RAB-тариф дозволить істотно розширити внутрішній ринок електроенергії – директор Центру транспортних стратегій

Підвищити привабливість інвестицій в Україну можна в разі поліпшення роботи електромережі, оскільки стабільність роботи системи енергозабезпечення та вартість під’єднання – це фактори, які впливають на інфраструктурний рейтинг країни, заявив у коментарі “Українським новинам” директор Центру транспортних стратегій Сергій Вовк.

Зараз у сфері транспорту під’єднання до електромережі – одна із серйозних проблем: це дорого і немає компенсаційних механізмів, зазначив він.

“Інвесторам, потенційним операторам цього ринку, у тому числі, і енергокомпаніям це невигідно, оскільки сама структура тарифу не сприяє тому, щоб вони бачили повернення своїх інвестицій. Тут якраз схема RAB-тарифу, яка передбачає певну можливість повернення інвестицій на відрізку певного періоду часу, дозволить істотно розширити внутрішній ринок електроенергії”, – сказав експерт.

Вовк вважає, що рішення вже “буквально перезріло”.

“Тариф повинен включати і можливість інвестувати в мережі, оскільки та їх потужність, яка є на даний момент, вона є недостатньою для якісного покриття внутрішнього ринку, не кажучи вже про можливість, коли будь-який природний катаклізм призводить до пошкоджень мереж. Звичайно ж, модель RAB-тарифу, яка була апробована, у Європі, була придумана якраз для того, щоб модернізувати існуючу енергомережу без того, щоб допустити дуже значне підвищення тарифу, і така модель потрібна Україні”, – заявив він.

Експерт переконаний, що зниження вартості під’єднання до мереж і підвищення якості дасть змогу поліпшити операційну ефективність промислових підприємств і збільшити економічні результати, що вплине і на збори податків.

Стимулювальне регулювання – це механізм тарифоутворення на основі довгострокового регулювання тарифів. Цей метод спрямований на залучення інвестицій для будівництва та модернізації інфраструктури мереж, що передають енергоносій, і стимулювання ефективності витрат розподільних і постачальних компаній.

За інформацією Delo.ua, Нацкомісія з енергетики з 2012 року розглядає можливість переходу на стимулювальне тарифоутворення, але його досі не введено.

Нардепи від фракції “Слуга народу” в липні передали у НКРЕКП відкритого листа з вимогою запровадити RAB-тариф для операторів системи розподілу електроенергії за європейською методологією, повідомила у Facebook народна депутатка від цієї політичної сили Людмила Буймістер. Запропоновану регулятором методологію депутати назвали “азаровською” і неефективною.

Згідно з даними НКРЕКП, зношеність мереж в Україні становить 80%, заявляв 2017 року в ефірі NewsOne тодішній глава відомства Дмитро Вовк.

25 червня генеральний секретар європейської галузевої асоціації Eurelectric Крістіан Рубі заявив, що для того, щоб Україна досягла успіху, вона має вирішити питання стимулювання інвестицій в електричні мережі.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *