Робітники найбільших білоруських заводів вийшли на страйк із вимогою провести чесні вибори

Удень 13 серпня кілька сотень співробітників Білоруського автомобільного заводу (БелАЗ) у місті Жодіно зупинили роботу і пройшли маршем територією підприємства. Про це повідомляє TUT.BY.

Люди були обурені тим, що 9-го, 10-го, 11-го числа спецпризначенці та ОМОН затримували мирних громадян, які просто поверталися з роботи, серед них були й робітники БелАЗ. Робітники вимагали, щоб із міста прибрали ОМОН. Присутні також просили показати протоколи з результатами голосування, які не було вивішено на виборчих дільницях.

Видання “МБХ медиа” повідомляло, що частину робітників замкнули на одному з цехів, щоб ті не могли долучитися до страйку.

Мер Жодіно Дмитро Заблоцький поспілкувався з робітниками та заявив, що ОМОН виведуть із міста, якщо не буде загрози захоплення адмінбудівель.

Глава міста також пообіцяв, що автобуси БілАЗа більше не будуть передавати співробітникам правоохоронних органів.

Цього самого дня акцію протесту влаштували співробітники Мінського автомобільного заводу (МАЗ), які вийшли до заводоуправління, зазначає TUT.BY.

Співробітник Фонду боротьби з корупцією Ілля Пахомов опублікував у Twitter відео, на якому співробітники МАЗа скандують “Іди”.

На протест також вийшли співробітники білоруського підприємства з виробництва будівельних матеріалів “Керамін”. TUT.BY повідомляв, що акцію організували співробітниці підприємства, вони кричали “Іди”, “Жыве Беларусь”, “Ми – мирні люди”. В акції взяло участь приблизно 300 осіб.

Telegram-канал NEXTA Live також повідомив, що весь колектив підприємства “Терразіт”, розташованого у Гродно, теж пішов на страйк. Робітники вимагають скасувати результати виборів президента і провести нове голосування, припинити насильство щодо мирних демонстрантів і звільнити всіх затриманих.

Із вимогою перерахувати голоси на виборах виступили також робітники підприємства “Гродно-Азот”, повідомляє Telegram-канал “Чай з малинавым варэннем”.

Протестувати почали співробітники компанії “Белмедпрепарати”, “Белкард”, Мінського тракторного заводу, Білоруської державної філармонії, Національного художнього музею Білорусі.

Із 4-го до 8 серпня в Білорусі тривало дострокове голосування на виборах президента, а 9 серпня відбулося основне. На посаду президента балотувалося п’ятеро кандидатів. За попередніми даними Центрвиборчкому країни, найбільше голосів набрав нинішній президент країни Олександр Лукашенко (80,2%), друге місце посіла опозиціонерка Світлана Тихановська – 9,9%. Решта кандидатів одержала менше ніж 2%. ЦВК Білорусі планує оголосити остаточні результати виборів 14 серпня.

Вибори в Білорусі відбувалися без незалежних міжнародних спостерігачів. Після закриття виборчих дільниць 9 серпня в кількох містах почалися протести, які тривають до сьогодні. Мітингувальники звинувачують владу у фальсифікації виборів. Вони збираються ввечері на мітинги, а вночі розходяться. Для розгону протестувальників силовики застосовують спецзасоби, зокрема в Мінську вони використовували світлошумові гранати, гумові кулі та водомети.

Акції супроводжують сутички протестувальників та міліції. У МВС Білорусі розповіли, що під час протестів 9 серпня затримали 3 тис. осіб, 10 серпня – ще 2 тис., 11 серпня – більше ніж 1 тис., 12 серпня – приблизно 700. Затриманим інкримінують масові заворушення, хуліганство та опір співробітникам міліції.

За офіційними даними, під час сутичок постраждало кілька сотень людей, відомо про двох загиблих. Перший чоловік загинув 10 серпня в Мінську. Прессекретарка МВС Білорусі Ольга Чемоданова повідомила, що в руці демонстранта вибухнув вибуховий пристрій. Але очевидці заявили телеканалу “Белсат”, що чоловік помер унаслідок влучання світлошумової гранати. Про смерть другого чоловіка стало відомо 12 серпня. 9 серпня його затримали в Гомелі. За даними рідних, йому стало зле в зачиненому автозаку, який прямував у СІЗО.

Іноземні держави та міжнародні організації закликали владу Білорусі утриматися від насильства. Із такими заявами, зокрема, виступили США, ЄС, Україна, Польща, Литва й інші. У США та ЄС заявили, що вибори в Білорусі не були вільними і демократичними. За даними ЗМІ, наприкінці серпня Євросоюз розгляне питання введення санкцій проти Білорусі.

Держсекретар США Майк Помпео заявив 12 серпня, що США можуть ввести санкції проти Білорусі або обмежити постачання американської нафти.

13 серпня стало відомо, що країни ЄС до кінця місяця теж готуються ввести санкції проти Білорусі у зв’язку із силовими методами влади країни щодо розгону протестувальників.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *