Турецьке дослідницьке судно Oruç Reis прибуло у Східне Середземномор’я, щоб розпочати сейсморозвідування. Про це повідомили 12 жовтня в міністерстві енергетики та природних ресурсів Туреччини з посиланням на главу відомства Фатіха Донмеза.
“Завершилися роботи з технічного обслуговування судна Oruç Reis. Його поставлено на якір, щоб зробити знімок Середземного моря”, – розповіли в турецькому міністерстві.
Влада Туреччини випустила міжнародне сповіщення Navtex, яким Анкара зарезервувала район для проведення геологорозвідувальних робіт у Середземному морі дослідним судном Oruç Reis, уточнило 14 жовтня турецьке агентство “Анадолу”. Це сповіщення діє з 12-го до 22 жовтня цього року, повідомило агентство.
Судно Oruç Reis здатне проводити дослідження і робити знімки шельфу на глибині від 8 тис. (у тривимірному режимі) до 15 тис. метрів (у двомірному зображенні).
МЗС Греції назвало дії Туреччини загрозою для стабільності в регіоні. У відомстві уточнили, що турки хочуть досліджувати грецький континентальний шельф на південь від острова Кастелорізо.
Держдепартамент США висловив занепокоєння у зв’язку з поновленням Туреччиною досліджень у районах Східного Середземномор’я.
“Примус, погрози, залякування і військова діяльність не знімуть напруженості в Східному Середземномор’ї. Ми закликаємо Туреччину покласти край цій навмисній провокації і негайно почати попередні переговори із Грецією. Односторонні дії не можуть зміцнити довіру і не приведуть до довгострокових рішень”, – указано в заяві відомства від 11 жовтня.
В Анкарі вважають, що саме Греція і Кіпр посилюють напруженість в Егейському та Середземному морях.
“Є серйозна невідповідність у тому, що США критикують проведену нашим судном Oru ç Reis сейсмічну дослідницьку діяльність на континентальному шельфі Туреччини й одночасно заперечують юридичну обґрунтованість карти Севільї, на підставі якої Греція та Кіпр висувають свої максималістичні вимоги в питанні морської юрисдикції у Східному Середземномор’ї. Ця невідповідність є і в заявах низка країн ЄС”, – ідеться в заяві офіційного представника МЗС Туреччини Хамі Аксоя, опублікованій 13 жовтня.
Відносини Туреччини та Греції загострилися через претензії щодо питання права розвідування шельфу у Східному Середземномор’ї, де 2009 року виявили великі нафтогазові родовища. Сторони звинувачують одна одну в порушенні домовленостей і поновленні бурових робіт. Президент Туреччини Реджеп Таїп Ердоган вважає, що Афіни не дотримуються домовленості з Анкарою. За його словами, Греція сама поновила бурові роботи, всупереч угодам.
Перші протиріччя через Східне Середземномор’я виникли 1974 року. На Кіпрі тоді стався державний переворот, країна розділилася на дві частини: в одній живуть переважно греки, в іншій – турки. Самопроголошену Турецьку Республіку Північного Кіпру наразі визнала тільки Туреччина. Кіпрський конфлікт є основною перешкодою для вступу Туреччини в Європейський союз через відмову офіційної Анкари визнати Кіпр, який входить до ЄС.
Ердоган закликав країни НАТО не втручатися в події у Східному Середземномор’ї. За його словами, Анкара отримає все, що їй належить, а спроби її зупинити будуть помилковими.
Євросоюз у жовтні звинуватив Туреччину в порушенні міжнародного права через бурові роботи в Східному Середземномор’ї, Рада ЄС натякнула на санкції.