Міністр закордонних справ Угорщини Петер Сіярто на брифінгу в Києві 25 червня заявив, що його країна зацікавлена в добросусідських відносинах з Україною, передає кореспондент видання “ГОРДОН”.
В Україну Сіярто прибув на засідання спільної українсько-угорської міжурядової економічної комісії. Як розповів глава МЗС України Дмитро Кулеба, воно відбулося вперше із 2013 року.
“Ми не згодні, що Угорщина робить щось проти України. Я хочу підкреслити, що Угорщина зацікавлена в добросусідських відносинах [з Україною]. Ми зацікавлені в тому, щоб дискусійні питання, пов’язані з використанням мови і освітою [угорської громади в Україні], ми вирішили якомога швидше”, – сказав дипломат.
Він додав, що Угорщина також зацікавлена у співпраці з Україною у сфері економіки.
Сіярто подякував Кулебі за запрошення в Київ і “за дуже відкритий діалог”.
У глави МЗС Угорщини уточнили, на яких саме змінах у сфері мови та освіти наполягає угорська сторона, але він не дав прямої відповіді на це запитання.
“Ми блокуємо засідання комісії Україна – НАТО, але ми відверто сказали: щойно вирішать питання, пов’язані із правами угорської меншини, ми вето знімемо. Я сподіваюся, що це так і буде”, – сказав Сіярто.
Відносини України і Угорщини погіршилися після ухвалення в Україні у вересні 2017 року закону “Про освіту”. Згідно з нормами цього документа, розширюють використання державної мови у шкільному навчанні. Угорщина висловила занепокоєння стосовно майбутнього угорської меншини в Україні.
Українська сторона пояснювала, що в угорських школах Закарпаття українську мову викладали в таких мізерних обсягах, що після закінчення школи більшість молодих угорців практично її не розуміє. Отже, у них виникають проблеми під час вступу в українські університети та пошуку роботи.
У Будапешті блокують засідання комісії Україна – НАТО на вищому рівні і заявляють, що готові протистояти євроатлантичній інтеграції України, доки не вирішать цього спірного питання.
Наприкінці травня Кулеба відвідав Угорщину, де провів перемовини із Сіярто.
“Немає жодних об’єктивних підстав для того, щоб між нами існували будь-які суттєві проблеми. Ми розраховуємо на те, що буде відновлена повноцінна підтримка Угорщиною України в НАТО“, – сказав Кулеба після переговорів.
Сіярто, зі свого боку, заявив, що на врегулювання цього спірного питання впливає не лише закон про освіту, але й закон про забезпечення функціонування української мови як державної (раніше міністр казав, що закон про мову порушує права угорської меншини в Україні та відображає погляди п’ятого президента Петра Порошенка, який проводив антиугорську політику).
Згідно з переписом населення, проведеним 2001 року, в Україні живе 151,5 тис. угорців, більшість – у Закарпатській області.