У США заявили про вихід із договору, який діяв практично 30 років. Розповідаємо, що це був за документ і чим взагалі загрожує цей вихід
Президент США Дональд Трамп ухвалив рішення щодо виходу Штатів із Договору про відкрите небо.
Причина – порушення договору з боку Росії. Зокрема, йдеться про заборону спостережних польотів над Москвою, Чечнею і Калінінградською областю.
І ось на цьому моменті одразу перейдемо до пояснення, що таке взагалі цей договір.
Що таке Договір про відкрите небо?
Це багатосторонній міжнародний договір, який дозволяє вільні польоти неозброєних розвідувальних літальних апаратів у повітряному просторі країн-підписантів.
Іншими словами, країни, що підписали договір, зобов’язані пустити на свою територію, припустимо, літак-розвідник іншої країни. Якщо він не має озброєння.
Договір було підписано 24 березня 1992 року в Гельсінкі представниками 23 держав – членів Організації з безпеки та співробітництва в Європі (ОБСЄ). Нині учасниками договору є 34 країни.
Мета договору – сприяння зміцненню довіри між країнами через удосконалення механізмів контролю за військовою діяльністю та за дотриманням чинних договорів у галузі контролю над озброєннями.
Суть договору – дозвіл на спостережні польоти на підставі запиту.
При цьому літаки спостереження не оснащено озброєнням, а встановлена на них апаратура проходить огляд представниками країн, що беруть участь у договорі.
Як пояснили вихід із договору в США?
DW процитувало одне із своїх джерел:
“За цей час стало очевидно, що участь у Договорі про відкрите небо більше не відповідає інтересам Америки, Росія багато разів порушувала цей документ і використовувала його в такий спосіб, що могла виникнути військова загроза для США та їхніх союзників“.
Що говорять у Росії?
Що договір радше живий, ніж мертвий. Принаймні так вважає заступник міністра закордонних справ РФ Сергій Рябков.
“Договір зовсім не мертвий, і вихід із нього США в листопаді нинішнього року, що я вважаю дуже й дуже ймовірним з урахуванням всіх оголошень, а головне – з причини такої поведінкової моделі Вашингтона в цій галузі, – це не означає, що договір після цього помре”, – цитує дипломата ТАСС.
Що далі?
Вихід США з договору відбудеться не одразу, а за шість місяців. Цього тижня вони почали повідомляти про своє рішення інші країни – учасниці угоди.