Білоруська опозиціонерка, колишня кандидатка у президенти Білорусі Світлана Тихановська виступила зі зверненням після страйку, який відбувся у країні 26 жовтня. Текст заяви розміщено в її Instagram.
“Любі білоруси! Сьогодні був важливий день. Пенсіонери на марші захищали студентів, а студенти стояли у зчепленні за пенсіонерів. Водії блокували рух на дорогах, щоб не пропустити спецтехніки до акцій айтішників. Айтішники виходили на вулиці, щоб підтримати медиків. Медики стояли в одних ланцюгах солідарності з представниками приватного бізнесу. Приватні бізнеси зачиняли свої двері, щоб показати солідарність із заводами, що страйкували. А працівники заводів зупиняли свою роботу, щоб усі ми змогли жити у вільній країні”, – заявила політикиня.
Тихановська заявила, що сила солідарності “злякала режим”.
“Він знову використовує репресії, тому що більше ні на що не здатний. На вас уже намагаються тиснути і звільняти. Вони думають, що так повернуть вас до роботи, і знову зможуть жити за ваш рахунок. Але сьогодні у нас усе вийшло, тому що кожен із вас виявив героїзм заради друга, колеги і земляка. Цехи заводів не запрацювали, щоб могла запрацювати ланцюгова реакція солідарності. Її вже не підірвати, не затримати і не вбити. Сьогодні був важливий день – і я вірю, що це був тільки початок”, – заявила вона.
У Білорусі з 9 серпня тривають масові акції протесту незгодних із результатами голосування на виборах президента Білорусі. За офіційними даними, перемогу в них здобув чинний президент країни Олександр Лукашенк, за якого проголосувало 80,1% виборців. Друге місце з 10,1% голосів посіла кандидатка від опозиції Світлана Тихановська. Водночас альтернативні екзитполи демонстрували протилежну картину – впевнену перемогу Тихановську.
Білоруські силовики жорстко розганяли мітинги, використовуючи світлошумові гранати, гумові кулі й водомети. За час протестів сотні демонстрантів дістали травми і поранення, було затримано більше ніж 14 тис. осіб. За офіційними даними, загинуло четверо учасників мітингів.
Лукашенко 23 вересня вступив на посаду президента. Уперше в історії Білорусі церемонії інавгурації не анонсували і не транслювали по телебаченню. Низка держав, зокрема США, Великобританія, Канада, Німеччина, Латвія, Литва, Норвегія, Польша, Данія, Україна та Чехія, не визнали інавгурації Лукашенка.
25 жовтня в Білорусі був останній день народного ультиматуму, поставленого Тихановською Лукашенку. Цього дня лише в Мінську на 11-й протестний марш вийшло понад 100 тис. осіб.
Тихановська заявляла, що якщо цього дня Лукашенко не піде у відставку, 26 жовтня білоруси оголосять загальнонаціональний страйк на всіх підприємствах, вийдуть блокувати дороги й обвалять продажі в державних магазинах.
26 жовтня в Білорусі розпочався загальнонаціональний страйк.