"Ця "бодяга" туди-сюди хитається". Головне із зустрічі Путіна і Лукашенка

“Друга пізнаєш у біді”, або Що сталося

$1,5 млрд кредиту, російська вакцина проти COVID-19 і взаємодія в оборонній сфері – такий підсумок зустрічі президента Білорусі Олександра Лукашенка і президента РФ Володимира Путіна. Точніше, підсумок публічного 20-хвилинного спілкування перед телекамерами. Про що глави двох держав говорили на закритій частині зустрічі, яка тривала приблизно чотири години, поки що невідомо.

Це була перша зустріч Путіна й Лукашенка після президентських виборів 9 серпня і початку масових протестів у Білорусі. Заради неї білоруський лідер прибув 14 вересня в Сочі в резиденцію “Бочарів Струмок”. Заради неї, власне, забув минулі образи, хоча ще на початку серпня Лукашенко звинувачував Росію у “брудних намірах” (маючи на увазі відправлення “бойовиків із ПВК “Вагнер”) щодо дестабілізації ситуації всередині Білорусі і погрожував Москві жорсткою відповіддю.

Путін розпочав публічну частину зустрічі із привітання білоруського колеги з перемогою на виборах, визнавши, на відміну від західних країн, вибори такими, що відбулися, а Лукашенка – легітимно обраним президентом. Лукашенко зробив у відповідь реверанс, заявивши у своїй частині виступу, що “друга пізнаєш у біді, я це щиро кажу” і “ці події [протести] нам продемонстрували, що нам треба тісніше триматися з нашим старшим братом і співпрацювати в усіх питаннях”.

“Ця “бодяга” туди-сюди хитається”, або Про що говорили

Про протести в Білорусі

Путін назвав протести, що тривають понад місяць, внутрішньою справою Білорусі, підкресливши, що білоруси без “підказок і тиску ззовні” самі з усім розберуться.

“Ми бачимо, звісно, усі знаємо, що в Білорусі відбуваються внутрішньополітичні події, пов’язані якраз із цими виборами. Ви нашу позицію добре знаєте: ми за те, щоб білоруси самі, без будь-яких підказок і тиску ззовні, у спокійному режимі й у діалозі одне з одним розібралися в цій ситуації та дійшли спільного рішення, як вибудовувати свою роботу далі”, – сказав Путін.

Російський президент також похвалив і назвав своєчасним намір Лукашенка внести поправки в конституцію (наприкінці червня 2020 року Лукашенко заявив про необхідність протягом найближчих двох років внести зміни до основного закону країни нібито для передання повноважень на рівень місцевої влади).

У відповідь Лукашенко заявив, що за часів “інформаційних протистоянь і воєн” у ЗМІ все подають не так, як “відбувається насправді, навіть не в Білорусі, а в Мінську”.

“У нас у суботу – марш жінок і дівчат, а в неділю – загальний марш. Субота, неділя. У звичайні дні країна живе звичайним життям. Та й у суботу, неділю частину Мінська ми звільняємо для того, щоб люди могли, якщо в них є бажання, пройтися цією частиною”, – сказав Лукашенко, підкресливши, що “поки що “червоних ліній” ніхто не порушував”.

“Тому в нас, як у нас у народі кажуть – у Росії, та й у нас – ось ця “бодяга” туди-сюди хитається”, – підсумував білоруський лідер.

Про економіку та кредит $1,5 млрд

Путін нагадав, що “Росія залишається найбільшим інвестором у білоруську економіку”, а будівництво Білоруської АЕС коштує офіційній Москві $10 млрд. Окрім того, він пообіцяв Лукашенку “в цей складний момент” державний кредит розміром $1,5 млрд.

Лукашенко у відповідь підтвердив, що 48% білоруської продукції постачають у РФ. “Економіка лежить в основі всього, і повірте, що ми завжди дотримувалися цієї лінії. А ось ці події нам продемонстрували, що нам треба тісніше триматися з нашим старшим братом і співпрацювати в усіх питаннях, зокрема й економіці”, – зазначив очільник Білорусі.

За інформацією видання РБК, Білорусь є найбільшим боржником Росії. Ця заборгованість становить $7,55 млрд. За словами прессекретаря президента РФ Дмитра Пєскова, РФ не висувала політичних умов Білорусі для видання кредиту, обговорювали тільки комерційні умови.

Про російську вакцину проти коронавірусної інфекції

Путін пообіцяв, що Білорусь стане першою країною, якій нададуть російську вакцину проти COVID-19. Лукашенко подякував і додав, що Білорусі й Росії треба готуватися, оскільки в Європі вже розпочалася друга хвиля епідемії.

“Що вселяє надію, Володимире Володимировичу: наші фахівці, учені помітили, що вірус уже не той. Але боюся, що цей вірус накладатиметься на різні грипозні віруси, які бродять тут. Тому нам із вами немає потреби розслаблятися. Тому що [друга хвиля], як і перша хвиля, – вона прийде, якщо прийде, звідти. І не дай боже, вона знову накриє нас – Білорусь і Росію”, – сказав Лукашенко.

Про співпрацю в оборонній сфері

Путін нагадав, що в день його зустрічі з Лукашенком у Білорусі розпочинають спільні військові навчання “Слов’янське братерство 2020”. До того ж акцентував, щоб “не було жодних спекуляцій”, що навчання “запланували й навіть анонсували ще минулого року”.

“Після виконання програми спільних навчань російські підрозділи повернуться до своїх місць постійної дислокації”, – підкреслив Путін.

Лукашенко гаряче підтримав російського колегу, нагадав, що вони з Путіним “завжди дотримувалися, як люди військові, однієї тактики”.

“Я грубо якось, можливо, сказав нещодавно росіянам-журналістам: собачитися ми можемо щодо будь-яких питань, сперечатися тощо, але оборона й безпека в нас ніколи не викликали жодних суперечок і сумнівів. Ми ні в кого не маємо питати, проводити чи не проводити в нас навчання. Ми проводили і проводитимемо”, – заявив Лукашенко.

Окрім того, білоруський президент звинуватив Захід у перекиданні до кордонів його країни “натовського батальйону”.

“Один з уроків – нинішню ситуацію в Білорусі – ви побачили. Ну навіщо брязкати гусеницями біля кордонів Союзної держави? Складний період – ну потерпіть. Ні, 15 км від кордону – викинули нещодавно батальйон натовський: 15 км, у Литві. Навіщо це робити?” – цікавився Лукашенко.

“Лукашенко обдурив Путіна”, або Реакція на зустріч

Військовий оглядач Олександр Гольц в ефірі телеканала “Дождь” заявив, що російських військових, які прибули на навчання, забракне для ймовірного придушення протестів усередині Білорусі, але “вони можуть забезпечити висаджування основних сил”.

“Це суто тактичні навчання. Туди перекинули 300 російських десантників, ну, ще 500 білоруських… Якщо розмірковувати суто теоретично, ось цих 300 бійців наших цілком достатньо, щоб захопити аеродром і забезпечити висаджування основних сил, якщо таке бажання буде в російського президента”, – зазначив Гольц.

Лідер партії ЛДПР, депутат Держдуми Володимир Жириновський в ефірі “Дождя” назвав російський кредит Білорусі $1,5 млрд “спробою зберегти вплив на важливий стратегічний район у західному напрямку”, а також запевнив, що Лукашенка найближчим часом не буде на посаді президента, тому що зараз Росія підшукує йому наступника.

“Лукашенка ніхто не збирається зберігати. Звісно, поки що він хотів би залишитися, хоча б іще на пів року – рік. Але сенс, я думаю, такий: дібрати наступника твердого, проросійськи налаштованого, провести вибори, обмежити повноваження президента, дати більше прав парламенту […] і подивитися, як просуватимуться справи. Але я б не став давати кредит. Не став би давати проти коронавірусу вакцину. У нас своїм бракує, а ми вже в Білорусь, у Казахстан!” – сказав Жириновський.

Головний редактор “Эха Москвы” Олексій Венедиктов в ефірі радіостанції заявив, що “Лукашенко обдурив Путіна”.

“Лукашенко домігся того, чого хотів. Як і сказав. Обдурити всіх. Я очікував багато на що, але я зовсім не очікував, що Володимир Володимирович із плеча півтора мільярда кредиту. Тому що був прецедент. Перед Майданом Януковичу дали $3 млрд. І де вони? Україна їх потім не визнала і нам не повертає, відмовляється нам повертати. Загалом це зміцнює його владу. Гроші – це велика річ. Тому що йому треба платити своїм силовикам зарплати, йому треба платити робітникам зарплати. Йому потрібно платити своєму електорату зарплати. Це головне й перше. […] Путін здобув лояльність, як він думає. А я думаю, що Лукашенко його обдурив. […] Лукашенко вже неодноразово дурив Путіна. Неодноразово. Брав зобов’язання, які Путін неправильно трактував. Я думаю, що тут було те саме. А куди Путіну дітися. У нас що, є кандидат замість Лукашенка?” – сказав Венедиктов.

Російський опозиціонер і 13-й чемпіон світу з шахів Гаррі Каспаров переконаний: хай що обговорювали на закритій частині зустрічі Путіна й Лукашенка, “час обох диктаторів добігає кінця”, саме тому вони тримаються один за одного.

“Лукашенку треба рятуватися. Путіну потрібна якась геополітична перемога. Ось на стику двох цих інтересів, я думаю, буде якась форма компромісу. Водночас зрозуміло, що Путін не довіряє Лукашенку, який протягом багатьох років водив його за ніс і постійно намагався обдурити. А, з іншого боку, Путіну теж немає з чого вибирати. Він, по суті, першим визнав перемогу Лукашенка, визнав Лукашенка законним президентом. І, як ми знаємо, визнавати свої помилки не є сильною рисою російського диктатора. Тому Путін, я майже впевнений, шукатиме варіанти, які дали б змогу зберегти Лукашенка в політичному просторі, але водночас ситуацію він сподівається, якщо не погасити, то хоча б утихомирити. Звідти пішли ці розмови про референдум, якась зачіпка – конституційна реформа, яка означала б таку форму повзного аншлюсу Білорусі”, – сказав Каспаров “Эху Москвы”.

Лідерка опозиційного руху Білорусі Світлана Тихановська після зустрічі Путіна й Лукашенка пообіцяла останньому гарантії особистої безпеки, якщо він мирно піде з посади. Про це вона заявила українському виданню Lb.ua.

“Це все можна обговорювати. Звісно, якщо мирно піде, по-людськи, то така ймовірність є. Можна навіть сказати, упевненість. Особисто я маю говорити за всіх людей. І думку всіх людей буде враховано в цьому питанні”, – додала Тихановська.

На уточнювальне запитання про те, чи матиме Лукашенко гарантії безпеки, якщо піде з посади, Тихановська відповіла: “Так. Навіть більше”.

Російський поет і публіцист Лев Рубінштейн переконаний, що зустріч двох президентів зайвий раз підтвердила, що в Путіна “безпомилковий нюх на всіх убивць, покидьків і дрімучих мудаків”.

“Цілісність натури, яка викликає навіть щось на кшталт захоплення. Це ж треба з такою снайперською влучністю “зафренджувати” і збирати за загальним столом усю світову шваль і падаль, яких тільки сягає око або слух! Який безпомилковий нюх на всіх убивць, покидьків і дрімучих мудаків, що тільки водяться на Землі. На рівні майже безумовного рефлексу. Ну, це я під враженням від учорашньої зустрічі двох крокодилів”, – написав Рубінштейн у Facebook.

https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=3611019518908763&id=100000022518126

Колишній віцепрем’єр Росії Альфред Кох іронічно цікавиться, чому центральною темою перемовин не стало прослуховування “Ніка з Берліна” і “Майка з Варшави”, яке незадовго до зустрічі оприлюднив наближений до пресслужби Лукашенка Telegram-канал “Пул Первого”. В аудіофайлі два чоловічі голоси дивною англійською мовою говорили, що лідера російської опозиції Олексія Навального насправді не отруїли і що все це підступи Заходу, щоб “утопити” президента РФ Володимира Путіна у проблемах.

“Дивно, що розмова Ніка з Майком не стала центральною темою перемовин Путіна з Лукашенком. Але ж це головний козир Путіна! Просто дивно, що він не хоче його використовувати. Ну, ось хоч у розмові з Макроном! Ні, щоб узяти і сказати: “А ви знаєте, дорогенький, що це отруєння влаштували спецслужби Німеччини? Як ні? У нас прослуховування є!” Ні, не використовує… Лише втирається і вчергове просить доказів… Чому? Гублюся у здогадах…” – написав Кох.

https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=3617070261660006&id=100000712037223

Політолог і публіцист Станіслав Бєлковський переконаний, що нічого принципово нового ні під час перемовин, ні після них між Росією та Білоруссю не станеться, оскільки в Лукашенка немає нічого, що він міг би Путіну зараз запропонувати.

“Я думаю, що нічого принципово нового в діалозі немає. Володимир Путін не довіряє Олександрові Лукашенку, тому жодні сентиментальні запевнення про здавання не зарадять, тим паче, їх і немає. Радше Олександр Лукашенко пояснює, чому його треба врятувати, інакше війська НАТО увійдуть на територію Білорусі і постраждає Росія. Ціну всім цим запевненням Володимир Путін знає. Навіть протокольні особливості, аспекти приймання Лукашенка свідчать самі за себе. Не кажучи вже про те, що зустріч проводять не в Москві, не у Кремлі, у палацових інтер’єрах Олександр Григорович не засвітиться. Але біля трапа в Адлері його зустрічав губернатор Краснодарського краю Кондратьєв, хоча за протоколом його мав зустрічати хоча б міністр закордонних справ, він же президент іншої країни”, – резюмував Бєлковський в ефірі “Радио Свобода”.

ВІДЕО

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *