“Фронт національного порятунку Республіки Білорусь” створить сайт під назвою “Дошка національної ганьби” для публікації особистих даних білоруських силовиків, які розганяли демонстрації. На новому ресурсі будуть дані тих, хто фальсифікував результати виборів президента країни, заявив екскандидат на посаду президента Білорусі Валерій Цепкало в інтерв’ю агентству “Інтерфакс-Україна”.
“Друге – це формування “Дошки національної ганьби”. Це все організовано як crowdsourcing. На дошку ми будемо вносити тих членів виборчих комісій, які фальсифікували вибори. Їхні імена, сім’ї, хто вони такі, якщо є – номери паспорта, і будемо вимагати для них заборону в’їзду”, – сказав Цепкало.
Він підкреслив, що фальсифікація результатів виборів, за законами Білорусі, є кримінальним злочином, а публікація їхніх даних зможе стати для країн Європейського союзу можливістю не видавати їм віз.
Цепкало заявив, що “Фронт національного порятунку” публікуватиме дані співробітників ОМОН, які били протестувальників
“Третій – ОМОНівці, які били людей. Тут теж буде сайт, він усе-таки, напевно, ближче до “Миротворця”, – сказав політик.
Цепкало зазначив, що йому вже надсилали дані бійців ОМОН, які розганяли демонстрації в Білорусі.
Цепкало був одним із головних конкурентів президента Білорусі Олександра Лукашенка на виборах, проте його до них не допустили – ЦВК Білорусі забракувала майже половину підписів, які штаб опозиціонера надав на підтримку його висунення.
Він виїхав у Росію разом із дітьми 24 липня, побоюючись арешту. 2 серпня політик прибув до Києва.
5 серпня стало відомо, що Цепкало звернувся з відкритим листом до президента Росії Володимира Путіна із проханням підтримати проведення вільних виборів у республіці.
Його дружина Вероніка ввійшла у штаб білоруської опозиціонерки Світлани Тихановської, яку допустили до виборів. Із 9 серпня вона перебуває в Москві, куди поїхала, побоюючись кримінального переслідування.
Із 4-го до 8 серпня в Білорусі тривало дострокове голосування на виборах президента, а 9 серпня відбулося основне. На посаду президента балотувалося п’ятеро кандидатів. Центрвиборчком країни 14 серпня оголосив остаточні результати виборів. Переміг Олександр Лукашенко, набравши 80,1% голосів виборців (4 661 075 осіб). Інші кандидати у президенти одержали в рази менше голосів: опозиціонерка Світлана Тихановська – 10,1% (588 622 особи), співголова об’єднання “Говори правду” Андрій Дмитрієв – 1,2% (70 671) , ексдепутатка Палати представників Анна Канопацька – 1,67% (97 489), лідер партії “Белорусская социал-демократическая Грамада” Сергій Черечень – 1,14% (66 613).
Вибори в Білорусі відбувалися без незалежних міжнародних спостерігачів. Після закриття виборчих дільниць 9 серпня в кількох містах почалися протести, які тривають до сьогодні. Мітингувальники звинувачують владу у фальсифікації виборів. Вони збираються ввечері на мітинги, а вночі розходяться. Для розгону протестувальників силовики застосовують спецзасоби, зокрема в Мінську вони використовували світлошумові гранати, гумові кулі та водомети.
Акції супроводжують сутички протестувальників та міліції. Наразі відомо про затримання приблизно 7 тис. демонстрантів. Їм інкримінують масові заворушення, хуліганство та опір співробітникам міліції.
Під час протестів 10 серпня загинув 34-річний Олександр Тарайковський. Пізніше повідомляли про загибель 25-річного Олександра Вихора, якого 9 серпня затримали в Гомелі. За даними рідних, йому стало зле в зачиненому автозаку, який прямував у СІЗО.
Іноземні держави та міжнародні організації закликали владу Білорусі утриматися від насильства. Із такими заявами, зокрема, виступили США, ЄС, Україна, Польща, Литва й інші. Країни Євросоюзу 14 серпня погодилися підготувати санкції через події в Білорусі.