Фільм розповідає про стосунки людей та їхніх тварин на тлі російського вторгнення в Україну.
4 квітня в український прокат вийшла стрічка “Ми, наші улюбленці та війна”. Це документальна стрічка відомого українського тревел-блогера Антона Птушкіна, йдеться у матеріалі Суспільне Культура.
Героїзм українців та історії тварин: як з’явилася ідея фільму
Фільм “Ми, наші улюбленці та війна” був створений в українсько-канадській копродукції. Після початку повномасштабної війни Росії в Україні канадський кінопродакшн Yap Films вирішив підтримати українських колег, створивши спільний проєкт. Для цього склали список молодих українських документалістів, серед яких був і Антон Птушкін. Отримавши пропозицію співпраці, Птушкін вагався, адже не мав професійного досвіду в документалістиці.
Проте представникам Yap Films сподобалися відео на його YouTube-каналі, зокрема сюжети про роботу ДСНС, “Укрзалізниці” та пса Патрона.
“Антон перетворив відеоблог про подорожі на репортаж про війну, і ми швидко зрозуміли, наскільки він відданий документуванню життя в Києві”, — розповів президент Yap Films Елліот Галперн.
>Кадр з фільму “Ми, наші улюбленці та війна”. Фото: Green Light Films
За словами самого Антона Птушкіна, першочергового конкретного задуму не було, лише головний орієнтир — зняти документальний фільм про тварин.
“Почали шукати історії, їх було багато. Спочатку була така думка, мовляв, розкажімо іноземцям ці історії — про собаку Крим або кицю Шафу — й цього буде достатньо. Утім, для мене це було нецікаво, хотілося дослідити героїв. Це інше кіно, якщо порівнювати, з чого ми починали й до чого прийшли”, – розповів Птушкін.
Такий підхід імпонував і продюсерам стрічки, канадців вразили українці, які під російськими ракетними ударами не забували про тих, кого приручили — про своїх домашніх улюбленців.
“Чим більше ми дивилися, на що люди готові заради їхнього порятунку, тим більше розуміли, що хочемо розповісти цю історію”, — розповіла креативна директорка Yap Films Елізабет Троджян.
Фільм і справді від початку знімався з орієнтиром на західну аудиторію, бо, за словами Антона Птушкіна, він вважав, що в Україні й так всі все знають. Проте згодом режисер зрозумів, що багато з того, що він відзняв, буде цікавим і зрозумілим саме українцям. Так народилася ідея зробити окремий фільм для українських глядачів і показати його саме в українських кінотеатрах, а не в YouTube. У міжнародному прокаті фільм вийде під назвою Saving the Animals of Ukraine.
>Кадр з фільму “Ми, наші улюбленці та війна”. Фото: Green Light Films
Тварини в кадрі та історії притулків: як проходили зйомки та яких героїв можна побачити у фільмі
Перші кадри фільму зняли 20 серпня 2022 року, а весь знімальний процес тривав півтора року. Загалом вийшло близько 85 годин відзнятого матеріалу, з яких лише 25 % увійшли у фінальний монтаж.
“Це дуже багато, як на мене, але тут немає чим хизуватися. Це через те, що я спочатку не знав, що роблю, і просто намагався знімати якомога більше. Типу знімемо зараз, а потім розберемося. У фінальний монтаж увійшла пʼята частина, можливо, навіть менше”, — коментував Птушкін.
Серед головних героїв фільму не тільки собаки, коти, леви, лемури, ведмеді та інші тварини, а й люди, які йдуть на ризик заради порятунку життя: волонтери “Зоопатруля”, ЗСУ, ДСНС, та звичайні небайдужі українці.
Птушкін відвідав десятки українських міст, і згодом географія зйомок розширилась до Польщі, Іспанії та Нідерландів.
>Кадр з фільму “Ми, наші улюбленці та війна”. Фото: Green Light Films
Продюсерка фільму Зоя Сошенко розповідає, що стрічка наповнена неймовірними історіями про людей і тварин. Наприклад, вона згадує про лева, якого власники тримали в клітці на вулиці й залишили з початком вторгнення. Через стрес він понівечив морду, бо бився об клітку. У стрічці можна побачити переїзд лева до центру врятованих тварин у Європі.
Ще одна цікава героїня фільму — Наталія Мазур, колишня керівниця притулку для тварин у Бородянці. У стрічці розповідається про те, як кілька сотень собак загинули у зачинених вольєрах під час наступу росіян. Мазур пояснює, що не випустила собак, бо вони могли напасти на людей, але цей вчинок викликав питання та обурення у багатьох глядачів. На питання, чому Мазур є однією з героїнь історії, Птушкін пояснив, що для нього було важливо показати усі сторони ситуації:
“Чи не найголовніше для нас питання: чи варто ризикувати людським життям, щоб врятувати життя тварини? Відповіді на це питання немає. Це жахливо, але глядач має сам зробити цей вибір”.
>Кадр з фільму “Ми, наші улюбленці та війна”. Фото: Green Light Films
У фільмі можна побачити “зіркових” українських тварин — наприклад, пса Патрона чи кішку Глорію з Бородянки. Автори також висвітлюють історії кількох притулків для тварин у Київській області та київського й миколаївського зоопарків. Окрім того, до фільму також увійшли інтерв’ю із зоозахисниками й волонтерами, наприклад із засновником “Зоопатруля” Дмитром Ревнюком.
Відгуки про стрічку та трансляція за кордоном
Українська прем’єра “Ми, наші улюбленці та війна” відбулася на кінофестивалі Doc Kyiv Fest, де стрічка стала фільмом-відкриттям. Іноземна аудиторія також зможе побачити роботу. Влітку 2023-го фільм придбав найбільший американський бродкастер PBS (він же був одним із виробників фільму Мстислава Чернова “20 днів у Маріуполі”). Ще стрічку придбав канадський телеканал CBC.
“Наш потенційний глядач – Європа, особливо Франція, Італія, Польща та Німеччина, де багато українців. Партнери представлятимуть стрічку на фестивалях, і ми обиратимемо дистрибʼютора або бродкастера на цих територіях”, — розповіла Зоя Сошенко.
До теми: У Netflix розглядають можливість створення чотирисерійного фільму «Довбуш» – режисер