Президент США Дональд Трамп упевнений, що режиму припинення вогню між Вірменією та Азербайджаном дотримуються. Про це він заявив 26 жовтня журналістам, повідомила пресслужба Білого дому.
“Дотримуються. Припинення вогню дотримуються”, – сказав Трамп.
У 1991 році Нагірний Карабах за підтримки Вірменії оголосив про незалежність від Азербайджану. Це призвело до бойових дій, які тривали до 1994 року. Збройний конфлікт завершився підписанням Бішкекського протоколу про перемир’я і припинення вогню, але час від часу між сторонами виникають збройні сутички. За час конфлікту в регіоні загинуло більш ніж 30 тис. осіб. Азербайджан вважає Нагірний Карабах окупованою Вірменією територією.
27 вересня 2020 року в Нагірному Карабасі спалахнув наймасштабніший за останні роки конфлікт. Міністерство оборони Азербайджану звинуватило Вірменію в “масштабній провокації”, обстрілі позицій азербайджанської армії й оголосило про початок “стрімкого контрнаступу”. Вірменська влада, зі свого боку, заявила, що азербайджанські військові ініціювали наступ на Нагірний Карабах. Під час конфлікту сторони використовують танки, важку артилерію і авіацію. Повідомляли про загиблих і поранених військовослужбовців і мирних жителів.
Воєнний стан ввели як у Вірменії, так і в окремих районах Азербайджану. Обидві країни, що беруть участь у конфлікті, оголосили мобілізацію.
9 жовтня під час переговорів у Москві представники Азербайджану і Вірменії домовилися про припинення вогню в Нагірному Карабасі з 12.00 10 жовтня. Однак після настання перемир’я обидві сторони звинуватили одна одну в його порушенні.
Згодом Алієв кілька разів повідомляв про взяття під контроль Баку населених пунктів у Нагірному Карабасі.
Нових домовленостей про перемир’я в Нагірному Карабасі було досягнуто 25 жовтня за посередництва США. Воно мало розпочатися о 8.00 за місцевим часом 26 жовтня, але його порушили першої ж години.