Управління з контролю за іноземними активами міністерства фінансів США ввело санкції проти народного депутата України Андрія Деркача за спробу вплинути на вибори президента США. Про це йдеться на сайті міністерства.
“Деркач, депутат українського парламенту, більше ніж 10 років був активним російським агентом, підтримуючи тісні зв’язки з російськими спецслужбами. Деркач прямо або побічно брав участь, спонсорував, приховував або в інший спосіб був причетним до іноземного втручання у спробі підірвати майбутні президентські вибори у США 2020 року”, – ідеться в заяві мінфіну США.
В американському відомстві стверджують, що з кінця 2019 року до середини 2020 року Деркач вів приховану кампанію впливу, спрямовану на культивування хибних і необґрунтованих наративів щодо офіційних осіб США на майбутніх президентських виборах, що стало приводом для антикорупційних розслідувань як в Україні, так і у Сполучених Штатах.
“У період із травня до липня 2020 року Деркач випустив відредаговані аудіозаписи й іншу непідтверджену інформацію з наміром дискредитувати офіційних осіб США, а також висунув необґрунтовані звинувачення проти американських і міжнародних політичних діячів. Деркач майже напевно націлювався на людей, які голосують у США, видатних діячів США й урядовців США, оскільки він покладався на американські платформи, англомовні документи та відео, а також на проросійських лобістів у Сполучених Штатах, яких використовували для пропаганди його тверджень”, – зазначають у міністерстві.
Разом із Деркачем санкції запровадили ще проти трьох росіян – Артема Ліфшиця, Антона Андрєєва і Дар’ї Асланової, які є співробітниками російського Агентства інтернет-досліджень (більш відоме як “фабрика тролів”).
Деркач у травні, червні та липні опублікував три партії записів нібито телефонних переговорів п’ятого президента України Петра Порошенка, які той вів у 2015–2016 роках із різними політиками. Зокрема, було опубліковано нібито записи розмов із президентом РФ Володимиром Путіним і кандидатом у президенти США Джо Байденом.
На записах люди з голосами, схожими на голоси Порошенка та Байдена, зокрема, обговорювали відставку тодішнього генерального прокурора Віктора Шокіна й одержання Києвом кредитних гарантій від США на суму $1 млрд. Деркач вважає, що Байден міг чинити тиск на керівництво України.
Чинний президент України Володимир Зеленський сказав, що ці плівки мають стати предметом розслідування. За інформацією “Європейської правди”, Держдепартамент США висловив українській владі стурбованість через ці заяви, він розцінив слова Зеленського як втручання в американські вибори. Пізніше глава держави уточнив, що його цікавить тільки те, як можна було прослуховувати президента.
Порошенко не відкинув, що до оприлюднення фрагментів його бесід із Байденом причетний Офіс президента, а головна мета замовників скандалу – руйнування відносин між Україною та США. Водночас експрезидент стверджує, що аудіофайли, які опублікував Деркач, – сфабриковано, але “сировину” він міг одержати на Банковій.
Представник Байдена Ендрю Бейтс сказав, що записи зазнали сильного редагування, але навіть у такому вигляді вони – “не більше ніж дірка від бублика”.
Вибори президента США відбудуться 3 листопада. Головними суперниками є Джо Байден і нинішній глава Білого дому Дональд Трамп.