Першим в Україні АвтоПрайдом завершився тиждень ХарківПрайд – наймасштабніша правозахисна ЛГБТ+ подія в Східній Україні. Під гаслом “Це важливо для всіх!” з 4 по 13 вересня у місті проводилися заходи, покликані підвищити інклюзивність та відкритість місцевої спільноти і міського простору. Попри спроби радикальних угруповань залякати організаторок/ів ХарківПрайду, всі події відбулися як заплановано. Колону АвтоПрайду супроводжували 6 поліцейських авто, а також більше 300 правоохоронців працювали в цей час у місті для забезпечення громадського порядку.
Центральна подія ХарківПрайду — мирне правозахисне зібрання Марш ХарківАвтоПрайд відбувся у неділю, 13 вересня. Понад 20 автомобілів зі 100 людьми проїхали колоною однією з центральних та найдовших автомагістралей міста – проспектом Гагаріна, щоб привернути увагу містянок і містян до проблеми обмеження прав людей із різних соціальних груп, в тому числі й ЛГБТ+. Учасники/ці відзначають ефективну роботу поліції під час АвтоПрайду.
За словами координаторки Маршу ХарківАвтоПрайд, президентки ГО “ХЖО Сфера”, Віри Чернигіної: “Для нас було важливо, щоб цього року Марш ХарківПрайд пройшов максимально безпечно, адже за напади на учасників та учасниць Прайду в минулому році досі ніхто не покараний. Разом з тим, ми просто не мали права відмовлятися від проведення Маршу – адже він забезпечує видимість ЛГБТ+ спільноти. Харків’яни бачать, що ми є – стають більш відкритими до нас і менш толерантними до насильства спрямованого проти нас. І сьогоднішній досвід показав, що у Харкові під час проведення мирних зібрань можна покладатися на поліцію на всі 100%.”
Начальник Управління превентивної діяльності Управління Національної поліції в Харківській області Сергій Бірбасов говорить: “Це була безпрецедентна акція для Харкова. Ми діяли за заздалегідь розробленим планом разом з Нацгвардією і Нацполіцією. Загалом по місту в цей час працювало близько 300 осіб для забезпечення громадського порядку. Безпосередньо з колоною АвтоПрайду їхали 6 автомобілів патрульної поліції. І були задіяні ще кілька авто поліцейських, які мали інші задачі по попередженню правопорушень, в тому числі для реалізації плану B, якщо б його довелося застосовувати.”
Своїми думками поділилася одна з учасниць АвтоПрайду Катерина Шутальова, яка працює психологинею в зоні бойових дій: “Я підтримую ХарківПрайд і інші схожі події, адже їхня мета мені цілком зрозуміла – забезпечити всім людям в країні рівні права. Мене обурює, що я можу вільно ходити містом зі своїм чоловіком, знайомити його з колегами, пишатися ним – а інші люди не можуть так зі своїми партнерами чи партнерками. Я можу вільно виражати себе, маю доступ до державних інституцій – і дивно та неправильно те, що мої знайомі, через свою сексуальну орієнтацію чи гендерну ідентичність, таких можливостей не мають. Ми маємо всі разом це змінити!”.
Депутати і депутатки Європарламенту закликали український уряд та керівництво поліції забезпечити захист учасників та учасниць Прайдів в Україні. Свою підтримку ХарківПрайду висловили також 10 посольств та 2 міжнародні організації (Посольства Канади, Кіпру, Данії, Фінляндії, Німеччини, Нідерландів, Норвегії, Швеції, Швейцарії та Великої Британії в Україні; Представництва Європейського Союзу в Україні та Організації Об’єднаних Націй в Україні), надіславши спільний лист меру Харкова, голові Харківської ОДА, а також головам Патрульної поліції Харківської області та Національної поліції України в Харкові. В листі зазначається: “Захист прав людини та свободи від дискримінації та насильства, сприяння толерантності та дотримання різноманітності та рівності для всіх, включаючи лесбійок, геїв, бісексуальних, трансгендерних та інтерсекс людей (ЛГБТІ) є основними обов’язками будь-якої влади”.
Представники радикальних об’єднань відкрито погрожували ХарківПрайду на своїх сторінках у соцмережах, а також здійснили 3 напади протягом тижня на ком’юніті-центр для ЛГБТ+ “Прайд Хаб”. Організаторки оцінюють напади як акти вандалізму та агресії на ґрунті ненависті. Про всі ці випадки повідомлено поліцію. Також ХарківПрайд зробив офіційну заяву, закликаючи противників, владу та інших харків’ян “утриматись від насилля по відношенню до учасників/ць і організаторів/ок ХарківПрайду та наших союзників. Поважати право на мирне зібрання, так само, як ми поважаємо право на свободу слова. Звертатися до нас із питаннями, на які ви хочете отримати відповіді”.
Нагадаємо, що цьогорічний ХарківПрайд відзначився низкою незвичайних інтервенцій в міський простір, які підвищували видимість ЛГБТ+ й допомагали спільноті відсвяткувати Прайд. Першому в Україні АвтоПрайду передували “веселкові” катання на канатній дорозі, політ над містом величезного веселкового прапора, прикрашання прапором мосту на “Стрілці” – одному з найулюбленіших скверів харків’ян, та інші святкові акції.
В рамках ХарківПрайду проходили також зустрічі, дискусії й кінопокази, покликані проговорити ті проблеми, з якими регулярно стикаються ЛГБТ+ та будь-які інші люди, що належать до вразливих спільнот. Зокрема, це були фільми “Вразливість” (Харків, об’єднання “Люк”) та «Другий фронт. Історії ЛГБТ-військових» (реж. Максим Наконечний).
Анна Шаригіна, співорганізаторка ХарківПрайду, віце-президентка ГО “ХЖО Сфера” розповідає, що через карантинні обмеження їм довелося шукати альтернативу звичному формату Маршу, а з метою безпеки АвтоПрайду маршрут та час маршу повідомили учасницям та учасникам лише за кілька днів через погрози з боку радикалів. “Проте нам вдалося бути помітними в місті і дати людям відсвяткувати Прайд, адже це не лише боротьба, а й свято власної видимості ЛГБТ, гідності та права бути собою, гордості. Здається, нам вдалося трохи розмалювати місто в веселку.”
Фото Віктора Височина