27 вересня приблизно 100 тисяч людей узяло участь у ході вулицями Мінська на 50-й день протестів проти фальсифікації підсумків президентських виборів. Про це повідомило агентство Associated Press.
Міліція почала затримувати прихильників опозиції ще до початку маршу. Усього, за даними агентства “Інтерфакс”, у Мінську затримали 140 осіб.
Правозахисний центр “Весна” нарахував 262 затриманих у столиці та інших містах країни, зокрема позбавили свободи трьох журналістів.
Сьогоднішня акція символізувала “народну інавгурацію” лідерки опозиції Світлани Тихановської, пише Telegram-канал NEXTA.
“Народна інавгурація” мала вигляд справжнього свята і вже точно перевершувала в усьому брехливу щурячу коронацію, яку узурпатор (Олександр Лукашенко. – “ГОРДОН”) вирішив провести цього тижня”, – заявили автори Telegram-каналу.
Масові акції протесту в Білорусі почалися з 9 серпня і тривають досі. Їхні учасники вважають, що результати голосування на виборах президента сфальсифікували. За офіційними даними, перемогу здобув Олександр Лукашенко, за якого проголосувало 80,1% виборців. Друге місце з 10,1% голосів посіла Тихановська. Водночас альтернативні екзитполи засвідчили протилежну картину – упевнену перемогу Тихановської.
Білоруські силовики жорстко розганяли мітинги, зокрема з використанням світлошумових гранат, гумових куль і водометів. За час протестів було затримано приблизно 10 тис. демонстрантів, сотні дістали травми і поранення. За офіційними даними, загинуло четверо учасників мітингів.
Лукашенко 23 вересня обійняв посаду президента. Церемонія інавгурації відбулася в Палаці незалежності в Мінську таємно. Уперше в історії Білорусі її не анонсували і не транслювали по телебаченню.
Після таємної інавгурації Лукашенка жителі Білорусі також вийшли на протести. Проти них міліція застосувала водомети.
Тихановська після виборів була змушена покинути Білорусь.
Низка держав, зокрема США, Великобританія, Канада, Німеччина, Латвія, Литва, Норвегія, Польща, Данія та Чехія, не визнали інавгурації Лукашенка. Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба заявив, що приведення Лукашенка до присяги не означає його визнання легітимним главою білоруської держави.