Соромно, що служили: У Білорусі військовики демонстративно викидають і спалюють свою форму

Новий флешмоб від білоруських спецпризначенців швидко поширився в мережі, співробітники міліції також пишуть заяви про звільнення

У Білорусі силовики, як нінішні, так і у відставці, запустили флешмоб на знак протесту проти побиття і затримань мітингувальників. Співробітники силових органів кажуть, що їм соромно за дії влади, і викидають або спалюють свою форму. Фото і відео вони публікують у соцмережах.

Під час акцій протесту силовики застосовували спецзасоби проти мітингувальників: гумові кулі, газ, світлошумові гранати. Кількість затриманих за останні кілька днів перевищила 7 тисяч осіб.

Ізолятори переповнені, а ті, кого випустили, розповідають про тортури і жорстоке поводження. Звільнені з Мінського СІЗО розповіли, що силовики їх били, погрожували і жорстоко знущалися. Один зі звільнених заявив, що людям ставили номери, фарбували голови фарбою, зрізали волосся ножем і катували електрошокером.

“Давав присягу народу і не можу носити форму”

Спецпризначенець у відставці Анатолій Новицький заявив, що не може пишатися місцем своєї служби і оприлюднив в Instagram відео, де він викидає в сміттєвий бак свою форму, яку зберігав із часу закінчення служби в білоруських внутрішніх військах.

“Я давав присягу своєму народові. Дивлячись на те, що відбувається в Мінську, я просто не можу пишатися тим, де я служив, я не можу носити цю форму і зберігати її у себе вдома”.

          View this post on Instagram                      

A post shared by Анатолій Новицький (@anatoli_novitski) on Aug 12, 2020 at 7:36am PDT

В інтерв’ю “Радіо Свобода” він пояснив, що був у Мінську під час того, коли відбувалися затримання. За його словами, мирних людей, які нічого не роблять, не можна вбивати і стріляти по них.

“Я не знаю взагалі, як ставитися зараз до цих збройних сил, кого вони охороняють і кому вони давали присягу. Для мене це просто незрозуміло”, – заявив Новицький.

Він називає вибори сфальсифікованими і приїжджав подивитися на мітинги, щоб побачити своїми очима, що відбувається насправді.

Прикладу Новицького послідували і багато інших колишніх спецпризначенців.

Форму викинув і спецпризначенець Артем Белинович. Він заявив, що “білоруського братства спецназу в Білорусі більше немає”.

          View this post on Instagram                      

A post shared by Artsiom Belinovich (@artembelinovich) on Aug 12, 2020 at 10:53am PDT

Так, інспектор ДПС з Жабинки Миронюк А. Ф. опублікував фото знятих погонів і записку, що “присягається бути вірним своєму народу”.

Зазначимо, що більшість намагається брати участь анонімно, як цей неназваний боєць спецпризначення, який знімає форму і викидає її у вікно, кажучи, що раніше пишався тим, де служив.

Дуже яскравим стало відеозвернення полковника спецназу ГРУ Володимира Бородача до білоруських силовиків:

“Ви стаєте не гордістю, а ганьбою нашої армії, МВС і КДБ. Подивіться, кого ви захищаєте. Ви захищаєте божевільного диктатора, який обікрав свій народ. І цей народ ви намагаєтеся закатати в асфальт за бутерброд з маслом”, – говорить Бородач.

Генеральний директор футбольного клубу БАТЕ Михайло Залевський, який є колишнім офіцером, розкритикував жорстокість силовиків і записав відео, де він викидає у сміттєвий контейнер форму з офіцерськими погонами.

          View this post on Instagram                      

A post shared by Zaleuski Mikhail (@mikhailzaleuski) on Aug 14, 2020 at 12:57am PDT

Звільнення на знак протесту

Деякі співробітники силових структур вирішили звільнитися на знак протесту. Пости в Instagram двох співробітників білоруської міліції, в яких вони розповіли про своє звільнення, зібрали тисячі лайків.

Капітан міліції, командир взводу Новополоцького відділу МВС Єгор Ємельянов працював у міліції 17 років і повідомив про своє звільнення 11 серпня в соцмережах зі словами “Моя совість чиста. Міліція з народом”.

“Я більше не можу дивитися на те, що відбувається в моїй країні, особливо коли я у формі. Не можу дочекатися наказу, який, як мені здається, буде злочинним, і тоді мені доведеться вирішувати, виконувати його чи ні. Поки він не перетне межу, я повинен просто покинути ряди поліції і жодним чином не йти проти мого народу”, – цитує Ємельянова “Радіо Свобода”.

Після звільнення його затримали за адміністративною статтею в організації масових протестів. Вранці 13 серпня суддя звільнив Ємельянова.

“Мене відразу затримали за публікацію в Instagram, яку розцінили як заклик до масових мітингів. Два дні я перебував у центрі ізоляції злочинців. Був суд, і суддя виправдав мене. Він не знайшов жодного призову в моєму пості”, – розповів він.

Колишній міліціонер розповідає, що у більшості співробітників така сама думка. Після нього звільнилися ще троє співробітників з відділу.

26-річний міліціонер-кінолог Віктор Шаркович звільнився після 7 років служби. У своєму пості він процитував слова з присяги: “Я урочисто присягаюся бути відданим своєму народу, дотримуватися Конституції”. Начальство міліціонера заявило, що його “звільнено за прогул”.

“Я проти насильства в будь-якому його прояві. Безпосередньо колеги з підрозділу, де я проходив службу, не брали участі в цьому, але розуміли, що якщо на вулиці будуть заворушення, їх можуть залучити. Я не хотів брати участь у подібних заходах”, – заявив Шаркович.

Покинув країну після поста в соцмережі

Гомельський дільничний міліціонер Іван Колос покинув Білорусь 13 серпня, наступного дня після запису резонансного відеозвернення.

На відео дільничний закликав колег припинити насильство проти мирних протестувальників. Вже за 20 хвилин після публікації начальство відібрало у нього посвідчення і форму.

“За двадцять хвилин після того, як звернення з’явилося в інтернеті, начальство почало стукати в мої двері. Я не відкривав їм двері. Вони зажадали сертифікат і жетон. Я їх з балкона скинув”, – сказав Колос.

Він сказав, що давно не згоден з політикою в країні і голосував за Світлану Тихановську.

“І я своїми очима бачив, скільки народу за неї. Але кінець всьому для мене був, коли я побачив, що роблять мої колеги на вулицях Мінська! Вони просто знищують людей. Я знаю, і серед нас є нормальні співробітники, які проти насильства, але вони бояться висловитися, бояться втратити роботу”, – говорить Колос.

Він відправив звернення блогерам Telegram, тому що “всі поліцейські читають ці канали і побачать звернення”. Дільничний поки не може повернутися, оскільки отримав інформацію про те, що проти нього керівництво шукає можливу компрометуючу інформацію і може “пришити” що завгодно.

 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *