Україна вимагає звільнити затриманих у Білорусі українських правозахисників – Єрмак

Україна звертається до влади Білорусі з вимогою якомога швидше звільнити незаконно затриманих у Мінську українських правозахисників і журналістів Костянтин Рєуцького та Євгенія Васильєва. Про це заявив керівник Офісу президента України Андрій Єрмак, повідомляє пресслужба ОП.

За інформацією української сторони, вони не порушували жодних законів Республіки Білорусь, не брали участі в жодних заворушеннях чи масових акціях, не мали при собі заборонених предметів чи матеріалів. Правозахисники відвідували Білорусь виключно задля отримання достовірної інформації про те, що там відбувається, та задля коментування останніх подій у Мінську для українських засобів масової інформації. Свобода слова та свобода вільного пересування – базові демократичні принципи, які поважаються в усьому світі. Їхнє порушення неприпустиме“, – підкреслив Єрмак.

За його словами, українське дипломатичне представництво активно працює для якнайшвидшого встановлення і звільнення всіх українських громадян, затриманих під час протестів у Білорусі.

Глава Офісу президента додав, що Україна цінує добросусідські відносини з Білоруссю.

Ми набагато більше, ніж просто сусіди, – ми завжди були добрими друзями та партнерами“, – зазначив він.

Правозахисний центр “Весна” повідомив, що в Мінську Рєуцький і Васильєв зупинилися в Ревяки. Приблизно о 23.00 12 серпня до неї додому прийшли з обшуком, він тривав приблизно пів години. Правоохоронці вилучили комп’ютери Реуцького і Ревяки, а також паспорт Васильєва.

“БелТА” уточнило, що українці наразі в одному зі слідчих ізоляторів.

Посольство України в Білорусі знає про затримання українців. Дипломати повідомили, що встановлюють місце та умови утримання затриманих.

Із 4-го до 8 серпня в Білорусі проводили дострокове голосування на виборах президента, а 9 серпня відбулося основне. На пост президента балотувалося п’ятеро кандидатів. За попередніми даними Центрвиборчкому країни, найбільше голосів набрав чинний президент Олександр Лукашенко (80,2%), друге місце посіла опозиційна кандидатка Світлана Тихановська – 9,9%. Решта кандидатів набрала менше ніж 2%. ЦВК Білорусі планує оголосити остаточні результати виборів 14 серпня.

Вибори в Білорусі проводили без незалежних міжнародних спостерігачів. Після закриття виборчих дільниць 9 серпня в кількох містах почалися протести. Вони тривали 10-го, 11-го і 12 серпня. Мітингувальники звинувачують владу у фальсифікації виборів. Вони збираються ввечері на мітинги, а вночі розходяться. Для розгону протестувальників силовики застосовують спецзасоби, зокрема в Мінську вони використовували світлошумові гранати, гумові кулі й водомети.

Акції супроводжують сутички протестувальників і міліції. У МВС Білорусі розповіли, що під час протестів 9 серпня затримали 3 тис. осіб, 10 серпня – ще 2 тис., 11 серпня – понад 1 тис., уночі 12 серпня – 700 людей. Затриманим закидають масові заворушення, хуліганство та опір співробітникам міліції.

За офіційними даними, під час сутичок постраждало кілька сотень людей, відомо про двох загиблих. Перший чоловік загинув 10 серпня в Мінську. Прессекретарка МВС Білорусі Ольга Чемоданова повідомила, що в руці демонстранта вибухнув вибуховий пристрій. Але очевидці повідомили телеканалу “Белсат”, що чоловік помер внаслідок влучання світлошумової гранати. Про смерть другого чоловіка стало відомо 12 серпня. 9 серпня його затримали в Гомелі. За даними рідних, йому стало зле в закритому автозаку, який прямував у СІЗО.

Іноземні держави та міжнародні організації закликали владу Білорусі утриматися від насильства. Із такими заявами, зокрема, виступили США, ЄС, Україна, Польща, Литва тощо. У США і ЄС заявили, що вибори в Білорусі не були вільними і демократичними. За даними ЗМІ, наприкінці серпня Євросоюз розгляне питання запровадження санкцій проти Білорусі.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *