Україна приєднається до санкцій, які Євросоюз уже ввів проти Білорусі, можливість запровадження нових розглядатимуть з огляду на дії ЄС щодо цього питання, заявив міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба на брифінгу 13 жовтня, передає кореспондент видання “ГОРДОН”.
Міністри закордонних справ країн Європейського союзу 12 жовтня погодили можливість застосування санкцій проти президента Білорусі Олександра Лукашенка, якщо ситуація у країні не покращиться. Кулебу запитали, чи приєднається Київ до таких санкцій у разі їх уведення.
“Наша позиція щодо Білорусі з першого дня кризи є чіткою і послідовною. Ми приєдналися до відповідних заяв Європейського союзу. До санкцій, які вже запровадили, ми приєднаємося. Що стосується будь-яких нових санкцій – ми будемо діяти за узгодженим алгоритмом: спочатку Європейський союз ухвалює санкції, а потім ми розглядаємо питання щодо приєднання до них”, – відповів він.
Кулеба зазначив, що в питанні Білорусі простежується “чудовий приклад” зближення зовнішньої політики ЄС і України, передбаченого Угодою про асоціацію. “Ми дійсно одним фронтом виступаємо з найбільш болючих питань”, – підкреслив міністр.
У Білорусі з 9 серпня тривають масові акції протесту через фальсифікацію результатів голосування на виборах президента, на яких, за офіційними даними, переміг Лукашенко. Водночас альтернативні екзитполи засвідчували впевнену перемогу кандидатки від опозиції Світлани Тихановської.
Білоруські силовики жорстко розганяли мітингувальників. Вони застосовували світлошумові гранати, гумові кулі й водомети. За час протестів було затримано більше ніж 13 тис. демонстрантів, сотні дістали травми й поранення. За офіційними даними, загинуло четверо учасників мітингів.
23 вересня в Палаці незалежності в Мінську відбулася таємна церемонія інавгурації Лукашенка. Уперше в історії Білорусі її не анонсували. Усупереч вимозі законодавства, церемонії не транслювати на телебаченні. У Євросоюзі заявили, що не вважають Лукашенка законним президентом Білорусі.
Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба заявив, що приведення Лукашенка до присяги не означає його визнання легітимним главою білоруської держави. Він повідомив, що після закінчення 5 листопада строку повноважень нинішнього президента Білорусі офіційний Київ називатиме його просто Олександр Лукашенко.
Литва, Латвія та Естонія першими у світі ввели персональні санкції проти 30 білоруських чиновників, включно з Лукашенком. Про обмежувальні заходи проти президента Білорусі оголосили також Великобританія й Канада.
Євросоюз ввів обмежувальні заходи проти 40 осіб, відповідальних за фальсифікацію результатів президентських виборів і насильницьке придушення мирних протестів, але Лукашенка у списку немає.