Міністр внутрішніх справ Білорусі Юрій Караєв в інтерв’ю білоруському порталу TUT.BY припустив, що в загиблого на вулиці Пушкінській у Мінську під час акції протесту 34-річного Олександра Тарайковського могли стріляти з нелетальної зброї.
“Можливо, у нього стріляли з нелетальної зброї. Я не слідчий. Так, він помер. Скільки померло людей на заворушеннях в Америці? Якщо це гумова куля, це не вогнепальна зброя, не куля зі сталевим сердечником. Ми не застосовували вогнепальної зброї, а тільки ту, яка є нелетальною”, – відповів Караєв на запитання журналіста про причину смерті Тарайковського.
Глава МВС висловився, що йому найбільше шкода своїх 129 співробітників.
“Мені дуже шкода цього загиблого [Олександра Тарайковського]. Ще більше – побитих. Вони теж постраждали. А найбільше – моїх 129 співробітників”, – сказав Караєв.
Тарайковський загинув увечері 10 серпня під час акції протесту проти результатів президентських виборів у Білорусі. Як повідомило видання TUT.BY, у свідоцтві про смерть вказано, що чоловік помер від масивної втрати крові з відкритої рани грудної клітки. Він став першою офіційно підтвердженою жертвою силового розгону протестів у Білорусі.
У міністерстві внутрішніх справ Білорусі заявляли, що Тарайковський хотів кинути вибуховий пристрій у силовиків, але він вибухнув у нього в руці. Однак очевидці повідомили, що у мітингувальника в руці нічого не вибухало.
“Єврорадіо” опублікувало в Telegram відео, на якому показано, як під час протестів увечері 10 серпня в Мінську загинув 34-річний мітингувальник Олександр Тарайковський. Він був одягнений у білу футболку та шорти. Мітингувальник ішов із піднятими руками до лав силовиків. На кадрах видно, що Тарайковський нічого не кидав у силовиків.
Газета “Наша Нiва” в Telegram повідомила, що Тарайковського розстріляли впритул приблизно із 12 метрів. Розслідувальна група Conflict Intelligence Team також вказувала на те, що Тарайковський загинув від пострілу спецпризначенця.
Із 4-го до 8 серпня в Білорусі тривало дострокове голосування на виборах президента, а 9 серпня відбулося основне. На пост президента балотувалося п’ять кандидатів. 14 серпня ЦВК оголосила остаточні підсумки виборів президента. За офіційними даними, перемогу здобув Лукашенко, за якого проголосувало 80,1% виборців. Друге місце з 10,1% голосів посіла опозиційна кандидатка Світлана Тихановська. Решта кандидатів набрала менше ніж 2%. Водночас альтернативні екзитполи показували протилежну картину – впевнену перемогу Тихановської.
Вибори в Білорусі відбувалися без незалежних міжнародних спостерігачів. Після закриття виборчих дільниць 9 серпня в кількох містах почалися протести, які тривають досі. До акцій долучилися трудові колективи найбільших білоруських підприємств. Мітингувальники звинувачують владу у фальсифікації виборів. Для розгону протестувальників силовики застосовували спецзасоби, зокрема в Мінську вони використовували світлошумові гранати, гумові кулі та водомети.
Під час протестів затримали приблизно 7 тис. демонстрантів (за офіційними даними, понад 2 тис. із них уже відпустили), сотні дістали травми і поранення.