Міністерство закордонних справ України від 26 жовтня викликало посла Угорщини в Україні Іштвана Ійдярто через заяви глави угорського МЗС Петера Сіярто, поінформувала пресслужба українського зовнішньополітичного відомства.
Імені Сіярто в релізі не вказували, але повідомили, що Ійдярто вручили ноту протесту “у зв’язку з фактами політичної агітації угорських офіційних осіб на користь однієї з політичних партій на місцевих виборах України 25 жовтня 2020 року”.
“Угорському дипломату доведено позицію МЗС щодо неприпустимості виголошення в публічному просторі заяв офіційними особами Угорщини, особливо в день виборів, коли зобов’язує виборча тиша, із закликами до громадян України угорського походження голосувати за Партію угорців – Товариство угорської культури Закарпаття [КМКС “Партія угорців України”]”, – ідеться в заяві.
У МЗС України нагадали Ійдярто, що такі дії суперечать українському виборчому законодавству, яке забороняє іноземцям брати участь у передвиборчій агітації.
“Міністерство вкотре закликало угорську сторону поважати законодавство України і не вчиняти кроків, які свідчать про пряме втручання у внутрішні справи України і не відповідають добросусідському характеру українсько-угорських відносин. Зі свого боку, українська сторона залишається відкритою до конструктивної співпраці з Угорщиною з усіх питань, що становлять взаємний інтерес, на засадах взаємоповаги і взаєморозуміння”, – додали в українському зовнішньополітичному відомстві.
25 жовтня 2020 року на всій території України, окрім анексованого Криму й окупованих районів Донецької та Луганської областей, провели місцеві вибори, голосування завершилося о 20.00. Громадяни України обирають міських, сільських і селищних голів, а також депутатів обласних, районних, міських, сільських і селищних рад. Вибори вперше провели згідно з новим Виборчим кодексом – за пропорційною системою з відкритими списками.
Сіярто в день голосування закликав угорців, які живуть у Закарпатті, підтримати КМКС “Партія угорців України”. В українському МЗС заявили про пряме втручання у внутрішні справи і зневажливе ставлення до законів України. Раніше агітацію за КМКС у Закарпатті проводив держсекретар із питань національної політики Янош Арпад Потап, повідомляла громадянська мережа “Опора”. Угорщина заперечувала, що його вiзит 19 жовтня є політичним втручанням.
Відносини Києва і Будапешта погіршилися після ухвалення в Україні у вересні 2017 року закону “Про освіту”. Згідно з нормами цього документа, розширюють використання державної мови у шкільному навчанні. Угорщина висловила занепокоєння про майбутнє угорської меншини в Україні.
Українська сторона пояснювала, що в угорських школах у Закарпатті українську мову викладали в таких мізерних обсягах, що після закінчення школи більшість молодих угорців практично її не розуміє. Отже, у них виникають проблеми під час вступу до українських університетів і пошуку роботи.
У Будапешті блокують засідання комісії Україна – НАТО на найвищому рівні і заявляють, що готові протистояти євроатлантичній інтеграції України, доки в закон не внесуть зміни.
Також в Угорщині визнали неприйнятним ухвалений 2019 року закон про функціонування української мови як державної. Сіярто казав, що цей закон порушує права угорської меншини в Україні.
У січні 2020 року глава угорського уряду Віктор Орбан заявив, що відносини Угорщини та України можна змінити за допомогою перемовин із президентом України Володимиром Зеленським. Він сказав, що Угорщина “чекає на свою чергу” на зустріч із українським президентом.
29 травня міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба передав через Сіярто офіційне запрошення Орбану від Зеленського відвідати Україну. У МЗС України припускали, що зустріч Орбана і Зеленського проведуть у липні, але поки що вона не відбулася.