Фракція “Слуга народу” засудила насильство силовиків над мітингувальниками в Білорусі і підтримала невизнання Європейським союзом результатів виборів у країні. Про це 16 серпня у Facebook написав нардеп від “Слуги народу” Богдан Яременко.
“Рішуче засуджуємо прояви насильства з боку режиму де-факто президента Білорусі Олександра Лукашенка: катування й приниження у в’язницях, надмірну жорстокість під час затримання й розгону протестувальників, повне ігнорування цінностей гуманізму під час затримання жінок, неповнолітніх, випадкових перехожих”, – заявив Яременко.
Також він наголосив на неприпустимості порушення прав громадян України на території Білорусі.
“З огляду на масовість фальсифікацій у ході виборчої кампанії, а також системність, спланованість та зловмисність порушень прав людини з метою залякування власного населення і придушення протестів, ми солідарні з рішенням Європейського союзу щодо невизнання результатів виборів”, – зазначив депутат.
Яременко звернувся до Лукашенка і нагадав йому про долю колишнього президента України Віктора Януковича, який утік із країни.
“Особливо звертаємо увагу де-факто президента Республіки Білорусь Олександра Лукашенка на долю колишнього президента України Віктора Януковича, чиє звернення по допомогу у війні проти власного народу до Російської Федерації призвело до зовнішньої збройної агресії”, – додав він.
Яременко звернувся до президента України Володимира Зеленського із такими пропозиціями:
погодити з міжнародними партнерами перенесення діяльності тристоронньої контактної групи, всіх її органів, груп і підгруп із території Білорусі в іншу країну; доручити Національній поліції України та Службі безпеки України розпочати розслідування діяльності організованого злочинного угруповання за участю вищих посадових осіб Республіки Білорусь, яка займалася пособництвом тероризму, а також замахами на життя і здоров’я громадян України; зупинити всі форми політичного діалогу на вищому рівні з Республікою Білорусь.
Крім того, депутат вимагає від Кабміну проаналізувати структуру товарів українського експорту в Білорусь, щоб не допустити постачань спеціальних засобів, які може використати влада Білорусі для фізичного впливу на громадян.
Також він пропонує заборонити в’їзд у Україну для Лукашенка, членів уряду Білорусі, членів Центральної виборчої комісії Білорусі та інших посадових осіб, причетних до кампанії фальсифікації результатів президентських виборів.
https://www.facebook.com/bohdan.yaremenko/posts/3422370127827085
Із 4-го до 8 серпня в Білорусі проводили дострокове голосування на виборах президента, а 9 серпня відбулося основне. На пост президента балотувалося п’ятеро кандидатів. 14 серпня ЦВК оголосила остаточні підсумки виборів президента. За офіційними даними, перемогу здобув Лукашенко, за якого проголосувало 80,1% виборців. Друге місце з 10,1% голосів посіла опозиційна кандидатка Світлана Тихановська. Решта кандидатів набрала менше ніж 2%. Водночас альтернативні екзитполи показували протилежну картину – впевнену перемогу Тихановської.
Вибори в Білорусі відбувалися без незалежних міжнародних спостерігачів. Після закриття виборчих дільниць 9 серпня в кількох містах почалися протести, які тривають до сьогодні. До акцій долучилися трудові колективи найбільших білоруських підприємств. Мітингувальники звинувачують владу у фальсифікації виборів. Для розгону протестувальників силовики застосовували спецзасоби, зокрема в Мінську вони використовували світлошумові гранати, гумові кулі і водомети.
Під час протестів затримали приблизно 7 тис. демонстрантів (за офіційними даними, понад 2 тис. із них уже відпустили), сотні дістали травми і поранення.
16 серпня в Мінську кілька сотень людей вийшли на мітинг на підтримку Лукашенка на площі Незалежності. Видання TUT.BY писало, що в Білорусі влада примусово збирає своїх “прихильників” на мітинг.