"Порушник норм етики і моралі". 40 українських науковців, зокрема академіки НАН, виступили проти призначення Шкарлета в.о. міністра освіти

Провідні українські науковці, серед яких вісім академіків Національної академії наук, виступили проти призначення Сергія Шкарлета виконувачем обов’язків міністра освіти і науки. Їхню заяву 30 червня опублікував у Facebook завідувач лабораторії в Інституті теоретичної фізики імені М.М. Боголюбова НАН України, доктор фізико-математичних наук Сергій Шарапов.

Звернення адресовано президенту Володимирові Зеленському, прем’єр-міністру Денисові Шмигалю та голові Служби безпеки України Іванові Баканову.

У заяві йдеться, що Шкарлета “доказово визначено плагіатором”, порушником норм академічної чесноти, що в науковому світі визнають тяжким злочином і це тягне за собою щонайменше морально-етичну, а також іншу відповідальність, передбачену законами України.

Науковці зазначили, що призначення Шкарлета всупереч позиції профільного комітету Верховної Ради викликало хвилю обурення в наукових та освітніх колах.

“Згадане вище призначення, яке, як це не дивно, без сорому перед тисячами сумлінних науковців і викладачів виправдав сам прем’єр-міністр, неможливо не тільки прийняти, а треба категорично засудити, бо мова йде про виховання майбутніх поколінь України, розвиток наукового забезпечення її економіки і культури”, – ідеться в заяві.

Науковці закликали керівництво держави припинити спроби призначення Шкарлета міністром, оскільки “порушник норм етики і моралі таких посад обіймати не може”.

Окремо підписанти засудили інцидент зі старшим науковим співробітником Інституту фізики НАН України, кандидатом фізико-математичних наук Антоном Сененком. 26 червня до нього на роботу приходив співробітник СБУ через акцію проти призначення Шкарлета. За словами науковця, у нього розпитували, хто організував акцію, хто на ній був присутнім і чи не платили їм грошей за участь. Науковці заявили, що глибоко стурбовані й обурені цим випадком. Підписанти вважають, що співробітник СБУ прямо порушив конституційне право на свободу думки і слова.

Лист підписали 40 науковців та викладачів, зокрема академіки Національної академії наук України Вадим Локтєв, Ярослав Яцків, Сергій Комісаренко, Олександр Бакай, Микола Харченко, Юрій Слюсаренко, Петро Мележик, Анатолій Білоус.

https://www.facebook.com/sergei.sharapov.77/posts/2602695720005027

Сененко розповів у Facebook, що був шокований такою підтримкою.

“Я настільки приємно ошелешений, що ступінь моєї вдячності за сам факт відчуття підтримки титанів, на яких і я в тому числі спираюся у своїх дослідженнях, важко висловити словами. Можу лише сказати, що такі речі лише мотивують ще наполегливіше працювати на ниві української науки, стійко тримати позиції і перемагати”, – написав він.

https://www.facebook.com/senenkoanton/posts/3300658723319920

47-річний Шкарлет – доктор економічних наук, професор, заслужений діяч науки й техніки України. Із травня 2010 року – ректор Чернігівського національного технологічного університету.

2010 року Шкарлет став депутатом Чернігівської обласної ради від Партії регіонів. Тоді в інтерв’ю місцевій телекомпанії “Свобода” він говорив, що підтримує Віктора Януковича. 2015 року знову намагався потрапити до Чернігівської облради, цього разу – від Блоку Петра Порошенка, але безуспішно.

25 червня 2020 року Кабінет Міністрів призначив Шкарлета заступником міністра та в.о. міністра освіти. До цього комітет Верховної Ради України з питань освіти не рекомендував парламенту голосувати за Шкарлета.

Ексміністерка освіти Ганна Новосад звинуватила в.о. міністра у плагіаті щонайменше трьох наукових робіт.

У червні в Києві відбулося кілька акцій протесту проти цього призначення, остання відбулася 30 червня біля будівлі Кабінету Міністрів.

Прем’єр-міністр Шмигаль заявив, що у Шкарлета є три місяці, щоб виявити себе на посаді в.о. міністра.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *