“Двійники” на місцевих виборах 2020 року
В Україні 25 жовтня відбудуться місцеві вибори. Реєстрацію кандидатів завершено 29 вересня. Під час передвиборчої кампанії виникло кілька скандалів із “двійниками” кандидатів.
26 вересня мер Умані Черкаської області Олександр Цебрій заявив, що місцева виборча комісія відмовила йому в реєстрації кандидатом у мери, але водночас зареєструвала двох його “двійників”, які нещодавно змінили імена. У такому рішенні він звинуватив партії “Слуга народу” та “За майбутнє”, які нібито об’єдналися і спільно ухвалюють рішення в комісії.
https://www.facebook.com/Oleksandr.Tsebriy/videos/808454986629641/
“За два місяці зробили “клонів”, змінили ПІБ. Ці люди проживають у Кіровоградській області, за однією адресою, в одному населеному пункті, і вони були зареєстровані. У мене є претензії до членів Уманського ТВК, які, я переконаний, шахрайським способом приймають рішення”, – сказав Цебрій в ефірі каналу ICTV, додавши, що звернувся в поліцію.
29 вересня Центрвиборчком скасував постанову Уманського міського територіального виборчкому про відмову Цебрію в реєстрації. У підсумку мера зареєстрували кандидатом, але його “двійників” не зняли.
В Ужгороді на посаду мера балотується нинішній міський голова Богдан Євстафійович Андріїв, а також самовисуванці Богдан Ярославович Андріїв та Іван Андріїв.
“На виборах міського голови Ужгорода зареєстрували двох моїх “двійників”. Обидва – не ужгородці, один взагалі став Богданом Андрієвим у вересні минулого року, до цього був Павлом Слободяном. Що можу ще сказати? Реєструють “двійників” зазвичай проти сильних кандидатів, тому для мене це – ще одне підтвердження, що ми з командою впродовж п’яти останніх років працювали дійсно ефективно для розвитку міста і на користь ужгородців. Вважаю, якщо нічого сказати виборцям, коли немає вагомих аргументів, реальних справ, у хід ідуть такі шахрайські схеми, щоб заплутати виборців. Вірю, що ужгородці не дозволять маніпулювати їхньою думкою і не піддадуться на жодні брудні технології”, – написав Андріїв у Facebook.
https://www.facebook.com/BohdanAndriyivPolitics/posts/1214895502218408
В Одесі на посаду міського голови претендували “двійники” кількох політиків. Зокрема, зареєстровано Олександра Зеленського (“Молодь до влади”) і Василя Зеленського (Циганська партія України). Окрім цього, на пост мера претендувало п’ятеро Олегів Філімонових. Одного з них – гумориста Олега Миколайовича Філімонова – висунула партія “Слуга народу”.
Також зареєстровано Саакашвілі Міхеїла Володимировича 1990 року народження від “Блоку Саакашвілі”. Колишній президент Грузії й ексголова Одеської ОДА Михайло Саакашвілі назвав партію фейковою.
“Наша партія “Рух Нових сил Михайла Саакашвілі” на вибори в Одесі не йде, ми не висували жодного кандидата. А “Блок Міхеїла Саакашвілі” – абсолютно фейкова партія, підставна качка старої влади!” – заявив він.
https://www.facebook.com/SaakashviliMikheil/posts/3664036856960002
2 жовтня Центрвиборчком скасував реєстрацію чотирьох Філімонових, одного Саакашвілі та двох Зеленських.
У Черкасах документи на реєстрацію кандидатами в мери подали двоє “двійників” чинного мера Анатолія Васильовича Бондаренка – Анатолій Андрійович Бондаренко та Антон Бондаренко. 28 вересня вони відмовилися балотуватися, пише Zmi.ck.ua.
“Більш детальну інформацію про авторів цієї афери, яку пропонували жителям міста, ми передамо в правоохоронні органи. Є автори, які за ними стоять, як із людьми спілкувалися, винагороди пропонували. Прикро, що за цією аферою стоїть один із кандидатів на посаду міського голови”, – сказав чинний мер Бондаренко.
Також “двійники” є в бюлетені на довибори до Верховної Ради у 208 окрузі в Чернігівській області. Там балотується кандидат від “Слуги народу” Анатолій Григорович Гунько, а також самовисуванці Анатолій Миколайович Гунько та Ігор Гунько.
Служба безпеки України повідомляла, що в Кіровоградській області кандидат у мери Світловодська намагався найняти “двійника” свого конкурента. Кандидата та його помічника затримали після передавання 10 тис. грн “двійникові”.
Станом на 7 жовтня правоохоронці відкрили 11 кримінальних проваджень за фактом реєстрації кандидатів-“двійників”, повідомляло Міністерство внутрішніх справ.
“Найбільш кричущий факт – реєстрація “двійників” мера Умані. Наразі за цими фактами відкрито дві кримінальні виробництва, досудове розслідування триває”, – сказав заступник начальника Головного слідчого управління Нацполіції Руслан Дударець.
Що це за технологія?
Як зазначає громадянська мережа “Опора”, технологія “двійників” кандидатів – не нова, її активно застосовували, наприклад, на парламентських виборах 2019 року. Тоді реєстрували низку кандидатів від організацій, назви яких співзвучні з назвою пропрезидентської партії “Слуга народу”, менше – партії “Голос”.
За даними Комітету виборців України, на парламентських виборах 2019 року балотувався 161 кандидат-“двійник” у 48 округах. За них проголосувала понад 91 тис. виборців, вони здобули від 0,06% до 5% голосів.
“У середньому такі громадяни, які змінюють прізвище, а також ім’я та по батькові, отримують від 10 до 15 тис. грн, а решту забирають посередники. Переважно це “чорні” політтехнологи. Надбавку, яка може сягати $2-3 тис., забирають вони”, – повідомили “Німецькій хвилі” в Комітеті виборців України.
Як боротися з “двійниками”?
В “Опорі” підкреслили, що законодавство не класифікує таких випадків як порушення, оскільки немає заборони на реєстрацію кандидатів з однаковими або схожими персональними даними, а також зі схожими назвами організацій, які їх висувають. Водночас “Опора” заявила, що такі дії можна розглядати як зловживання правом балотуватися і бути обраним із метою введення виборця в оману.
Громадянська мережа радить виборцям уважніше вивчати інформацію в бюлетенях, зокрема – звертати увагу на організацію, представником якої є кандидат, і спосіб висування (самовисуванець або претендент від партії).
Як розповіла в коментарі “Громадському радіо” голова правління “Опори” Ольга Айвазовська, у разі підтвердження зловживань винним можуть загрожувати санкції.
“Хто такий “двійник”, якщо мова йде про зловживання? Перш за все, це особа, яка прийняла пропозицію або обіцянку отримати неправомірну вигоду у зв’язку з реалізацією свого права бути кандидатом і брати участь у виборах. І ключове питання, що правоохоронна система повинна встановити не тільки мотив, але і факт цієї обіцянки чи пропозиції. Зокрема, грошової – за те, щоб цей громадянин або громадянка були зареєстровані на виборах. Якщо буде доведено факт отримання або прийняття пропозиції неправомірної вигоди, то особі-стороні, яка пропонувала, передбачена санкція. Зокрема, три роки обмеження волі, ув’язнення від двох до шести років і заборона обіймати певні посади протягом п’яти років. Якщо ж буде доведено, що мала місце змова осіб, то санкції вищі. Від п’яти до семи років ув’язнення і заборона обіймати певні посади протягом п’яти років”, – сказала вона.
Згідно з Виборчим кодексом, в автобіографії кандидат зобов’язаний вказати останні зміни свого прізвища протягом п’яти років, зазначила в коментарі “Німецькій хвилі” радниця “Опори” з юридичних питань Ольга Коцюруба.
“Цю інформацію можна було б внести та до виборчого бюлетеня. Така ініціатива була, але на жаль вона не знайшла свого відображення в кодексі”, – додала вона.
Міністр юстиції України Денис Малюська також вважає, що потрібно зазначати останні зміни на сайті імен та прізвищ кандидатів у бюлетенях.
“Вибори виявили чимало охочих змінити свої імена і прізвища на ті, які носять лідери виборчих перегонів. Юридичних підстав для відмови заявникам немає. І хоча відповідну зміну буде відображено в офіційній передвиборчій автобіографії кандидата, це особливо не робить таку маніпулятивну передвиборчу технологію менш ефективною. Запропонуємо парламенту внести зміни до Виборчого кодексу, щоб відображати недавню зміну ПІБ безпосередньо в бюлетені, аби виборців не вводили в оману”, – написав він.
https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=1242460512801335&id=100011121947008