Поліція була змушена залишити територію, на барикадах створили Автономну зону
В американському Сіетлі, штат Вашингтон, учасники протестів спочатку змусили копів залишити відділення в одному з районів, а після цього захопили декілька блоків і оточили їх барикадами. Що таке Автономна зона, чи справді там панує беззаконня, а протестувальники хочуть відокремитися від США? Про те, хто всі ці люди й навіщо вони створили комуну на Капітолійському пагорбі, читайте в нашому матеріалі.
Утопія серед міста
Зайти на територію Організованого протесту Капітолійського пагорба (CHOP – Capitol Hill Organized/Occupied Protest) може кожен. На барикадах на вході не просять показувати документи, передає Vice News.
Небажаною на “капітолійському районі” є тільки поліція: новостворена організація позиціонує себе як приклад безпечної та організованої громади без поліції (police free). Всюди висять плакати No сop сo-op (кооперація без копів), а після відходу правоохоронців з відділення назву на вивісці переписали балончком з “Департаменту поліції Сіетлу” (Seattle police Department) на “Департамент людей Сіетлу” (Seattle PEOPLE Department).
Журналісти Newsweek іронізують, що на території CHOP панує атмосфера фестивалю: вулицями катаються люди на самокатах, художники малюють графіті, протестувальники влаштовують джазові виступи і проводять покази фільмів у вуличних кінотеатрах просто неба. Тут можна побачити найнесподіваніші речі й місцями – навіть божевільні.
У наметовому містечку волонтери в масках збирають і роздають продукти: у вільному доступі маски, антисептики, їжа та вода. Сміття активісти збирають самі, на території наметового містечка дуже чисто. На бейсбольному полі поставили намети, гуляють та влаштовують пікніки.
Організований протест Капітолійського пагорба (Capitol Hill Organized Protest) в центрі міста Сіетл у США AP Photo Організований протест Капітолійського пагорба (Capitol Hill Organized Protest) в центрі міста Сіетл у США AP Photo Організований протест Капітолійського пагорба (Capitol Hill Organized Protest) в центрі міста Сіетл у США AP Photo Організований протест Капітолійського пагорба (Capitol Hill Organized Protest) в центрі міста Сіетл у США AP Photo Територія Організованого протесту Капітолійського пагорба © AP Photo
Садівник Маркус Гендерсон облаштував у парку город із зеленню та овочами, щоб “нагодувати революцію” та переосмислити публічний простір. Нині город серед парку має органічні томати, базилік, також є місце для компосту з відходів з наметового містечка. Город висаджували, дотримуючись соціальної дистанції.
На центральній вулиці протестів на асфальті великими літерами написали Black Lives Matter – “Чорні життя мають значення”, тепер напис видно навіть із панорамних знімків з дрону.
Чи хоче Автономна зона відокремитися від США?
Перше правило Автономної зони Капітолійського пагорба (Capitol Hill Autonomous Zone – CHAZ) – не називати її “Автономною зоною”. Спочатку демонстранти справді себе так називали і на вході висіли плакати з написами “Ви залишаєте територію Сполучених Штатів. Вітаємо в Капітолійській Автономній зоні!”. Але нещодавно зона з декількох блоків змінила свою назву після посиленої уваги з боку консерваторів та президента США Дональда Трампа.
Трамп написав у своєму Twitter, що “огидні анархісти” й “внутрішні терористи” захопили Сіетл. А коментатор Fox News Такер Карлсон пожартував про CHAZ, заявивши, що протестувальники хочуть створити нову країну та відокремитися від Сполучених Штатів.
Після цього організатори придумали нову абревіатуру: CHOP – Capitol Hill Occupied Protest (Протест захоплення Капітолійського пагорба) або ще Capitol Hill Organized Protest (Організований протест Капітолійського пагорба). Організатори стверджують, що зовсім не планували відокремлюватися від США, а хочуть привернути своїм протестом увагу влади до правоохоронної системи, вимагають її змін, а також демонструють, як можна ефективно створити кооператив без поліції. Однак залишати пагорб демонстранти поки не збираються.
If you want an explanation for the name change from #CHAZ to #CHOP, listen to this from Maurice Cola, who I’ve been seeing at #seattleprotest for almost two weeks. https://t.co/kEjFz6XNOk
— Jake Goldstein-Street (@GoldsteinStreet) June 14, 2020
Ішли мітингувати проти расизму та випадково захопили район
Хронологія подій
Протести в Сіетлі Reuters Протести в Сіетлі Reuters Протести в Сіетлі © AP Photo Протести в Сіетлі © AP Photo
Протести в Сіетлі розпочалися в кінці травня після вбивства при затриманні білими поліцейськими темношкірого американця Джорджа Флойда в Міннеаполісі.
Дональд Трамп вирішив дати жорстку відповідь протестувальникам у США, виводячи на вулиці міст поліцейських та армію. Водночас президент США окреслив пропозиції реформувати поліцію, змінити протоколи застосування сили та збільшити фінансування на підготовку поліцейських кадрів. Однак він відхилив заклики позбавити поліцію фінансування, мовляв, це підірве закон і порядок.
Протягом двох тижнів район навколо відділення поліції став полем битви між протестувальниками та поліцією. Губернатор відправив на місце протестів Національну гвардію, а мер Дженні Дюркан запровадила комендантську годину.
Сутички загострилися у вихідні, 6-7 червня, демонстранти кидали в поліцію петарди та феєрверки, підпалювали автівки, не минулося без пограбування магазинів.
У вихідні поліція Сіетла почала використовувати сльозогінний газ та світлошумові гранати, щоб розігнати протестувальників. Під час спроб зачищення поліцією постраждало у тому числі багато мирних демонстрантів, які не брали участь у самих сутичках. Члени міської ради докоряли відділу поліції, звинувачуючи їх у жорсткій тактиці.
Інцидент із застосуванням сльозогінного газу розлютив натовп: тепер до гасла Black lives matter додався протест проти брутальної реакції силовиків.
У понеділок, 8 червня, мер наказала прибрати барикади біля дільниці, а вікна відділення оббити дошками. Після тривалих сутичок поліції наказали зібрати документи й залишити відділення.
Відтоді протестувальники захопили зону, що охоплює декілька кварталів Капітолійського пагорба, який протягом останніх десятиліть є хабом мистецького життя. Протестувальники перетворили захоплений простір на Автономну зону Капітолійського пагорба, щоб допомогти посилити загальнонаціональні протести й показати на реальному прикладі, якою може бути громада без поліції.
Чого вимагають демонстранти?
На стіні біля залишеного поліцейського відділення висять основні вимоги протестувальників, їх три:
Зменшити фінансування поліції Сіетлу і спрямувати ці кошти на охорону здоров’я (що особливо актуально в умовах кризи з коронавірусом) та інші комунальні потреби. Удосконалення дисциплінарної політики для поліції. Зняття всіх звинувачень із протестувальників.
Окрім того, є розширений і більш радикальний список вимог, його опублікували в блозі CHOP. Список поділено на чотири блоки: правова система, охорона здоров’я, економіка та освіта. У вимогах зазначається, що поліція Сіетла та судова система не підлягають реформуванню, тому їх потрібно просто розформувати, припинити фінансування поліції та скасувати пенсії правоохоронцям.
Протест уже приніс перші результати: після захоплення Капітолійського пагорба місто пішло на поступки.
Міська рада 15 червня одноголосно проголосувала за заборону поліції Сіетла використовувати сльозогінний газ і перцеві розчини під час мирних мітингів, також протоколом заборонили використання прийомів удушення. Ця заборона триватиме 30 днів. Також не можна прикривати номери значків траурними стрічками, щоб у разі зловживання силовиками на мітингу було видно ім’я.
Окрім того, суд у Сіетлі визнав порушенням права на свободу слова застосування сльозогінного газу проти мирних протестувальників. Мовляв, до громадян ставляться як до злочинців, а вони лише використовують свої конституційні права.
Демонстранти також поступилися: дозволили встановити бетонні блоки для проїзду автівок екстрених служб. Однак згодом на всякий випадок швидко заблокували в’їзди своїми автівками.
Прокурор Сіетла Піт Голмс своєю чергою заявив, що його юристи переглянуть усі справи про правопорушення щодо мирних протестувальників, і може ухвалити рішення щодо відмови від деяких справ або направити інші на загальнонаціональну програму відновного правосуддя.
“Залазь назад до свого бункера”
Як політики відреагували на захоплення вулиць
Дональд Трамп присвятив Сіетлу серію твітів, у яких накинувся через “надмірну ліберальність” на демократів, які є лідерами штату Вашингтона і міста Сіетла.
“Внутрішні терористи захопили Сіетл, який керується радикальними лівими демократами. Закон і порядок!”
.
У наступному твіті Трамп закликав губернатора та мера повернути собі місто назад, а якщо цього не буде, то Трамп сам поверне Сіетл. Трамп закликав негайно зупинити “анархістів”.
Мер Сіетла Дженні Дюркан у Twitter гостро прокоментувала докори Трампа в неспроможності розігнати протести: “Убезпеч нас усіх. Залазь назад до свого бункера”. Мер підтримала протести і CHOP/CHAZ, зазначивши, що Автономна зона Капітолійського пагорба не є беззаконним збройним повстанням. Це мирне вираження колективної скорботи громади та її бажання створити кращий світ.
“Законно збиратися, втілюючи свої права згідно з Першою поправкою (щодо свободи слова, – ред.), вимагати більше від ваших лідерів та вашої країни – це не тероризм, це патріотизм”, – заявила мер.
Навіть ба більше, мер потролила Трампа відеозаписом із прес-конференції, де президент США говорить, що дізнається про ситуацію в Сієтлі тільки зі свого улюбленого каналу FoxNews.
Політик пішла на діалог із протестувальниками та особисто відвідала CHOP/CHAZ, представивши перед натовпом варіанти вирішення їхніх вимог.
Своєю чергою поліція заявляє, що хоче знову відкрити дільницю, але незрозуміло, скільки ще триватиме протест CHOP/CHAZ. Заступниця начальника поліції Сіетла Діанна Ноллет заявила, що відділення поліції було залишено через погрози, що його пограбують чи спалять. Вона вважає, що будівлю не слід перетворювати на громадський центр, як просили протестувальники.
“Співробітники повинні бути в дільниці, відповідаючи на дзвінки в службу 911”, – сказала Ноллет.
Головне занепокоєння полягає в тому, що час реагування на дзвінки на лінію 911 збільшився, за її словами, в 3,5 раза.
Міська влада оцінює те, коли та яким чином офіцери поліції зможуть безпечно повернутися до цього району, поки жодних конкретних строків для цього немає.