Тягнуть-потягнуть, а витягнути не можуть: Чому танкер Delfi все ще в морі та чи піднімуть його взагалі коли-небудь?

А ще версії про те, хто винен, і подальші плани з приводу танкера, навіть із датами (хоча,поки що наявність конкретних дат не допомагала). Загалом розбираємося в одеській проблемі, яку вирішують вже дуже й дуже довго

У листопаді минулого року в морі біля одного з пляжів Одеси затонув танкер на ім’я Delfi.

Це сталося під час шторму. Танкер зірвався з якоря, почав повільно дрейфувати, поки не сів на мілину біля пляжу “Дельфін”.

Крім усього іншого, Delfi перекинувся, його затопило. І взагалі ситуація виявилася гранично катастрофічною.

До того ж паралельно спалахнув скандал, пов’язаний із власником судна. Справа в тому, що він (власник) тривалий час просто не виходив на зв’язок.

При цьому команда танкера спочатку відмовлялася рятуватися із судна. Як виявилося, через заборону власника.

Зрештою команду все ж врятували, хоч це завдання попутно ще й ускладнював шторм.

Що цікаво

Танкер виявився “сірим”. Тобто без необхідної реєстрації. А судновласник, як пише 5 канал, після того як вийшов на зв’язок, пообіцяв підняти танкер до кінця року. До кінця 2019 року.

План, як бачимо, м’яко кажучи, не вдався.

Що було далі

Далі танкер відносно мирно лежав у морі. Всю зиму і весну. А потім у червні з нього вилилися нафтопродукти, через що пляж було закрито. А влада, схоже, задумалася над тим, що треба нарешті щось із танкером робити.

Потім

Президент України Володимир Зеленський під час візиту до Одеси заявив, що власник судна вже давно повинен був прибрати танкер із мілини, і вся відповідальність лежить на ньому.

Потім

Із танкера знову стався витік нафтопродуктів. І не один.

Ну а потім

Танкер почали піднімати з мілини.

Андрій Ставніцер, одеський бізнесмен і співвласник компанії, яка допомагала підняти танкер, у себе на Facebook повідомив, що в роботі було задіяно катери з водолазами і буксир компанії P&O Maritime Ukraine.

За планом буксир повинен був поставити корабель на кіль.

Але не вийшло

Спроб було кілька, вони стартували 18 липня. І всі вони закінчувалися фіаско. Причина – рвалися троси буксирів. Кілька разів.

При цьому судновласник категорично відмовлявся передати права на підйом державним структурам. І просив продовжити термін ліквідації наслідків корабельної аварії до 10 серпня.

Однак нерви у влади не витримали.

Вчора, 26 липня, після чергової невдалої спроби підняти танкер міністр інфраструктури Владислав Криклій у себе на Facebook написав таке:

Хроніки “Делфі”. Вчора була друга й остання спроба субпідрядника з підняття судна “Делфі”. Ясна річ, що робити третю спробу судновласнику не дамо, тому що спочатку вони шукали найдешевші варіанти, а не варіанти розв`язання проблеми. Максимально економили на підрядниках (незважаючи на безоплатну участь буксирувальних компаній), за що їм безмежна подяка. Результатом стало невиконання підйому в термін до 20 липня. Саме тому АМПУ звернулася до ОДА в Одеській області визнати подію надзвичайною ситуацією“.

Регіональна комісія це зробила. Тобто визнала подію НС.

Адміністрація морських портів України зможе самостійно відповідати за операцію евакуації судна без залучення судновласника, а також застосовувати скорочену процедуру закупівлі послуг у підрядників, щоб бюрократія не зупиняла процес евакуації“,- наголосив Криклій.

Далі було озвучено план

Спочатку вибір компанії-підрядника. Потім укладення договору до кінця серпня нинішнього року.

Укрінформ цитує в. о. директора ДП “Адміністрація морських портів України” Олександра Голодницького:

Знадобиться 20 днів для переговорної процедури з учасниками тендеру на виконання робіт і вибір переможця. Ще 10 днів знадобиться на оскарження рішення та укладення договору між АМПУ та компанією-переможцем“, – зазначив Голодницький.

При цьому

У мерії Одеси заявили, що підняти Delfi раніше не виходило через те, що вага танкера в багато разів перевищує  вантажопідйомність застосованих понтонів.

Коли буксири розвинули по 10% потужності, розірвалися обидва сталеві троси, якими вони збиралися тягнути Delfi. Це кінець операції за нинішнім планом, розробленим компанією Smart Marine Concept. Кінь здох – злізай. Не ми затопили судно. Не ми знайшли підрядника для підйому. Не ми складали план, але ми повністю йшли за ним, допустивши на буксири представників Smart Marine. Натомість ми, як і багато хто з причетних до морської справи людей, відчуваємо зараз іспанський сором і розчарування. 8 місяців бункерувальник із дедвейтом у нещасні 1630 тонн підтікає поруч із пляжем курортного міста, нашого рідного міста, і ніхто з цим нічого не зміг зробити. Судновласник найняв недосвідченого підрядника – вийшов цирк. На жаль, спроба судновласника заощадити і на роботах, і на засобах, які використовували в операції, привела нас туди, де ми сьогодні“,- прокоментував те, що трапилося, у себе на Facebook Андрій Ставніцер.

Що далі? Альтернативний варіант

На сьогоднішньому брифінгу в центральному офісі АМПУ було озвучено ще один варіант.

Як пише “Думська”, одна з турецьких компаній запропонувала конкретний план робіт, згідно з яким танкер розріжуть на дві частини і видалять спочатку носову, а потім кормову частину судна.

Вартість робіт – від мільйона доларів плюс додаткові витрати.

І ще одна важлива деталь

Раніше було заявлено, що витрати на підйом танкера держава стягне із власника судна.

Однак, як зазначають ЗМІ, ані голова Одеської ОДА Максим Куций, ані голова АМПУ Олександр Голодницький поки так і не змогли відповісти, як це планують зробити.

А сам танкер, найпевніше, раніше осені підняти не вийде. 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *