У Вінниці представили раритети часів Другої світової війни

Історичну виставку «Події та долі: Вінниччина у вирі Другої світової війни» розгорнув в академічній залі Вінницький обласний краєзнавчий музей. На ній представлені унікальні предмети періоду німецької окупації, рідкісні світлини та речі з особистих колекцій колекціонерів з Бельгії та України. Серед них –  однострої, спорядження, фото та нагороди. Поруч із предметами, що належали учасникам оборонних боїв 1941 року, розміщені речі зв’язкових ОУН УПА «Південь» та в’язнів концентраційних таборів, які воювали за Україну. Довгий час історія розділяла їх, відзначила заступниця директора закладу Світлана Шароварська, але тепер маємо зрозуміти, що усі вони бажали кращої долі для України.

«Цікавим фрагмент експозиції є «Кімната підпільниці», яка точно зацікавить відвідувачів. У ній зібрані експонати, присвячена тиврівчанці Лялі Ратушній, яка була учасницею вінницького підпілля, – відзначає Світлана – Стараннями Лялі підпільники організували друкарню «Україна», яка так і не була викрита ворогом до кінця війни. У ній було надруковано понад 70 тисяч листівок, зведень Інформбюро, звернень до населення. На її честь названо одну із вулиць міста, носить її ім’я і Палац дітей та юнацтва».

Цікавим доповненням експозиції є комплекс Север’яна Белканії, який за фахом був лікарем. Рятуючись від примусового відправлення до Німеччини, він потрапив у Вінницю. Тут працював цивільним лікарем, брав участь у діяльності підпілля – очолив групу «Медик». Видавав довідки про хворобу і тим самим рятував людей від примусового вивезення до Німеччини. Після звільнення Вінниці у 1944 році був вдруге мобілізований до війська. Демобілізований у званні капітана медичної служби і працював завідувачем хірургічним відділенням вузлової залізничної лікарні Вінниці.

Виставка на предметах розповідає про видатних людей, чию долю війна пов’язана із Вінниччиною. Триватиме вона до 6 вересня поточного року. Подивитися експозицію можна буде у зручний робочий час, але за умови дотримання усіх санітарних та протиепідемічних заходів.

Олеся ШУТКЕВИЧ, Вінниця

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *