Грузія, як і Україна, хотіла миру, проте перервала дипломатичні відносини з початком російської агресії. Про це заявив голова українського Виконавчого комітету реформ Михайло Саакашвілі в ефірі ток-шоу “Свобода слова Савіка Шустера” на телеканалі “Україна” ввечері 10 липня.
“Коли на нас напали [Росія на Грузію], ми були у 100 разів слабкішими. Але перше, що я сказав, що ми ніколи не здамося. Раніше ми вели різні перемовини, намагалися з ними зв’язатися. Але коли вони вже зайшли танками, у нас іншого виходу не було. Ми взяли в руки зброю й пішли чинити опір. Щойно вони зробили якісь юридичні кроки, ми відразу перервали дипломатичні відносини з Росією”, – заявив він.
За словами Саакашвілі, Грузії погрожували, що розрив дипломатичних відносин призведе до ще гірших наслідків.
“Ми сказали: хлопці наполовину вагітними ми не будемо. Ви зайшли, нас ви атакуєте, ми перериваємо будь-які відносини з Росією як із державою-агресором. До того ж до сьогодні Грузії і Росії не вдалося відновити жодних відносин, тому що народ Грузії цього не хоче. Ми це заклали на самому початку. Ніколи після цієї війни в мене не було перемовин і розмов із [президентом РФ] Володимиром Путіним, як і ні з ким із російських лідерів. Не тому, що ми проти діалогів, просто є речі, яких не можна прощати. Ці люди в моїх очах – злочинці й вороги. Із ворогами і злочинцями розмовляти має міжнародний суд або внутрішній суд, але нам з ними розмовляти немає про що”.
Саакашвілі заявив, що президент України Володимир Зеленський є заручником Мінських угод, оскільки їх підписали під дулом пістолета.
“П’ятий президент України Петро Порошенко під час подій під Іловайськом підписав під дулом пістолета ці угоди, хоча я особисто тоді радив їх не підписувати”, – додав він.
Михайло Саакашвілі обіймав посаду президента Грузії два строки поспіль у 2004–2013 роках. Невдовзі після звільнення з посади президента він покинув країну.
У 2015–2016 роках Саакашвілі очолював Одеську облдержадміністрацію. Йому дали українське громадянство у травні 2015 року, а в липні 2017-го він втратив його. У травні 2019 року президент України Володимир Зеленський повернув Саакашвілі українське громадянство.
Із червня 2020 року Саакашвілі перебуває на посаді голови Виконавчого комітету реформ України.