Трамп vs Байден: Як пройшли фінальні теледебати між кандидатами на посаду президента США

Це другі (і завершальні) дебати двох головних претендентів на президентське крісло. У порівнянні з першими, вони пройшли в майже доброзичливій манері

У Нешвіллі, штат Теннессі, ввечері 22 жовтня (о 5:00 23 жовтня за Києвом) пройшов другий тур дебатів між чинним президентом США Дональдом Трампом і його суперником від Демократичної партії Джо Байденом.

У зв’язку з тим, що під час першого туру, який відбувся 29 вересня (за Києвом – ранок 30 вересня), кандидати постійно переривали один одного, незалежна Комісія з президентських дебатів вирішила змінити правила ведення дискусії.

Нововведення, яке було застосовано до другого туру дебатів, полягало в тому, що мікрофон одного кандидата в президенти вимикали під час виступу іншого. Це, можливо, і стало причиною того, що дискусія 22 жовтня пройшла в доброзичливішому тоні. Розповідаємо докладно, як все було.

Теми та заяви кандидатів

Першою темою для обговорення стала боротьба з коронавірусом. Трамп пообіцяв, що вже за кілька тижнів буде готова вакцина від Сovid-19, і заявив про готовність нести відповідальність за ситуацію з коронавірусом у країні.

“Я беру на себе всю відповідальність. Це не моя провина, що він потрапив сюди. Це провина Китаю”, – висловився Трамп.

Байден, зі свого боку, висловив серйозний скептицизм з приводу термінів випуску його опонентом вакцини проти коронавірусу.

“Це той самий хлопець, який сказав вам, що все закінчиться до Великодня. У нього немає чіткого плану”, – заявив кандидат від демократів, додавши, що країні доведеться пережити “темну зиму”.

Багато уваги було приділено також обговоренню расового питання, що загострилося в США наприкінці травня цього року, коли білі поліцейські під час затримання жорстоко вбили афроамериканця Джорджа Флойда.

Інцидент спричинив вуличні заворушення в багатьох американських містах, які лише посилилися після завдання каліцтва правоохоронцями беззбройному афроамериканцю Джейкобу Блейку.

Як відомо, Трамп неодноразово заявляв, що зробив для афроамериканців більше, ніж будь-який інший президент з часів Авраама Лінкольна (The New York Times пише, що більшість експертів вважають це твердження абсурдним).

“Мені здається, у мене прекрасні відносини з різними людьми. Я абсолютно не расист. Я расист у найменшій мірі тут… Подивіться все реформування, кримінальне законодавство, фінансування університетів для чорношкірих. Звичайно, вони можуть сказати що завгодно. Можуть звинувачувати в чому завгодно. Це мене жахливо засмучує”, – заявив Трамп на підтримку свого твердження.

Байден зі свого боку визнав існування в країні структурного расизму і звинуватив суперника в “підливанні масла в расистський вогонь”.

“В Америці є інституціоналізований расизм. Я ніколи не говорив своїй дочці: якщо тебе зупинять поліцейські на дорозі – не намагайся дотягнутися до бардачка в машині, тому що хтось може тебе застрелити… Але якщо ви чорношкірий батько, неважливо, наскільки багатий чи ні, ви повинні пояснити своїм дітям, що вони не повинні носити капюшон, коли переходять дорогу”, – цитує кандидата від демократів ВВС.

Порушувалися під час дебатів також питання кліматичних змін, проблеми американських сімей, національна безпека і лідерство.

Модератором заходу була кореспондентка Білого дому від телеканалу NBC News Крістен Велкер.

На думку американських політичних оглядачів, Велкер впоралася з веденням дискусії краще, ніж її колега, ведучий Fox News Кріс Воллес, який був модератором першого раунду дебатів.

Наприклад, директор Центру політики Вірджинського університету Ларрі Сабато написав у своєму Twitter, що “в дебатах перемогла Крістен Велкер”.

The debate winner was @kwelkernbc .

— Larry Sabato (@LarrySabato) October 23, 2020

 

Старший кореспондент NBC Андреа Мітчелл вважає, що Велкер “тримала контроль від початку і до кінця”:

Winner of the debate: @kwelkernbc who was clearly in command from start to finish with poise, substance and authority. Bravo!

— Andrea Mitchell (@mitchellreports) October 23, 2020

 

Реакція американських ЗМІ

The New York Times. Одне з найвпливовіших американських видань назвало другий раунд дебатів “спокійнішим”. Автор матеріалу також звернув увагу на те, що кандидати запропонували “кардинально різні версії США”.

Видання Politico висловило думку, що якби перші дебати Трамп провів так, як ці, то він був би в кращому становищі.

“У четвер Трамп зробив дві важливі речі. По-перше, він висунув послідовний захист свого підходу до пандемії. А по-друге, прислухався до своїх радників: він заспокоївся, посилюючи сенс сказаного, направляючи увагу на Байдена”, – пише Politico.

Американський щоденник The Wall Street Journal робить акцент на тому, що Трамп “тримав себе в руках” і вимовляв наповнені змістом вступні слова.

“Це були хороші дебати. Кандидати багато сперечалися. В обох були хороші ходи”, – йдеться в повідомленні.

Видання The Washington Post іронічно помітило, що кнопка вимкнення мікрофонів “стала знахідкою”.

“Замість постійного потоку переривань були пантоміми: кивання головою, усмішка, закочування очей і гримаси… Було небагато випадків, коли один кандидат переривав іншого”, – пише одна з найстаріших американських газет.

Підсумки першого раунду дебатів

Він відбувся о 21:00 29 вересня (за американським часом) у Клівленді, штат Огайо. Темою дискусії стали минуле обох кандидатів, питання Верховного суду, пандемія Covid-19, расові протести і насильство в містах, чесність майбутніх виборів, а також економіка.

На обговорення кожної з тем було відведено по 15 хвилин, а на репліки кандидатів – по 2 хвилини. Під час виступів Трамп і Байден неодноразово переривали один одного, а також влаштовували перепалки з кожної обговорюваної теми.

Згідно з підрахунками The Washington Post, за 90 хвилин дебатів чинний американський лідер перервав свого опонента 71 раз, тоді як кандидат від демократів встиг перервати тільки 22 рази. Детальний розбір дебатів 29 вересня можна прочитати за цим посиланням.

Додамо, що традиційно кандидати на посаду президента США зустрічаються у трьох дискусійних раундах. Спочатку планувалася, що другий раунд пройде 15 жовтня, але у зв’язку з діагностуванням у Трампа Сovid-19 напередодні суперечка могла відбутися лише в онлайн-режимі.

Чинний президент від такого формату відмовився, заявивши, що “не збирається витрачати свій час на віртуальні дебати”, тому дискусія 22 жовтня стала другою (і фінальною). Самі вибори пройдуть вже за півтора тижні, 3 листопада.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *