Голова української делегації, перший президент України Леонід Кравчук у коментарі “Сьогодні” розповів, що на засіданні тристоронньої контактної групи з мирного врегулювання конфлікту на Донбасі (ТКГ) 18–19 серпня Росія висунула ультиматум, заявивши, що чергові місцеві вибори 25 жовтня 2020 року потрібно проводити на всій території України, включно з окупованою.
За інформацією політика, ідеться про четвертий пункт постанови Верховної Ради України “Про призначення чергових місцевих виборів у 2020 році”, у якому написано не проводити місцеві вибори в анексованому Криму та на окупованих територіях Донбасу.
Політик уточнив, що представники Росії сказали: якщо питання про внесення змін до постанови про місцеві вибори не вирішать, усі інші, зокрема і про обмін полоненими, вони навіть не розглядатимуть.
За словами Кравчука, він звернувся до Верховної Ради, сказавши, що “ні я, ні ТКГ не можемо вирішити це питання”.
“Це постанова Верховної Ради – тільки вони можуть це зробити. Яка буде реакція? Буду спілкуватися і з Офісом президента, і з Верховною Радою. Якщо ми хочемо йти вперед, треба шукати дорогу вперед. Якщо не хочемо, треба сказати: ми не хочемо, хай буде так, як є. Тоді все закінчиться, нема про що говорити, жодних переговорів не буде, просто стоятимемо і битимемося на кордоні”, – сказав голова української делегації.
“По-перше, для нас важливим є досягнення миру. По-друге, щоб не зупинився сам процес мінських переговорів, тому що хотіли зустрітися глави держав і готується така зустріч у Берліні. Наскільки мені вже відомо, 28 серпня буде зустріч політичних радників у Парижі. Це також зупиняється. Вони кажуть: раз ви не можете, значить, нема про що говорити“, – уточнив Кравчук.
Донедавна українську делегацію в Мінську очолював другий президент України Леонід Кучма. 28 липня Офіс президента України повідомив, що Кучма подав у відставку і більше не братиме участі в роботі ТКГ.
30 липня президент України Володимир Зеленський призначив головою делегації Кравчука. Перший президент заявляв, що своєю основною місією на цій посаді вважає завершення війни на Донбасі.
2014 року, відразу після анексії Криму, Росія розпочала збройну агресію на сході України. Бойові дії тривають між Збройними силами України з одного боку та російською армією і підтримуваними Росією бойовиками, які контролюють частину Донецької та Луганської областей, – з іншого. Офіційно РФ не визнає свого вторгнення в Україну, незважаючи на надані Україною факти і докази.
Перемовини про врегулювання конфлікту проводять у межах тристоронньої контактної групи в Мінську (Україна – ОБСЄ – Росія) і “Нормандської четвірки” (Україна – Німеччина – Франція – Росія).