11 червня президент США Дональд Трамп підписав указ про економічні санкції проти співробітників Міжнародного кримінального суду (МКС), які беруть участь у розслідуванні воєнних дій США в Афганістані, повідомляють на сайті Білого дому.
Документ надає держсекретареві Майку Помпео повноваження заборонити співробітникам МКС в’їзд у Сполучені Штати та заморозити їхні активи на території країни.
В указі Трампа вказано, що дії МКС загрожують суверенітету США, а також завдають шкоди національній безпеці країни.
Білий дім підкреслив у своїй заяві, що США не є державою-учасницею Римського статуту, вони неодноразово відкидали твердження МКС про поширення його юрисдикції на американських військовослужбовців.
“Міжнародний кримінальний суд було створено для забезпечення відповідальності за воєнні злочини, але на практиці він є непідзвітною й неефективною міжнародною бюрократією, яка створює загрозу для наших військових, як і для сил наших союзників та партнерів”, – указано в заяві.
Адміністрація Трампа зазначила, що МКС не впровадив необхідної реформи й проводить політично мотивовані розслідування проти США та їхніх союзників, наприклад проти Ізраїлю. Крім того, Білий дім заявив про існування у МКС корупції на найвищих рівнях.
На пресконференції 11 червня Помпео заявив, що США не стоятимуть осторонь, коли американцям загрожує несправедливий судовий процес (він використовував ідіому “суд кенгуру”).
“У мене є повідомлення для багатьох наших союзників по всьому світу: ваші громадяни можуть бути наступними, особливо з тих країн НАТО, які боролися з тероризмом у Афганістані разом із нами”, – цитує дипломата пресслужба Держдепартаменту.
МКС в опублікованій на сайті заяві висловив “глибоке співчуття” у зв’язку з реакцією США на розслідування і назвав анонсовані Вашингтоном заходи “безпрецедентними”.
“Ці нападки є ескалацією і неприйнятною спробою втрутитися у верховенство закону та правові процедури суду. Їх єдина мета – вплинути на дії посадовців МКС під час проведення незалежного та об’єктивного розслідування і неупередженого судового розгляду. Це також нападки на жертв жорстоких злочинів, для багатьох із яких суд є останньою надією на справедливість”, – указано в заяві.
У МКС підкреслили, що “твердо підтримуватимуть” своїх працівників і посадовців.
Міжнародний кримінальний суд розпочав роботу 2002 року. Держави стають учасниками МКС за фактом ратифікації Римського статуту (його вже ратифікувало 123 країни).
У 2017 році головна прокурорка Міжнародного кримінального суду Фату Бенсуда попросила суддів МКС про мандат на розслідування ймовірних злочинів, скоєних у Афганістані членами радикального ісламістського руху “Талібан”, афганськими урядовими військами, а також іноземними збройними силами, зокрема американськими.
“Є підстави вважати, що військовослужбовці збройних сил США і співробітники Центрального розвідувального управління застосовували тортури, вдавалися до жорсткого поводження, посягання на особисту гідність, зґвалтування щодо пов’язаних з конфліктом ув’язнених у Афганістані та інших місцях, переважно за період 2003–2004 років”, – повідомила тоді Бенсуда.
США ще 2018 року розглядали можливість ввести санкції проти суду, а 2019 року анулювали візу Бенсуді, яка є громадянкою Гамбії.
У березні 2020 року МКС схвалив проведення розслідування.
Афганістан ратифікував Римський статут, але його уряд заперечує проти процесу у МКС, оскільки афганська влада самостійно розслідує ймовірні воєнні злочини, повідомила газета The New York Times.