Наразі у світі близько 120 активних програм з розробки вакцини від Covid-19
В Україні ввели карантин ще в середині березня. Місяць тому він став адаптивним, тобто влада на місцях може посилювати або послаблювати обмежувальні заходи в залежності від епідеміологічної ситуації. У Львові їх, наприклад, послабили, а в Одесі – посилили. Але скасувати повністю не можуть ні в одному регіоні, адже зробити цього не дозволяє ситуація із захворюваністю.
Виходячи зі слів прем’єр-міністра Дениса Шмигаля, Україна житиме в умовах карантину до тих пір, поки не знайдуть протокол лікування або вакцину від коронавіруса. Тільки тоді, на його думку, можна буде повністю зняти обмеження “і жити звичайним життям, розвиватися і думати про майбутнє”.
Коли цей момент настане – розбираємося.
Вакцина від Covid-19. Останні новини
У Великобританії її почали тестувати на людях, пише ВВС. Близько 300 добровольцям введуть вакцину в найближчі дні.
Якщо ці випробування пройдуть успішно, то в жовтні поточного року, під час другої їхньої фази, вчені планують залучити до них 6 тис. осіб. Раніше препарат було успішно протестовано на тваринах.
Команда вчених сподівається, що вакцину вдасться знайти й поширити у Великобританії й по всьому світу на початку 2021 року.
Ізраїль вже в грудні сподівається отримати перші вакцини від коронавіруса, які розробляє американська біотехнологічна компанія Moderna. Вона вже провела успішні випробування препарату – напередодні завершився їх другий етап. Фінальний, в якому, як очікується, братимуть участь 30 тис. осіб, планується на липень.
Вакцина називається mRNA-1273. Вона базується на транспортній РНК і при введенні в організм перешкоджає проникненню вірусу в клітини. Вакцина пригнічує синтез білка “шипів” вірусу, який необхідний для його прикріплення до клітин. Тим самим вона перешкоджає зараженню і дозволяє імунній системі знищити вірус раніше, ніж він викличе хворобу.
Що говорять у ВООЗ
Що до останньої фази клінічних випробувань скоро можуть бути допущені три вакцини.
“В даний час вчені по всьому світу проводять клінічні випробування близько 300 вакцин, три з них успішно пройшли перші етапи досліджень і найближчим часом можуть бути допущені до заключної фази випробувань”, – заявила 18 червня головна наукова співробітниця Всесвітньої організації охорони здоров’я Сумья Свамінатан.
Вона зазначила, що після завершення цієї фази можна буде робити висновки, наскільки вакцина ефективна і безпечна.
“Якщо яка-небудь з них успішно пройде всі випробування, то вже до кінця року на ринку може з’явитися кілька сотень мільйонів доз однієї чи більше вакцин. Ще мільярди доз будуть, швидше за все, готові вже в 2021 році“, – прогнозує Свамінатан.
Препарати. Чим лікують симптоми
Так, саме симптоми. У ВООЗ постійно нагадують, що ліків проти Covid-19 ще немає і єдине, чим наразі можна допомогти інфікованому пацієнтові, це виписати препарати, які полегшать симптоми хвороби (жарознижувальне, засіб від болю в горлі та ін).
Серед таких ліків, наприклад, ремдесивір. Європейське агентство з лікарських засобів 25 червня схвалило його для лікування коронавіруса у дорослих і підлітків з 12 років. Ремдесивір став першим препаратом проти Covid-19, який отримав рекомендацію для використання в Євросоюзі.
Як встановили експерти, пацієнти, які отримували його протягом 10-денного курсу, одужали від коронавіруса приблизно через 11 днів, порівняно з 15 днями у пацієнтів, які отримували плацебо.
Для пацієнтів з тяжким перебігом захворювання, які становили приблизно 90% досліджуваної популяції, тривалість одужання становила 12 днів в групі ремдесивіра і 18 днів у групі плацебо.
Останнім часом на слуху також препарат дексаметазон, який, як стверджують британські вчені, на третину знижує смертність від Covid-19.
Перші випробування показали, що він може врятувати життя пацієнтів, які перебувають у критичному стані. При цьому перевага дексаметазону спостерігалося тільки у пацієнтів, які серйозно хворіють на Covid-19.
За словами гендиректора ВООЗ Тедроса Гебреісуса, це перший препарат, який знижує смертність пацієнтів з коронавірусною інфекцією.
Що планують в Україні
Президент Володимир Зеленський заявив, що Україна повинна отримати доступ до вакцини нарівні з іншими країнами, як тільки та буде виготовлена.
Він поставив уряду завдання підсилити переговори з приводу придбання необхідного препарату. Як запевнив міністр охорони здоров’я Максим Степанов, вони вже ведуться з низкою країн.
А ще. У квітні цього року Зеленський пообіцяв виплатити мінімум мільйон доларів винахідникам вакцини. Пропозиція ще актуальна.