Успенський піст: Дати, значення і чого не можна робити

Віряни готують себе постом до свята Успіння Пресвятої Богородиці, яке відзначають 28 серпня

З 14 серпня починається літній піст – Успенський. Він триватиме до 27 і закінчиться святом Успіння Пресвятої Богородиці. У народі Успенський піст називають Спасівським, бо на цей період припадає Медовий Спас, або Винесення Чесних Древ Животворящого Хреста Господнього (14 серпня), а також Яблучний Спас, або Преображення Господнє (19 серпня). У чому значення цього посту, чого не можна їсти та робити у цей період – читайте далі.

Час скорботи і радості

Успенський піст вважається таким же суворим, як і Великий. Головне завдання Успенського посту – підготовка людини до свята Успіння Пресвятої Богородиці. Це свято відзначають на честь завершення земного шляху Богородиці та вознесіння на небо. Для віруючих це означає надію на вічне життя.

Пост – це засіб самовдосконалення, покликаний допомогти людині зосередитися на найважливішому і все усвідомити. Людина стає стараннішою у молитві, у чеснотах, а значить, стає ближчою до Бога.

Історія

Пресвята Діва після вознесіння Ісуса Христа жила в Єрусалимі, проповідуючи Євангеліє нарівні з апостолами. Одного разу під час молитви їй явився Архангел Гавриїл і сповістив, що через три дні душа її залишить тіло. Вона готувалася до цього переходу, постуючи та перебуваючи у посиленій молитві.

Три дні по тому в будинку апостола Іоана, де жила Марія, зібралися й інші апостоли: Господь чудесним чином влаштував так, що всі вони повернулися цього дня з далеких мандрів, де проповідували Христа. За переказами Церкви, у момент смерті Божої Матері кімнату, де знаходилися всі присутні, осяяло неземне світло. У цьому небесному світлі в оточенні ангелів з’явився Сам Ісус Христос, який і прийняв душу своєї земної матері.

Тіло Богородиці апостоли поховали в Гефсиманії, де знаходився Гроб Господній і де були поховані батьки Діви Марії та праведний Йосип. Супроводжуючи труну, апостоли та інші жителі Єрусалиму несли світильники і співали псалми.

Юдейський священник Афоній, який штовхнув труну, щоб перевернути її, тієї ж миті позбувся кистей обох рук: їх відсік Ангел Господній, який невидимо перебував поруч. “Тепер ти бачиш, що Христос істинний Бог”, – сказав Афонію апостол Петро. Той відразу покаявся – і руки зрослися.

Апостол Фома, який запізнився на похорон, дуже засмутився через це, тому апостоли дозволили відкрити вхід до печери. Відкривши труну, вони виявили, що в ній немає тіла Богородиці і таким чином переконалися у чудесному Вознесінні її святого тіла на Небо. Увечері того ж дня присутнім на вечері апостолам з’явилася Сама Божа Матір і сказала: “Радійте! Я з вами у всі дні”.

Чого не можна робити в Успенський піст?

Почнемо з того, що в Успенський піст було б непогано відмовитися викладати пости у соціальних мережах і відмовитися від інтернету. У пісні дні заборонено вінчання і весілля, вживати алкоголь, проявляти лінощі, негативні емоції — агресію, роздратування. Також не можна курити, брати участь у розважальних заходах, сваритися з родичами та близькими, дивитися телепередачі, подорожувати.

Що можна їсти?

Цей пост є літнім, тому для його дотримання знадобиться мінімум кулінарних зусиль. У дні посту люди вживають в їжу хліб, сіль, соки і воду. Меню в цей піст багате вітамінами, адже складається з овочів і фруктів, круп, горіхів і меду.

У понеділок, середу і п’ятницю церковний статут передбачає сухоїдіння: можна вживати сиру їжу. Потрібно харчуватися хлібом, сіллю, сирими овочами і фруктами, медом. При цьому чай, кава, компоти, киселі, відвари замінюють водою і соками.

У вівторок і четвер можна споживати варену їжу без рослинної олії. У суботу і неділю можна відварювати крупи та овочі, додаючи рослинне масло. Також дозволяється вино.

Піст вважається безрибним. Але риба як послаблення дозволяється 19 серпня – у свято Преображення Господнього, або в Яблучний Спас.

Не можна в Успенсикий піст вживати в їжу: м’ясо, молочні продукти, рибу, яйця, морепродукти.

Виходити з посту також слід правильно – не варто переїдати. Збільшувати порції слід поступово, а найкраще перші кілька днів після закінчення посту вставати з-за столу з легким відчуттям голоду. Крім того, не слід відразу включати у свій раціон продукти, які заборонялося їсти під час посту.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *