Співробітники хімічного факультету Московського державного університету імені М. В. Ломоносова знайшли в пробах води Авачинської бухти продукти розпаду ракетного палива – гептилу.
Про це передає Znak.
«Завдяки тому, що ми знайшли двома різними методами два цих продукти розпаду (нітрозодіметіламін і тетраметілдватетразен – прим. ред.), Ми робимо практично 100%-у заяву, що вихідна речовина, яка була у воді, – це гептил», – сказав еколог Георгій Каваносян.
Також він уточнив, що ці речовини могли з’явитися тільки техногенним шляхом. Еколог припустив, що гептил міг через підземні потоки з військового полігону Радигін потрапити в воду океану і запустити механізм «червоних припливів».
“Декан хімічного факультету МГУ Степан Калмиков уточнив, що продукти розпаду знайшли за допомогою високоефективної рідинної хроматографії і мас-спектрометрії, і тільки в одній пробі з 20”, – йдеться у повідомленні.
Відзначається, що з кінця вересня з берегів Камчатки стали надходити повідомлення про зміну кольору і запаху води в акваторії Авачинского затоки в районі Халактирского пляжу, в бухтах Бабина, Велика Лагерна і Мала Лагерна. Ці місця популярні у любителів водного серфінгу, які стали скаржитися на проблеми із зором, першіння в горлі, погіршення загального самопочуття. За даними ЗМІ, через забруднення Тихого океану постраждали не менше 60 людей. Офіційно за допомогою до лікарів звернулися 16 жителів регіону.
“Місцеві жителі також публікували в соцмережах фотографії викинутих на берег мертвих морських тварин, у тому числі восьминогів, морських їжаків, тюленів. Співробітники Кроноцкого заповідника і Камчатської філії Тихоокеанського інституту географії заявили, що в Авачинській затоці загинули 95% донних організмів – фактично знищена вся кормова база”, – додають в повідомленні.
Також, в якості однієї з версій забруднення екологічні активісти називали можливий витік токсичних речовин з об’єктів оборонного призначення, розташованих поблизу Авачинської бухти. Серед них є вже не функціонуючі та фактично покинуті об’єкти.
СК в якості пріоритетного назвав версію природного забруднення, в тому числі в результаті цвітіння фітопланктону.