Верховна Рада України на засіданні 18 червня звільнила випускників шкіл поточного навчального року від обов’язкової державної підсумкової атестації, зокрема у формі зовнішнього незалежного оцінювання (ЗНО), передає кореспондент видання “ГОРДОН”.
За законопроєкт №3669 “Про внесення змін до деяких законів України щодо окремих питань завершення 2019/2020 навчального року” проголосували за основу й у цілому 356 народних депутатів за мінімально необхідних 226. Ще 358 голосами депутати доручили спікеру невідкладно підписати документ.
Законопроєкт подав на розгляд парламенту президент Володимир Зеленський. Він визначив його як невідкладний.
Спікер Дмитро Разумков пояснив, що Рада поспішала ухвалити цей законопроєкт, оскільки якщо він не набуде чинності до 30 червня, то “не буде працювати”.
У законопроекті йдеться, що у зв’язку з епідемією коронавірусу випускники шкіл 2019/2020 навчального року матимуть право за власним бажанням проходити або не проходити підсумкову атестацію, зокрема у формі ЗНО. Крім того, у період карантину Кабмін зможе самостійно визначати дату початку й кінця навчального року.
Перший віцеспікер парламенту, представник президента в Раді Руслан Стефанчук наголосив під час виступу, що цей законопроєкт не скасовує ЗНО.
“Така пропозиція обґрунтовується активною фазою перебігу [коронавірусної] хвороби і спрямована на мінімізацію ризиків зростання захворюваності… Ця ініціатива жодним чином не спрямована на скасування ЗНО, а лише передбачає можливість бажаючим учням самостійно приймати рішення щодо проходження державної підсумкової атестації у формі ЗНО. ЗНО залишається основною можливістю вступу до вишів”, – сказав Стефанчук.
Член комітету Верховної Ради з питань науки, освіти та інновацій, народний депутат від “Слуги народу” Роман Грищук пояснив, що йдеться про те, що випускники шкіл, які не вступатимуть до вишів 2020 року, зможуть не проходити ЗНО – їм просто видадуть атестати про середню освіту. Для тих, хто захоче здобувати вищу освіту, тестування, як і раніше, буде обов’язковим.
“Для чого ми приймаємо цей законопроєкт? Щоб на третину скоротити кількість людей, які здають ЗНО, і тим самим убезпечити наших дітей”, – сказав Грищук.
ВІДЕО
Зовнішнє незалежне оцінювання заплановано в Україні з 25 червня до 17 липня. Перед цим, 15–17 червня, мало відбутися пробне тестування, однак 12 червня Кабінет Міністрів виключив пробне ЗНО з переліку заходів, проведення яких дозволено в період карантину. Український центр оцінювання знань повідомив, що ті, хто зареєструвався на пробне ЗНО, можуть пройти його онлайн. Пробна сесія стартувала 15 червня.
Останніми тижнями у ЗМІ регулярно з’являлася інформація, що ЗНО в Україні можуть повністю скасувати, але влада її спростувала. 16 червня прем’єр-міністр Денис Шмигаль заявив, що підстав для скасування ЗНО в Україні немає.
Заступник міністра охорони здоров’я, головний санітарний лікар України Віктор Ляшко розповів, що зовнішнє незалежне оцінювання скасують цього року, якщо “буде стійке зростання поширення коронавірусної інфекції”. Поки що показники дають можливість провести ЗНО. Остаточне рішення, за словами Ляшка, буде ухвалено 22 червня.