Пропонована “Укрзалізницею” уніфікація тарифів на вантажні перевезення призведе до зростання тарифів і субсидіювання аграріїв коштом підприємств гірничо-металургійного комплексу. Про це йдеться в матеріалі “РБК-Україна” “Великі плани. Як Володимир Жмак буде реформувати “Укрзалізницю”.
Агентство зазначає, що реалізація ідеї про введення єдиного тарифу на вантажоперевезення залізницею продовжить традицію перехресного субсидіювання, коли збитки від перевезень одних вантажів сплачують коштом прибутку від перевезення інших. Зокрема, це стосується перевезення руди та зернових.
“Перевезення різних категорій вантажів вимагає абсолютно різного навантаження на інфраструктуру “Укрзалізниці”. Це добре видно на прикладі зернових і руди. Так, під час перевезення руди використовується 3 тис. км шляхів і 25 станцій, а при перевезенні зернових – 18 тис. км шляхів і 500 станцій. Крім того, в Україні є безліч малодіяльних станцій, єдина функція яких – обслуговування прилеглих зернових елеваторів. Витрати на їх утримання високі, а доходи, навпаки, низькі, – пояснюють у матеріалі. – Простіше кажучи, за рахунок прибутку від перевезення руди будуть покриватися збитки від перевезення зерна. А це йде врозріз із заявленим новим главою компанії курсом на ринкові підходи”, – підкреслює “РБК-Україна”.
Колишній перший заступник міністра промислової політики України Сергій Грищенко заявляв, що від стабільної роботи “Укрзалізниці” залежить вся економіка країни, тому в умовах кризи не можна підіймати тарифи на вантажоперевезення, оскільки це вдарить по основних галузях, писало видання “Сегодня”.
Водночас у Першій енергетичній асоціації України заявили, що підвищення тарифів на вантажоперевезення залізницею збільшить логістичні витрати вугледобувної галузі на 3,5 млрд грн на рік і негативно вплине на роботу енергетичної системи країни, повідомляв “Главком”.