“Енергоатом” викидає Росію з українського атомного ринку.
Україна і далі скорочує енергозалежність від Росії в постачанні ядерного палива для українських ядерних реакторів. 30 вересня відбулася важлива подія – підписано контракт із постачання палива на Рівненську атомну станцію між президентом американської компанії Westinghouse Патріком Фрагманом і т.в.о. президента “Енергоатому” Петром Котіним. Підписання відбулося в Офісі президента у присутності президента Володимира Зеленського, тимчасової повіреної у справах США Крістіни Квінн і посла Швеції Тобіаса Тіберга (Westinghouse – компанія США, а виробництво палива наразі у Швеції). Контракт – це дійсно серйозний політичний прогрес для України в ядерній енергетиці.
Ризик зриву підписання договору з Westinghouse був дуже великим – адже через розвал енергоринку уряд позбавив “Енергоатом” доходів за доправлене паливо, і виплати за постачання Westinghouse проводять із порушенням графіка. Однак треба зазначити, що Westinghouse виявив терпіння, а “Енергоатом” і Офіс президента виявили наполегливість. Це дуже гарний сигнал – щоб викинути “Росатом” з України, американці готові терпіти значні незручності з виплатами за контрактом. Політичне значення цього кроку очевидне.
Наразі в шести з 15 реакторів на українських АЕС використовують паливо Westinghouse – це чотири блоки Запорізької станції і два блоки Южно-Української. З 2021-го американське паливо почне надходити на один із блоків Рівненської АЕС. На жаль, процес повного заміщення російського палива і процес будівництва власного сховища відпрацьованого палива рухаються не швидко. Росія щосили лобіює поставки “Росатома”, намагається втриматися за допомогою корупції та підкилимних домовленостей.
У листопаді 2018-го Westinghouse заявила про готовність повністю замістити Росію, щоб Україна відмовилася від послуг “Росатома”. Домовленості про постачання на Рівненський блок палива досяг 2018 року ще уряд Гройсмана. Але контракт підписали тільки зараз – політично дуже важливо, що зірвати підписання договору Росії не вдалося, незважаючи на зміну влади.
Ми показали приклад послідовної політики. Адже енергетика – це один із фронтів неоголошеної війни РФ проти України. Росія використовує енергетику для шантажу і тиску, і відмова від залежності в постачанні палива для України залишається одним із пріоритетів національної безпеки.
Будемо сподіватися, що незважаючи на всі проблеми, Westinghouse почне постачати 100% палива, а завершення будівництва сховища відпрацьованого палива “Енергоатомом” буде завершено, і Україна повністю розірве відносини з РФ у цій сфері.
Джерело: Юрий Бутусов / Facebook
Опубліковано з особистого дозволу автора