В інтерв’ю телеканалу hromadske опозиційний білоруський політик, незареєстрований кандидат у президенти Білорусі Валерій Цепкало заявив, що Кремль вирішив зайняти позицію нейтралітету і не підтримувати жодного з кандидатів у президенти Білорусі, зокрема чинного главу держави Олександра Лукашенка.
На думку Цепкала, причина в тому, що російська влада “не хоче розсваритися з білоруським народом”.
Опозиційний політик висловив думку, що Росія вперше вирішила не підтримувати Лукашенка через побоювання, що підтримка непопулярного лідера може мати наслідки в майбутньому. Білоруси нібито можуть розцінити такі дії Кремля як антибілоруську політику і спробу перешкодити їм рухатися вперед.
“І для Росії є серйозне питання: чи підтримати Лукашенка і розсваритися з білоруським народом на майбутнє, адже немає поки гарантії, що його переоберуть. Або навпаки, підтримати білоруський народ – це теж складно, оскільки є купа різних домовленостей із Лукашенком, зобов’язань”, – зазначив Цепкало.
Він переконаний, що Москва зайняла “єдину правильну позицію” в цій ситуації і не підтримала жодного з кандидатів.
“Причому не висловлює своєї підтримки не лише офіційний Кремль, а й більш незалежні політики в Держдумі. Єдине, коли взяли “вагнерівців”, [депутат Держдуми Костянтин] Затулін сказав, що це маразм і що стоїть узагалі питання про неадекватність Лукашенка. Він висловився не надто дипломатично, але близько до офіційної позиції Москви”, – додав Цепкало.
Вибори президента Білорусі заплановано на 9 серпня.
Валерій Цепкало 24 липня виїхав у Росію разом із дітьми, побоюючись арешту. Він збирався брати участь у виборах президента Білорусі, призначених на 9 серпня, проте ЦВК Білорусі забракувала майже половину підписів, які штаб Цепкала надав на підтримку його висунення.
Цепкала й колишнього главу “Белгазпромбанка” Віктора Бабарика вважали головними суперниками чинного президента Олександра Лукашенка, але Бабарика теж не допустили до виборів – його заарештували за обвинуваченням у фінансових злочинах.
2 серпня стало відомо, що Цепкало з Москви приїхав до Києва.
Про затримання 33 росіян, які перебувають у ПВК “Вагнер”, влада Білорусі повідомила 29 липня. Більш ніж 10 із них занесено у список українського сайта “Миротворець” як учасників збройного конфлікту на Донбасі на боці проросійських бойовиків. У Радбезі Білорусі заявляли, що стосовно затриманих порушили кримінальну справу за статтею про підготовку терактів, пізніше повідомляли, що їх підозрюють у підготовці масових заворушень.
Російський військовий журналіст Семен Пегов стверджував, що компанія “Вагнер” мала намір перекинути групу своїх бійців через Білорусь в Африку і білоруська влада знала про це. “Радио Свобода” вважає, що точкою призначення групи був Судан. У Радбезі Білорусі заявили, що РФ не повідомляла про перекидання сил ПВК через Білорусь.