Збори суддів Конституційного Суду України звернулися до президента України, голови Верховної Ради і прем’єр-міністра із заявою про тиск на суд. Про це йдеться в декларації, оприлюдненій на сайті КС сьогодні.
“Конституційний Суд України впродовж кількох місяців перебуває під постійним тиском органів державної влади, зокрема Національного агентства з питань запобігання корупції України, Національного антикорупційного бюро України та деяких політиків. Незаконний вплив чиниться як на окремих суддів Конституційного Суду, так і на суд у цілому з метою зупинки його роботи, підриву авторитету та втрати суспільної довіри”, – ідеться в заяві.
Збори суддів нагадали, що згідно з ч. 2 ст. 149 Конституції України та ст. 24 закону України “Про Конституційний Суд України” вплив на суддю Конституційного Суду в будь-який спосіб заборонено.
“Офіційно заявляємо, що всупереч спробам окремих високопосадовців та політиків дестабілізувати роботу органу конституційної юрисдикції Конституційний Суд у своїй роботі керуватиметься Конституцією, законом України “Про Конституційний Суд України” та діятиме виключно в інтересах українського народу. Попри всі обставини та умови, у яких тривалий час доводиться працювати КСУ, незважаючи на звинувачення в упередженості та заангажованості, поширення компрометуючої інформації стосовно професійної діяльності суддів та погрози щодо їх кримінального переслідування, КС і надалі забезпечуватиме верховенство Конституції України та захист прав людини і громадянина”– зазначають у документі.
Збори суддів доручили голові КС Олександрові Тупицькому повідомити про ситуацію, що склалася, особисто президента, спікера парламенту і главу українського уряду.
У серпні цього року у КСУ передали подання 47 народних депутатів щодо конституційності положень законів, які становлять так звану антикорупційну платформу. Ідеться про електронне декларування, спецконфіскацію та оновлену ст. 368-5 Кримінального кодексу, яка передбачає кримінальну відповідальність за незаконне збагачення.
27 жовтня українські ЗМІ, посилаючись на джерела, заявили, що КСУ визнав неконституційною ст. 366-1 Кримінального кодексу, яка передбачає кримінальне покарання за декларування недостовірної інформації.
Представниця Верховної Ради в Конституційному Суді Ольга Совгиря заявила, що рішення КС, яким він визнав неконституційною кримінальну відповідальність за недостовірне декларування, ухвалили із “кричущими процесуальними порушеннями”.
Представник президента України у КСУ Федір Веніславський висловив думку, що таке рішення може призвести до негативних наслідків для європейської інтеграції України.