13 жовтня Спеціалізована антикорупційна прокуратура (САП) оскаржила у Вищому антикорупційному суді (ВАКС) рішення Печерського райсуду Києва закрити справу стосовно колишнього міністра екології та природних ресурсів України Миколи Злочевського.
Про це антикорупційне відомство поінформувало у Facebook.
У САП розповіли, що рішення Печерського райсуду ухвалено 1 жовтня, але документа у прокуратуру не надсилали, “про його існування стало відомо 12 жовтня 2020 року за результатами моніторингу Єдиного державного реєстру судових рішень”.
“Слідчим суддею Печерського районного суду міста Києва винесено ухвалу, згідно з якою Офіс генерального прокурора зобов’язаний розглянути клопотання адвоката… та за результатами розгляду скасувати постанову детектива Національного антикорупційного бюро України про відновлення досудового розслідування у кримінальному провадженні. Також зобов’язано прокурора, який здійснює процесуальне керівництво у цьому кримінальному провадженні, вжити заходів щодо його закриття”, – ідеться в повідомленні.
Спеціалізована прокуратура наголошує, що скаргу адвоката Злочевського Печерський райсуд не міг розглядати у зв’язку з її підсудністю виключно Вищому антикорупційного суду.
“Розглянувши таку скаргу, слідчий суддя Печерського районного суду міста Києва вийшла за межі своїх дискреційних повноважень та фактично перейняла на себе повноваження генерального прокурора та інших уповноважених осіб Офісу генерального прокурора і прийняла рішення за клопотанням адвоката, раніше адресованим Офісу генерального прокурора, при цьому навіть не досліджуючи матеріалів кримінального провадження та без виклику уповноваженого прокурора в судове засідання”, – заявили в САП.
Антикорупційне відомство має намір звернутися зі скаргою на суддю Печерського суду до Вищої ради правосуддя.
https://www.facebook.com/sap.gov.ua/posts/2753847768051722
Злочевський був міністром з грудня 2010 року до квітня 2012-го. За інформацією “Цензор.НЕТ”, ексміністр зараз живе в Об’єднаних Арабських Еміратах.
12 червня детективи Національного антикорупційного бюро задокументували факт передання неправомірної вигоди керівникам САП і НАБУ. $6 млн, які було призначено на рекордний в історії України хабар, вилучили.
У цій справі, крім Злочевського, фігурує ще троє людей: перший заступник начальника Головного управління Державної податкової служби в Києві Микола Ілляшенко, колишня начальниця департаменту Державної фіскальної служби Олена Мазурова й Андрій Кіча, який ще 12 червня значився на сайті фірми Злочевського Burisma як директор із правових питань. Усі троє, за даними слідства, є довіреними особами Злочевського.
За інформацією “Цензор.НЕТ”, гроші мали стати “вдячністю” за закриття справи про заволодіння коштами стабілізаційного кредиту Національного банку, виданого ПАТ “Реал Банк”. Видання з’ясувало, що посередник – таємний агент НАБУ Євген Шевченко – мав передати в САП і НАБУ $5 млн, а $1 млн Ілляшенко хотів залишити собі “за клопоти”.
У Burisma Group заявили, що ні її президент Злочевський, ні інші співробітники компанії не мають жодного стосунку до цих подій.
Трьох затриманих – Кічу, Ілляшенка та Мазурову – 14–15 червня повідомили про підозру. Вищий антикорупційний суд обрав їм запобіжний захід у вигляді тримання під вартою з альтернативою застави, її сумарний розмір перевищив 244 млн грн. 15 червня за Кічу внесли заставу.
1 липня Злочевського заочно повідомили про підозру в організації спроби підкупу керівництва антикорупційних органів.