У масці та зі своєю ручкою: Як зміниться голосування в умовах коронавірусу

Цього року голосування відбуватиметься в нових умовах: на дільниці запускатимуть обмежену кількість людей, а на підлозі буде позначка

Пандемія коронавірусу вплинула на те, як проводитимуть цьогорічні місцеві вибори. 25 жовтня на дільницю треба приходити не тільки в масці, а ще й зі своєю ручкою. Саме такими є рекомендації уряду. Окремо можна поспівчувати членам виборчих комісій – вони побудуть ще й “довідками”: розказуватимуть про заходи безпеки і пояснюватимуть, як користуватися новими бюлетенями. Про те, хто має забезпечити дільниці антисептиками, що на вас чекатиме на виборчих дільницях, розповідаємо далі.

Що зміниться?

Цього року голосувати треба приходити у масці та без дітей. Кабмін 14 вересня затвердив протиепідемічні заходи під час проведення виборів.

Згідно з цим документом, перед входом на дільницю проводиться опитування щодо наявності симптомів респіраторних захворювань. Також вам поміряють температуру.

На вході до приміщення виборчої комісії, приміщення для голосування повинні бути антисептики для рук. Має бути обладнано місця для збирання та утилізації масок і рукавичок.

У самих приміщеннях буде позначка, що вказує на дотримання дистанції щонайменше 1 м. Потоки виборців на вхід та вихід повинно бути розділено. У приміщенні одночасно може перебувати не більш ніж троє виборців на один стіл для видачі бюлетенів.

Стільці, столи, меблі, які використовує виборча комісія, має бути виготовлено з матеріалів, які можна продезінфікувати. Використання тканини на столах не дозволяється.

Члени виборчої комісії повинні дотримуватися фізичного дистанціювання і сидіти на відстані щонайменше 1 метра один від одного або застосовувати фізичні бар’єри (наприклад, прозорі екрани).

Новини за темою: На місцевих виборах скасували голосування за старост: Хто обиратиме старост і які в них залишаться повноваження

Потрібно протирати дверні ручки, поручні, сидіння дезінфікувальними засобами щонайменше один раз на 2 години, а вологе прибирання приміщення проводити щонайменше один раз на 4 години.

Виборці повинні обробити руки дезінфікувальними засобами перед входом, перебувати в респіраторі або масці. При цьому члени виборчої комісії можуть звернутися до виборців із проханням тимчасово зняти маску для підтвердження особи.

Рекомендовано не брати дітей до виборчих дільниць і користуватися особистою ручкою.

Що робити тим, хто на самоізоляції? Такі виборці можуть проголосувати вдома. Для цього потрібно не далі, як до 20:00 останньої п’ятниці перед днем виборів подати заяву з довідкою від медустанови про стан здоров’я (перебування на самоізоляції). У день голосування таким виборцям необхідно показати паспорт, при цьому не передаючи його в руки членам виборчої комісії. Члени комісії мають бути в масках, рукавичках, захисному щитку. І після кожного відвідування проводити утилізацію засобів захисту.

Засоби захисту повинні мати всі члени виборчої комісії, спостерігачі, поліцейські, працівники органів, закладів, установ, на території яких розміщено приміщення для голосування та приміщення виборчих комісій.

Новини за темою: Жителі “червоної” зони карантину зможуть проголосувати на місцевих виборах, – ЦВК

А якщо у когось із виборчої комісії виявили коронавірус? Всі інші члени виборчої комісії можуть продовжувати виконувати свої функції за відсутності симптомів. У разі наявності контакту із хворим без застосування засобів індивідуального захисту таких членів виборчої комісії має бути доправлено на самоізоляцію.

ПЛР-тести на коронавірус членам виборчої комісії, офіційним спостерігачам та поліцейським рекомендують робити не далі, як за 72 години.

Після завершення підрахунку голосів, передачі протоколів та бюлетенів для голосування у приміщенні виборчої комісії проводять заключну дезінфекцію.

Хто має забезпечити дільниці антисептиками?

Вибори відбудуться в умовах скороченого фінансування, хоча, здавалося, на придбання безконтактних термометрів (за правилами, треба перевіряти температуру виборців на вході) і дезінфекторів потрібні додаткові кошти.

Так, КВУ повідомляє, що внаслідок пандемії загальні видатки на проведення місцевих виборів було зменшено. Так, за рішенням Верховної Ради України видатки на проведення виборів знижено на суму понад 1 млрд грн (загалом було заплановано витратити понад 2 млрд грн).

Згідно з рекомендаціями Центрвиборчкому, окружні виборчі комісії (ОВК) мають:

довести до відома дільничних виборчих комісій (ДВК) рекомендації МОЗ щодо захисту від коронавірусу; під час прийняття та розгляду документів ДВК запобігати скупченню людей.

Дільничні виборчі комісії (ДВК) повинні:

запобігати значному скупченню людей; у разі скупчення людей у приміщенні рекомендувати очікувати на вулиці; передбачити використання членами ДВК індивідуальних засобів захисту; проводити періодичне провітрювання; рекомендувати членам виборчих комісій здійснювати індивідуальну термометрію.

Обласні, районні державні адміністрації, органи місцевого самоврядування повинні:

надати ДВК інформаційні матеріали щодо захисту від вірусних інфекцій; проводити дезінфекцію приміщень для голосування та приміщень виборчих комісій із дотриманням санітарних вимог та рекомендацій МОЗ до початку підготовчого засідання ДВК та періодично протягом дня голосування; забезпечити виборчі комісії індивідуальними засобами захисту, антисептиками, засобами термометрії; забезпечити виборців (!) індивідуальними засобами захисту, антисептиками в приміщеннях; організувати оперативне реагування та надання медичної допомоги в день голосування.

Які ризики лишаються?

– Комітет виборців України у своєму дослідженні зазначає, що традиційно значна кількість членів виборчих комісій — це люди похилого віку. За даними ЦВК, на виборах президента України 2019 року 36% членів окружних виборчих комісій становили особи віком від 51 до 70 років. Особливо це стосується сільської місцевості та невеликих міст. Саме ця категорія найбільше ризикує заразитися Covid-19.

– Якщо з ручками все вже зрозуміло і людям рекомендують приносити свої, то що робити з кабінками? Традиційні кабінки для голосування передбачають багаторазовий контакт громадян із тканиною на вході.

Черги на дільницях в години пік. Для уникнення скупчень варто закликати голосувати рівномірно протягом дня, приходячи на дільницю у визначені години. Зокрема, громадянам із підвищеним ризиком захворювання на Covid-19 варто проголосувати не тоді, коли голосує переважна більшість виборців, а в інший час (наприклад, вранці).

Більше навантаження

Цього року робота членів комісій буде складнішою, ніж раніше. Тут і нові протиепідемічні правила (дезінфекція, провітрювання тощо), і бюлетенів буде більше. Крім того, його вигляд зміниться і підрахунок стане складнішим. Детальніше про новий бюлетень читайте ТУТ.

У більшості населених пунктів України людина отримає 4 виборчі бюлетені. У Києві виборці отримають по 2 бюлетені (за міського голову та за депутатів міськради). Виборці Житомира, Кривого Рогу, Кропивницького, Полтави, Херсона отримають по 5 бюлетенів, бо крім стандартного набору обиратимуть ще до районних у місті рад. У Чернігівській області деякі виборці також отримають 5 бюлетенів, а саме в одномандатному виборчому окрузі № 208 цього дня відбуватимуться довибори до Верховної Ради. 

Новини за темою: Як проходитимуть вибори на Донбасі: Де скасували голосування і хто зможе взяти участь

По 3 бюлетені отримають виборці, які мають виборчу адресу на підконтрольних українській владі території Донецької та Луганської областей, для голосування за очільника свого населеного пункту, за депутатів до місцевої ради та за депутатів до районної ради. Виборів до облрад там не буде.

Також є додаткові зміни до протоколів комісій, які мають допомогти боротися із фальсифікаціями, але й також додадуть навантаження.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *