У неділю переведення стрілок дозволить поспати на годину довше, однак зміна графіку є небезпечною для здоров’я
Останньої неділі жовтня українці мають перевести стрілки годинники на одну годину назад, оскільки з 25 жовтня країна переходить на зимовий час.
Перевести годинники на одну годину назад потрібно в ніч з 24 на 25 жовтня о 04:00 за київським часом. Таким чином, у неділю зимовий час дозволить поспати на годину довше.
Перехід на зимовий час цього року також збігся з днем місцевих виборів, голосування на яких відбудеться з 08:00 до 20:00.
Чому почали переводити годинники?
Перехід на зимовий та літній час уперше запровадили у Великій Британії понад 110 років тому. В Україні це почали робити на початку 1980-х років. Переведення годинників регламентовано постановою Кабміну від 1996 року про порядок обчислення часу.
Причину переведення стрілок пояснювали необхідністю заощаджувати електроенергію та використовувати сонячне світло.
Але одного разу перехід часу в Україні вже скасовували. 20 вересня 2011 року Верховна Рада ухвалила постанову, що скасувала щорічне переведення годинників на зимовий/літній час. Однак у жовтні того ж року таке рішення назвали поспішним та повернули переведення стрілок.
Чому ж хотіли скасувати перехід на зимовий час? Рішення критикували через те, що економія електроенергії не була головною проблемою. Натомість важливим є нівелювання дисбалансу споживання електрики вночі та вдень. Переведення стрілок не впливає на врегулювання дисбалансу.
Щодо іноземного досвіду, то Росія та Білорусь скасували перехід на зимовий час восени 2011 року.
В Євросоюзі у 2018 році провели онлайн-голосування, і 80% висловилися за скасування зміни часу. Комітет із питань транспорту Європарламенту на засіданні 4 березня 2019 року схвалив скасування переходу на літній та зимовий час в Євросоюзі з 2021 року. Залишається проголосувати за це питання в Європарламенті та в кожній країні ЄС.
Україна може відмовитися від переходу на зимовий та літній час. У Верховній Раді зареєстрували законопроект № 4201 про відмову від переведення годинників. Документ передбачає встановлення та закріплення на території України єдиного київського часу.
Як адаптуватися до нового графіку
Варто пам’ятати, що організм людини може не одразу звикнути до нового режиму, тож варто не перевтомлюватися, деякий час обходитися без великих фізичних навантажень та правильно харчуватися.
Особливо обережними варто бути водіям та людям, які страждають на серцево-судинні захворювання.
Через перехід на зимовий час у людини може виникати втома, а також активізуються хвороби. Насамперед це позначається на працездатності: організм не встигає перебудуватися на зміну графіка.
Є декілька лайфхаків, як пристосуватися до зимового часу. Спочатку лікарі радять за тиждень до переходу на зимовий час трохи пізніше лягати спати. Починати варто з 15 хвилин, потім півгодини і так можна дійти до години.
Також радять регулювати яскравість світла в кімнаті, тобто трохи прибирати кількість світла в помешканні ввечері. Крім цього, постарайтеся зранку відкривати фіранки, а ввечері закривати. Це заспокоюватиме перед сном.
Не забувайте, що раніше, до переходу на зимовий режим, ваш організм у цей час вже спав. Тому щоб він швидше звикав, йому потрібен спокій.
Алкоголь, кава і нікотин заважають сну, тому за тиждень до переходу на зимовий час потрібно обмежити їх вживання. Вітамінною підтримкою для організму стане вживання гранатів, винограду, грибів, гарбуза і хурми.