В Азії виявляють випадки бубонної чуми: Чи варто боятися ще однієї пандемії?

У період Середньовіччя “чорна смерть” знищила майже половину населення Європи. Відтоді спалахи захворювання періодично трапляються в різних куточках світу. Цього разу це сталося в Монголії та Китаї. На тлі пандемії коронавірусу подібні новини не вселяють оптимізму

На початку липня випадки захворювання на бубонну чуму було зареєстровано на заході Монголії – госпіталізували двох осіб, які вживали в їжу сире м’ясо бабака. З огляду на це у двох районах провінції (аймаку) Ховд було тимчасово запроваджено карантин.

За кілька днів захворювання виявили в сусідньому Китаї – у місті Баяннур (автономний регіон Внутрішня Монголія). Хворобу підтвердили у пастуха, який звернувся по медичну допомогу. Крім цього, її підозрюють у 15-річного хлопчика, який контактував із собакою, що упіймала бабака.

З огляду на це в автономному регіоні до кінця року запровадили режим безпеки 3-го ступеня, що передбачає заборону на полювання і вживання м’яса тварин, які можуть бути переносниками чуми. Про те, чи є небезпечним нинішній спалах, як вберегти себе від зараження, як у наш час діагностують та лікують чуму, – читайте далі.

Чума – це…

…особливо небезпечне інфекційне захворювання. Його збудником є чумна паличка – бактерія, яка, як правило, є в організмі гризунів і бліх, які на них мешкають.

Розрізняють дві основні форми чумної інфекції: бубонну і легеневу. Бубонна зустрічається частіше, однак порівняно з легеневою, не так заразна і має більш низький показник летальності.

Як передається бубонна чума?

Найчастіше зараження відбувається через укус інфікованої блохи, яка раніше “жила” на хворому гризуні.

Чумна паличка проникає в організм у місці укусу і рухається лімфатичною системою до найближчого лімфовузла, де починає розмножуватися. Як наслідок, лімфатичний вузол запалюється, набухає, перетворюючись на “бубони” – тверді утворення, заповнені гноєм і кров’ю.

Заразитися можна також через укус самого гризуна, при вживанні в їжу зараженого м’яса тварини, або при контакті з кров’ю інфікованої тварини (через подряпини на шкірі).

Від людини, яка померла внаслідок інфікування чумою, можуть заразитися ті, хто безпосередньо контактує з її тілом, наприклад, при підготовці до поховання. Джерелом інфекції є бактерії, які залишаються в біологічних рідинах тіла.

Переносити інфекцію можуть як дикі тварини (зайці, лисиці), так і домашні – собаки і кішки заражаються чумою через бліх або з’ївши мертвого гризуна.

Що стосується передачі бубонної чуми від людини до людини, то за даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, це відбувається рідко. Чого не скажеш про легеневу чуму, яка може передаватися повітряно-крапельним шляхом.

Симптоми

Крім запалення лімфовузлів, симптомами бубонної чуми зазвичай є раптове підвищення температури, озноб, головний біль і ломота в тілі, а також слабкість, нудота і блювота.

Тривалість інкубаційного періоду перед розвитком симптомів становить 1-7 днів.

Діагностика і лікування

У разі раптової появи перелічених вище симптомів слід негайно звернутися до медустанови. Для підтвердження діагнозу необхідне лабораторне дослідження зразка крові, слизу або гною з бубону.

Часи Середньовіччя, на щастя, залишилися позаду, і нині чуму успішно лікують антибіотиками. Вкрай важливо вчасно звернутися по допомогу, адже якщо хворий не отримає своєчасного лікування, то може померти протягом 24 годин. У жодному разі не слід займатися самолікуванням.

Як уберегтися від бубонної чуми?

У Всесвітній організації радять:

– не торкатися мертвих тварин;

– користуватися репелентами для відлякування комах;

– не наближатися до людей, які кашляють;

– проводити менше часу в місцях масового скупчення людей.

Чи є небезпечним нинішній спалах?

“Бубонна чума, на відміну від Covid-19, викликається не вірусом, а бактерією, й ефективно лікується антибіотиками. Незважаючи на тривожну зовнішню схожість (нова інфекційна загроза настає зі Сходу!), маємо всі підстави вважати, що це ізольований випадок, з яким незабаром буде покінчено”, – цитує ВВС доктора Метью Драйдена, консультанта-мікробіолога з університету Саутгемптона.

Видання Healthline, посилаючись на експертів у галузі охорони здоров’я, зазначає, що світу не загрожує нова епідемія, оскільки в наш час чумі легко запобігти й вилікувати.

“На відміну від XIV століття, тепер ми маємо розуміння, як це захворювання поширюється. Ми знаємо, як йому запобігти: уникати контактів із хворими чи мертвими тваринами в зоні поширення захворювання. Ми також можемо лікувати інфікованих пацієнтів ефективними антибіотиками і давати антибіотики людям у зоні ризику, щоб запобігти захворюванню”, – розповів виданню Шанті Каппагода, доктор із Центру охорони здоров’я Стенфорда.

Представники Всесвітньої організації охорони здоров’я на сьогоднішньому брифінгу в Женеві запевнили, що виявлені випадки захворювання не становлять високого епідемічного ризику. Як передає Reuters, прес-секретар ВООЗ Маргарет Гарріс назвала спалах бубонної чуми в Китаї “добре керованим”.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *