Тести на коронавірус: Чим відрізняються ІФА, ПЛР та експрес-тести і скільки коштують

Сьогодні багато лабораторій пропонують дізнатися, чи є у вас сама інфекція або антитіла. Розповідаємо, як вибрати потрібний тест.

“ПЛР”, “ІФА” та багато інших страшних слів чекають на пацієнта, який прийшов до сімейного лікаря з температурою та кашлем. До цього додається ще якесь “КТ”, робити яке відправляє медик за протоколом. 2020 рік приніс багато викликів, серед яких – наявність у пересічної людини “чорного поясу” зі знання коронавірусної термінології та останніх порад Всесвітньої організації охорони здоров’я.

Ця інформація допоможе зекономити час у відповідальний момент та зрозуміти, який тест вам треба здати, або хоча б зрозуміти, що від вас просять у поліклініці. Отже, розбираємось.

Найшвидший варіант

Експрес-тест на коронавірус є найшвидшим і найменш надійним способом виявити, чи є у вас Covid-19.

Як роблять тест? У пацієнта беруть краплю крові з пальця, після чого протягом декількох хвилин реагент на тесті показує результат. Деякі з видів таких тестів є доступними для домашнього використання.

Він є у вільному продажі в більшості аптек. Набір для аналізу дещо схожий за принципом дії на тест для визначення вагітності.

Як працює? Експрес-тест – це як ІФА-тест “на мінімалках”, він теоретично має визначити наявність у крові імуноглобулінів (антитіл), які організм формує у відповідь на інфікування вірусом.

Імуноглобулін М свідчить про гостру фазу захворювання, G – про імунітет (зокрема і тимчасовий). Перші антитіла зазвичай з’являються вже на першому етапі захворювання (приблизно на 7-й день), а другі – орієнтовно через кілька тижнів після зникнення клінічних симптомів.

Недоліки такого тесту в тому, що він менш чутливий, тому може давати похибку аж до 30-40%. Його особливість ще й у тому, що він не знаходить сам вірус, а лише антитіла.

ПЛР-тест

Тест полімеразної ланцюгової реакції (ПЛР) залишається єдиним видом дослідження, який дає підстави для встановлення діагнозу Covid-19.

ПЛР-тест показує наявність або відсутність в організмі людини ДНК або РНК-вірусу. Він може виявити вірус уже в перші дні зараження та є на 100% точним.

Як його роблять? Лікарі беруть мазок з горла або носа пацієнта. Дослідження відбувається у спеціальній лабораторії з обладнанням. Це означає, що вдома такий тест не можна зробити. Результат чекають близько тижня, якщо це державна лабораторія, і декілька днів, якщо приватна.

Кому треба робити ПЛР-тест? Особам, які прибули із-за кордону та мають ознаки ГРВІ, пацієнтам із тривалими ознаками ГРВІ, особам, які мають підвищену температуру тіла (вище 38 градусів), що погано піддається корекції та підпадає під визначення “епідеміологічно пов’язаного випадку”, хворим на пневмонію, медичним працівникам, які мали контакт із хворим на коронавірус або мають прояви ГРВІ. 

Де зробити? Пройти ПЛР-тестування можна в багатьох лабораторіях, але не всі з них мають доступ до системи для внесення даних. На сайті Центру громадського здоров’я України є перелік лабораторій, які зможуть внести ваш результат.

Також тест роблять у аеропортах. Наприклад, в аеропорту Бориспіль” є лабораторія, в якій можна здати тест, вона працює цілодобово на 2му поверсі терміналу D.
Зразки для досліджень беруть медики аеропорту, а опрацьовують його різні лабораторії. Кожна з них має свою ціну за послугу.

Скільки коштує? На здавання й отримання результату гарантованого державою безкоштовного ПЛР-тесту хворим із підозрою доводиться чекати до трьох тижнів: до двох тижнів чекати на можливість здати тест і ще тиждень – на його результат. За протоколом, лікар одразу обов’язково направляє на таке безкоштовне обстеження.

Ціна в приватній клініці: вдома 2300-3000 грн, у лікарні 1800-2000 грн. Є також дешевші варіанти. Є і приватні клініки з більш демократичними цінами: наприклад, 740 грн за ПЛР у лікарні.

ІФА-тест

ІФА-тест (або тест імуноферментного аналізу) визначає, чи перехворіла людина. Його можна зробити навіть через декілька місяців, він має показати наявність антитіл та імунітету.

Ці тести не призначено для діагностики захворювання з першого дня.

У Центрі громадського здоров’я зазначають, що такий тест потрібний у першу чергу для працівників, яким треба спокійно ходити на роботу й не боятися, бо вже є імунітет.

ІФА-тести дозволять розвантажити систему діагностування, до того ж їх уже виробляють в Україні.

Як роблять? Для такого тесту беруть кров з вени і надсилають зразок для дослідження у лабораторію. Вдома такий тест зробити не можна.

Як це працює? Імуноферментний аналіз визначає імуноглобуліни двох типів: M і G:

Якщо виявляється M, це свідчить про гострий процес захворювання. G — людина перехворіла або інфікувалася вірусом, і виробилися антитіла до цього захворювання.

У пацієнтів з початком імунної реакції організму та виділення антитіл може знизитися заразність вірусу.

Кому буде проводитися ІФА-тестування? Тим пацієнтам, які мають симптоми Covid-19, але результати їхніх ПЛР-тестів дали негативний результат. Таким чином, можна буде визначити наявність та рівень антитіл.

Також ІФА може проводитися пацієнтам із симптомами Covid-19, пацієнтам із пневмонією, контактним особам, особам, що потребують планової госпіталізації та/або операції, медпрацівникам, працівникам поліції, Національної гвардії, Держприкордонслужби.

У мене знайшли антитіла. Що робити? Такий пацієнт має здати зразок для ПЛР-діагностики.

Відмінність ІФА-тестів від ПЛР та експрес-тестів:

Лабораторні умови та спеціальне обладнання. Аналізують сироватку крові, а не саму кров, як у випадку з експрес-тестами, і не матеріали мазків, як у випадку ПЛР. ІФА-тест виявляє імунну реакцію на вірус — рівень антитіл. Експрес-тести також виявляють антитіла в організмі як відповідь на антиген, проте мають низьку чутливість та специфічність порівняно з ІФА-тестами. ПЛР-дослідження виявляє вірус, тобто його генетичний матеріал.

Скільки коштує і де зробити? Зробити можна у приватних клініках: наприклад, у Києві вартість такого дослідження — приблизно 600-700 грн. Є й дешевші варіанти — близько 300 грн. Додатково потрібно буде оплатити консультацію терапевта.

Лікарі обіцяють результат через 48 годин.

Міністр охорони здоров’я Максим Степанов заявив, що під час планової госпіталізації пацієнта лікарні мають безкоштовно робити ІФА-тест на антитіла. Щиро сподіваємося, що так і є.

Окрім того, 19 травня набув чинності закон про масове тестування на коронавірус. Згідно з ним, упродовж карантину обов’язко потрібно тестувати всіх, хто звертається за меддопомогою чи контактував із хворими. Тестування проводять не тільки методом ПЛР, а й за допомогою ІФА. 

Які ще обстеження потрібні?

Якщо ви думаєте, що тестами на коронавірус ваші витрати закінчаться, то ні. Зазвичай сімейний лікар у державній поліклініці може дати направлення на КТ. Це найпоширеніше обстеження при підозрі на Covid-19, що показує, чи є пневмонія і який стан легенів. Більшість заражених коронавірусом отримують ще й пневмонію, і томографія потрібна для виявлення цього симптому.

КТ – це комп’ютерна томографія легенів. На основі цих даних можуть вирішити щодо госпіталізації. Сімейний лікар у державній поліклініці може дати направлення на платне КТ у приватні клініки.

У такі центри вишиковується чимала черга, чекати треба від дня-двох і навіть до тижня. Тому краще дізнаватися про місця одразу в декількох відділеннях і не тягнути.

У Києві у приватних клініках ціна починається від 800 і закінчується 4000 грн залежно від самої медустанови.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *