У соцмережах закликають бойкотувати фільм "Мулан". Розповідаємо чому

Довкола милого диснеївського фільму спалахнув скандал. Правозахисники вимагають від Disney пояснити співпрацю із владою Сіньцзяня, а виконавиця головної ролі підтримала поліцію в Гонконзі в розгонах протестів

Після довгих переносів у широкий прокат нарешті вийшла китайська казка на голлівудський лад “Мулан”. Однак щось пішло не так і діснеївський ремейк не завоював очікуваної популярності в самому Китаї. У США фільм потрапив у скандал через висловлювання про протести в Гонконзі актриси, що зіграла головну роль, а також подяку в титрах китайському регіону, де в тюремних таборах тримають тисячі мусульман-уйгурів. Розповідаємо, як бойкот підірвав репутацію Disney.

Відсутність ажіотажу в Китаї

“Мулан” може похвалитися зірковим акторським складом: головні ролі у фільмі зіграли Лю Іфей, Джет Лі, Гун Лі, Донні Йєн. Фільм знайомить із відомою китайською народною баладою про войовницю Хуа Мулань. Здавалося б, ремейк мав усі шанси, щоб зібрати високі касові збори в Китаї. Тим паче що глядачів нічого не зупиняє – карантин у Китаї ослаблено і можна подивитися фільм у кінотеатрах.

Але касові збори у світі поки що становлять майже 6 млн дол. при вкладених 200 млн. Ба більше, в одній із популярних китайських соцмереж Douban оцінка фільму є досить низькою – всього 4,7 із 10 балів. 

Що ж пішло не так? Китайські критики вказують на неуважність Disney до вивчення історії, що призвело до змішування епох і стилів. Наприклад, Мулан зі своєю сім’єю проживає в типовому для півдня Китаю будинку, хоча перебуває на півночі.

Китайський кінокритик і професор Пекінської Академії Ши Веньсюе сказав в інтерв’ю Global Times, що творці фільму не змогли зрозуміти китайської культури.

Крім ряду історичних неточностей, у фільмі є різночитання з оригінальним оповіданням. Глядачі в оглядах пишуть, що відмінності настільки серйозні, що складно миритися з новою версією легенди, яку вони знають змалечку.

Багато хто із глядачів у Китаї також зазначають, що в оригінальній історії важливою є патріотична лінія, тоді як у діснеївському фільмі вона трансформується в розповідь про воїнів, які сліпо захищають імператора.

Крім цього, критикують грим акторів. Глядачі визнали його “комічним” і “страхітливим”.

“Зазвичай я ходжу в кіно щонайменше раз на тиждень. Але після того як я подивилася трейлер, я передумала йти на “Мулан”. Грим у акторів просто лякає”, – заявила Рейчел Лі, засновниця стартапу в Шанхаї, передає Bloomberg.

Підтримка поліції Гонконгу та хештег #BoycottMulan

У серпні 2019 року виконавиця головної ролі Лю Іфей у соцмережах підтримала поліцію Гонконгу на тлі масових антиурядових протестів у місті. Лю Іфей народилася в Китаї, але пізніше отримала громадянство США.

У соціальній мережі Weibo актриса опублікувала знімок з урядової газети “Женьмінь Жибао” і супроводила його таким повідомленням китайською: “Я теж підтримую поліцію Гонконгу. Тепер можете мене бити”. Повідомлення було також продубльовано англійською: “Яка ганьба для Гонконгу. Я теж підтримую поліцію Гонконгу”.

На платформі Weibo актрису підтримали, але у Twitter почав набирати популярність хештег #BoycottMulan. Актрису звинуватили в підтримці поліцейської жорстокості, передає Vulture.

Лідер “революції парасольок” Джошуа Вон присвятив виходу “Мулан” колонку в Independent.

“Це фільм, який розважає, але, як виявилося, приносить страждання в серця тих, хто піклується про права і свободу людини… Цей фільм нині широко розглядають як спробу поширення пропаганди і відбілювання,  як припускають, культурного геноциду в Китаї, щоб відвернути світ від того, що відбувається в регіоні”, — написав Вон.

Минулої п’ятниці, 11 вересня, прес-секретар китайського МЗС Чжао Лідзянь похвалив актрису за підтримку поліції Гонконгу і назвав її “сучасною Мулан”.

Подяка владі регіону, відомого таборами

У фінальних титрах з’являється кадр із подякою кільком урядовим організаціям. Серед них і відділ пропаганди відділення Китайської комуністичної партії Сіньцзян-Уйгурського автономного району, а також Бюро громадської безпеки міста Турфан, що в декількох годинах їзди від столиці регіону Урумчі. Основна частина зйомок відбувалася в Новій Зеландії. До фільму увійшла всього хвилина з матеріалу, відзнятого в Сіньцзяні.

Сіньцзян – Уйгурський автономний район – найбільша за площею територіально-адміністративна одиниця Китаю. Тут проживає понад 11 млн уйгурів (тюркський народ), які сповідують іслам (суннізм), і понад 8 млн китайців.

У цьому автономному регіоні діють табори, які влада Китаю називає “центрами перевиховання”, а правозахисники — концтаборами для корінного населення регіону, уйгурів, та представників інших народностей Сіньцзяна – наприклад, казахів і киргизів.

Один із перших таких таборів був заснований у 2013 році в Турфані. У сіньцзянських таборах ув’язнених під приводом боротьби з екстремізмом піддають деісламізації, “трудотерапії” і тортурам.

Дослідник з питань Китаю від Human Rights Watch Яцю Ван зажадав від Disney розкриття подробиць угоди з владою Сіньцзяну про проведення зйомок.

Сам Disney поки не коментував ситуацію.

Влада Китаю заборонила місцевим медіа висвітлювати вихід “Мулан” у прокат, передає Reuters. За даними агентства, в повідомленні, які отримали ЗМІ, не було вказано причини цієї заборони, однак співрозмовники пов’язують його з іноземною критикою зйомок фільму в Сіньцзяні.

Таким чином, зйомки в регіоні, де відбуваються масові порушення прав людини, завдали удару по репутації і прибутку від показу фільму в США. А співпраця з китайською владою не принесла творцям фільму прибутку в самому Китаї.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *