Верховний представник ЄС із зовнішньої політики та політики безпеки Жозеп Боррель виступив проти участі Росії в саміті “Великої сімки”, повідомило видання Euractiv.
Черговий саміт G7 мав відбутися в червні у США, але наприкінці травня американський президент Дональд Трамп оголосив про рішення перенести його на вересень, а також про намір запросити на зустріч ще чотири країни – Росію, Австралію, Індію та Південну Корею.
На пресконференції 2 червня Боррель сказав, що “Велика сімка” не може стати “Великою вісімкою”, “поки Росія не змінить свого курсу”. Він підкреслив, що зміна формату групи не є прерогативою голови G7.
Дипломат вважає, що в ці нелегкі часи співробітництво між країнами, які є однодумцями, як ніколи має вирішальне значення.
1 червня із критикою ідеї Трампа виступили прем’єр-міністр Великобританії Борис Джонсон і прем’єр-міністр Канади Джастін Трюдо. У Лондоні заявили, що очікують на зміну політики РФ, яка може виправдати її повернення у групу. Трюдо нагадав, що Росію виключили з G8 після вторгнення у Крим. Він підкреслив, що РФ продовжує нехтувати міжнародними правилами і нормами, “тому вона не є у групі і продовжить перебувати поза нею”.
До складу G7 входять США, Італія, Японія, Канада, Франція, Німеччина та Великобританія. ЄС не є членом “Сімки”, але його керівники відвідують саміти G7 як гості. Зустрічі лідерів держав відбуваються раз на рік почергово в кожній із країн. Трамп цього року очолює “Велику сімку”.
Росія брала участь у самітах неофіційного клубу найрозвинутіших країн світу з 1997 року. Країни G7 відмовилися від формату “Великої вісімки” в березні 2014 року через анексію Криму.
2019 року на зустрічі з президентом РФ Володимиром Путіним президент Франції Еммануель Макрон заявив, що питання повернення до формату “Великої вісімки” і нормалізації відносин між Росією та ЄС залежить від урегулювання ситуації на сході України.
Трамп говорив, що має намір запросити Путіна на наступний саміт G7, незважаючи на політичні наслідки.