Цими днями виповнюється 75 років капітуляції Квантунської армії, меч командувача прийняв українець

5 років тому – 20 серпня 1945 року – капітулювало найпотужніше сухопутне угруповання мілітаристської Японії – Квантунська армія. Її командувач, генерал Отодзо Ямада віддав свій самурайський «священний меч духу» парламентареві Забайкальського фронту, полковнику Івану Артеменку. Українець за походженням, Іван Тимофійович Артеменко (1910-1997) народився в 1910 році в місті Ананьєві Херсонської губернії в простій родині.

Як повідомляється у відкритих джерелах, в 1931 році він був виключений з партії за відмову брати участь у конфіскації хліба в селі. З 1932 року служив у Червоній Армії. Спочатку солдатом, потім офіцером. Був командиром взводу інженерної роти. У 1939 році заочно закінчив академію імені Фрунзе і був направлений у Монголію, де йшли запеклі бої на річці Халхин-Гол, в районі гори Баїн-Цаган. Виконавши завдання з відновлення зруйнованого моста під безперервним обстрілом японців, Артеменко був нагороджений орденом Червоної Зірки. Брав участь також у фінській кампанії. Велику Вітчизняну війну він зустрів у званні капітана. Успішно виконував поставлені йому бойові завдання, але в 1943 році, керуючи невдалою переправою однієї з частин 52-ї армії через Дніпро, був розжалуваний із полковників у рядові. Проте зумів реабілітуватися й повернути своє колишнє звання.

У 1945 році, коли вже було підписано беззастережну капітуляцію Японії, але зберігався локальний опір японських військ, Артеменка було направлено маршалом Малиновським у ролі парламентера для поїздки в Чанчунь для того, щоб висунути ультиматум і прийняти капітуляцію Квантунської армії. Прибувши туди, полковник Артеменко зустрівся з генералом Отодзо Ямадою і шляхом переговорів спробував змусити генерала капітулювати, проте Ямада відмовлявся здатися молодшому за званням. Зрештою, японський генерал погодився на капітуляцію, отримавши повідомлення, що до Чанчуня рухається армада радянських бомбардувальників. У числі 600 тисяч японських військовослужбовців генерал Отодзо Ямада здався в полон і був доставлений в СРСР, де його чекав суд за скоєні військові злочини. Згодом Ямаду видали Китаю, де він сидів у в’язниці до 1956 року.

Полковник Іван Артеменко, який взяв у полон командувача Квантунської армії, повернувся в Україну, де працював на скромній посаді начальника цеху на одному з харківських заводів. Помер він у 1997 році і похований в Малій Рогані. Після себе залишив дві книжки військових мемуарів.

Вадим РИЖКОВ, «День», Дніпро

*/

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *