Скільки, коли, для чого? Три питання про домовленості України і МВФ

Україна зовсім скоро отримає перший транш від МВФ. Президент Зеленський вже встиг назвати це “великою перемогою”. Розбираємося в деталях цієї “великої перемоги”

Рада директорів МВФ затвердила програму співпраці з Україною на 5 мільярдів доларів. Програму фінансування Stand-by розраховано на 18 місяців.

Я вважаю, що це наша велика перемога. У ніч з учора на сьогодні все було повністю узгоджено. МВФ схвалив повністю нашу програму“, – прокоментував рішення МВФ президент України Володимир Зеленський.

За словами представника України в МВФ Владислава Рашкована, перший транш вже відправлено на рахунки українського уряду. Остаточно він “осяде” на рахунках Кабміну “з урахуванням тимчасової різниці і швидкості проходження засобів у міжнародних платіжних системах“.

Прем’єр-міністр Денис Шмигаль у ефірі одного з українських телеканалів уточнив, що йдеться про “один-два дні”.

Тепер перейдемо до решти деталей.

Що таке Stand-by?

Цей різновид кредиту надається країнам-членам МВФ із 1952 року.

Його суть: Кожен транш фінансової допомоги країні видається в разі виконання нею певних умов.

Розмір першого траншу, який отримає Україна – 2,1 млрд доларів. При цьому Зеленський уточнив, що розмір першого траншу збільшили з 1,9 млрд до зазначеної суми завдяки його домовленості із директором-розпорядником МВФ Крісталіною Георгієвою.

Видачу інших коштів буде розділено на чотири етапи. Другий транш, як очікується, повинен скласти 1,4 млрд доларів.

На що підуть гроші?

Цитата з сайту МВФ:

Нову програму спрямовано на те, щоб допомогти Україні впоратися з проблемами пандемії Covid-19 шляхом забезпечення платіжного балансу та бюджетної підтримки, зберігаючи при цьому досягнення і просуваючи невеликий набір ключових структурних реформ, щоб гарантувати, що Україна готова повернутися до зростання після закінчення кризи“.

Є чотири пріоритети:

– Пом’якшення економічних наслідків кризи, у тому числі шляхом підтримки домашніх господарств і підприємств;

– Забезпечення постійної незалежності центрального банку і гнучкого обмінного курсу;

– Забезпечення фінансової стабільності при відшкодуванні витрат за банківськими рішеннями;

– Просування ключових заходів управління та боротьби з корупцією для збереження та поглиблення останніх досягнень.

Глава Нацбанку Яків Смолій ще в травні в одному зі своїх інтерв’ю повідомив, що всі кошти з отриманого траншу підуть на погашення дефіциту державного бюджету.

Прем’єр-міністр Денис Шмигаль напередодні отримання траншу повідомив, що він буде спрямований на розвиток економіки, а також на підтримку малого та середнього бізнесу.

Перший транш, безумовно, – це ті гроші, які підуть людям, а не будуть лежати у банкірів. Ми зможемо скористатися безпосередньо в бюджеті для подолання наслідків Covid-19, для розвитку економіки, підтримки малого і середнього бізнесу. Це гроші на розвиток економіки“, – цитує Шмигаля “Главком”.

Що натомість?

Мінфін і Нацбанк найближчим часом опублікують меморандум про співпрацю з МВФ. Раніше, за словами голови Мінфіну Сергія Марченка, публікувати документ не стали, “тому що це могло бути сприйнято як попередження рішення ради директорів Фонду”.

У меморандумі, серед іншого, є заходи, які необхідно здійснити Україні протягом дії програми.

Очікується, що документ опублікують у п’ятницю, 12 червня.

Цікаво

Раніше вірогідний текст зазначеного меморандуму опублікував у себе в блозі народний депутат Олександр Дубінський.

У тексті є низка вимог до України. Зокрема, продовження медичної та пенсійної реформ, а також скасування обмежень на підвищення комунальних тарифів для населення.

Втім

Офіційні особи ніяк не коментували, наскільки цей текст достовірний.

Прем’єр-міністр Денис Шмигаль вже встиг уточнити, що в меморандумі МВФ немає підвищення пенсійного віку і зобов’язань підвищувати тарифи.

Зрештою, дочекаємося п’ятниці.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *