Голова парламентської фракції “Голос” Сергій Рахманін в інтерв’ю Zaxid.net, яке вийшло 30 червня, назвав несподіваним для фракції рішення музиканта Святослава Вакарчука скласти депутатський мандат.
“Так, це було достатньо несподіване рішення. Святослав його аргументував. Власне, на фракції він не сказав нічого поза тим, що говорив публічно. Він наводив свої аргументи. Він вважав, що люди, яких він зібрав, люди, яких він під прапором партії “Голос” привів у парламент, – вони вже достатньо зіп’ялися на ноги, щоб вибудовувати власну політичну історію, з одного боку. З іншого боку, йому здавалося (він про це публічно говорив), що той негатив, який, у принципі, асоціюється штучно, але асоціюється з ним, він зашкодить партії”, – сказав Рахманін.
Журналіст уточнив, чи правильно він зрозумів, що Вакарчук оголосив фракції про свій намір скласти мандат за годину до публічної заяви.
“Ну, не за годину… Якщо врахувати, що фракція тривала, по-моєму, пару годин”, – зазначив депутат.
За його словами, реакція членів фракції на рішення Вакарчука була різною.
“Були люди, які з розумінням поставилися до цього. Були люди, які з повагою поставилися до цього рішення. Були люди, які, у принципі, переживали із цього приводу. Це як у будь-якій організації. Зрозуміло, що подібна річ викликає жваву дискусію”, – сказав Рахманін.
Він вважає, що у складанні Вакарчуком мандата є й позитивні моменти: у “Голосу” є можливість довести, що це не “партія Вакарчука”, а кожен член команди дістав шанс “заявити про себе на повний голос”.
“Я взагалі філософськи ставлюся до будь-яких проблем – мене життя навчило. І я взагалі люблю складні завдання. Так от, скажу так: якщо щось має відбутися – нехай воно відбудеться раніше”, – сказав Рахманін.
Музикант, лідер групи “Океан Ельзи” Святослав Вакарчук у травні 2019 року презентував партію “Голос”. На парламентських виборах, які відбулися в липні, вона набрала 5,82% голосів виборців, що дало їй можливість потрапити у Верховну Раду. У парламенті до фракції “Голос” входить 20 депутатів.
11 червня 2020 року Вакарчук заявив, що зареєстрував у парламенті заяву про складання депутатського мандата. Музикант сказав, що його основною метою було привести в парламент “нових, професійних, порядних, патріотичних людей” і частково це завдання він вважає виконаним.
На засіданні 18 червня Рада позбавила мандата народну депутатку Ольгу Бєлькову з “Батьківщини”, водночас позбавлення повноважень Вакарчука підтримало лише 175 депутатів за мінімально необхідних 226. Коли спікер Дмитро Разумков поставив питання щодо Вакарчука на голосування, депутати почали обурено щось викрикувати в залі. У “Голосі” припускали, що Разумков пізніше повернеться до цього питання, але в підсумку фракція вирішила позбавити Вакарчука повноважень через застосування норми про імперативний мандат.
19 червня Вакарчук вийшов із фракції “Голос”, а 26 червня на позачерговому з’їзді партії “Голос” делегати ухвалили рішення про припинення його депутатських повноважень.
Замість Вакарчука в Раду потрапить юристка Аліна Свідерська.
Вакарчук уже вдруге йде з Верховної Ради. У вересні 2007 року його було обрано до парламенту від партії “Наша Україна – Народна самооборона”, а за рік він написав заяву про складання мандата.