Міністр закордонних справ Дмитро Кулеба заявив в ефірі телеканала ICTV 1 червня, що Україна не планує відновлювати постачання води у Крим.
Він зазначив, що уряд уважно стежить за подіями на окупованому півострові.
“Безумовно, ситуація там, я б навіть сказав, більше ніж критична, і немає жодних інструментів її вирішення з точки зору держави-окупанта, Російської Федерації. Але ми не плануємо допомагати Росії вирішувати її проблеми як окупанта”, – сказав Кулеба.
Він підкреслив, що згідно з міжнародним правом, цілковиту відповідальність за ситуацію у Криму несе держава-окупант.
Україна забезпечувала через Північно-Кримський канал до 85% потреб Криму у прісній воді. Після анексії Криму РФ навесні 2014 року Київ припинив подавання води на півострів.
У квітні 2017 року кримська влада запевняла, що їй удалося повністю подолати цю проблему, але, як повідомляли експерти виданню “Крим.Реалії”, ця інформація не відповідає дійсності. За даними ЗМІ, у Криму поки не знайшли альтернативи постачанню дніпровської води, окрім масштабного викачування підземних вод.
У лютому 2020 року в Сімферополі повідомили про дефіцит питної води.
5 березня прем’єр-міністр України Денис Шмигаль заявив, що неподавання води у Крим призведе до гуманітарної катастрофи. Після критики в соцмережах прем’єр сказав, що Київ зможе подавати воду у Криму лише після його повернення під контроль України.
Наприкінці травня голова Меджлісу кримськотатарського народу Рефат Чубаров заявив, що українська влада чинитиме тиск із метою змусити відновити постачання дніпровської води у Крим. Він закликав бути максимально уважними протягом найближчих місяців і не відкинув, що Росія може вдатися до силових дій, а “третя сторона” переконуватиме Україну почати водопостачання півострова. 1 червня колишня “прокурорка” анексованого півострова Наталія Поклонська повідомила в Telegram, що звернулася до верховної комісарки Організації Об’єднаних Націй із прав людини Мішель Бачелет щодо постачань води у Крим. Вона заявила, що Україна позбавила мільйони людей базисного і невід’ємного права на питну воду, і прирівняла такі дії до репресій.
Посол США в Україні у 2003–2006 роках Джон Гербст вважає, що Україні варто й далі дотримуватися політики неподання води в окупований Крим, що є важливим компонентом міжнародного тиску на Росію для деокупації півострова.