Львівський історичний музей сьогодні, 1 жовтня, представив виставку «Королі і люди». Відкрили її в рамках фестивалю французької культури «Французька осінь 2020».
За словами організаторів виставки, назва «Королі і люди» умовно поділяє представлених в експозиції людей на дві категорії: тих яких можна охарактеризувати відомими «від народження» та тих, які здобули світову славу «за досягнення». «Королі» входили в аннали історії вже за фактом своєї появи на світ, оскільки престол успадковували при народженні. «Люди», навіть будучи аристократами, ставали відомими завдяки власним досягненням в тій чи іншій царині.
Побачити відомих французів на виставці можна відображеними в графіці, живописі, скульптурі, медалях та мініатюрах. Дані експонати зберігалися в фондах та експозиціях Львівського історичного музею, Музею етнографії і художнього промислу ІН НАН України та Львівської національної галереї мистецтв ім. Б. Возницького.
Загалом на виставці представлено 75 творів. Хронологічні рамки життя і діяльності її персонажів охоплюють період від VІІІ ст. до початку ХХ ст.
«Французькі монархи, за невеликим винятком, представлені від Карла Великого, якого вшановують як національного героя і засновника двох держав ― Франції та Німеччини, до Луї Філіпа І, останнього короля на французькому престолі. Експонуються портрети імператорської родини Бонапартів: Наполеона, його першої дружини Жозефіни, сина Наполеона ІІ, двох братів Наполеона ― Жерома та Жозефа, а також людей з близького оточення імператора. У фондах львівських музеїв збереглося чимало портретів політичних та військових діячів. Серед них Жанна д’Арк (Орлеанська Діва), Філіп ІІ Сміливий Лисий (герцог Бургундії), Франсуа де Бурбон-Конті (принц крові, воєначальник), Огюст Фуке (маршал Франції), Луї Кавеньяк, Максиміліан Робесп’єр (лідер Великої Французької революції) та багато інших. У серії мініатюр на склі представлені учасники Французької революції 1848 року Альфонс де Ламартін, Віктор Араго, Ніколя Шангарнье, Луї де Ламорісьєр, Александр Ледрю-Роллен. Також експонуються медалі із зображеннями президентів Французької республіки 1879―1895 рр. ― Франсуа Греві, Саді Карно та Жана Казимира-Пер’є. З представників творчої та наукової еліти з іменами світового значення серед інших експонуються портрети письменників та поетів Вольтера, Жана-Батиста Мольєра, Жана де Ла Фонтена, Рене де Шатобріана, Жоржа Санда, Александра Дюма (батька), Віктора Гюго, а також Луї Норблена (музиканта), Рене Декарта (філософа, математика), Жана-Батиста Дюма (хіміка) та інших», – розповіли під час відкриття виставки її організатори.
Павло Паламарчук, “День”, Львів