10 вересня в Мінську посол Росії Дмитро Мезенцев подарував чинному президенту Білорусі Олександрові Лукашенко книгу з топографічними картами частини білоруської території, яка була у XIX столітті у складі Російської імперії. Про це поінформував сайт президента.
Подарунок Мезенцева був приурочений до дня народження Лукашенка, який відбувся 30 серпня.
На картах факсимільного видання 1866 року зображено Вітебську, Гродненську, Мінську і Могилевську губернії Російської імперії. Зараз це однойменні області Білорусі.
“Це ще одне підтвердження справедливості кордонів Білорусі, зокрема й відповідь усім тим, хто дивиться по-іншому”, – прокоментував свій подарунок російський посол.
Території нинішньої Білорусі стали частиною Російської імперії внаслідок останніх двох розділень Речі Посполитої у другій половині XVIII століття. Окремою республікою у складі СРСР Білорусь стала 1919 року.
Останні 20 років Росія та Білорусь ведуть переговори про створення Союзної держави. Якщо сторони домовляться, економічні зв’язки між Москвою та Мінськом можуть зміцнитися до рівня Євросоюзу або навіть федеративних держав, зауважують російські ЗМІ.
Наприкінці 2018 року видання “Московский комсомолец” написало, що Лукашенко на переговорах із Путіним погодився на уніфікацію законодавства з РФ, створення єдиного парламенту, кабінету міністрів та інших органів влади, перехід на спільну символіку і єдину валюту.
У квітні 2019 року тодішній прем’єр-міністр РФ Дмитро Медведєв сказав, що Білорусь одержала від Москви пропозиції щодо подальшої інтеграції з Росією в межах Союзної держави.
Лукашенко говорив, що Білорусь не збирається входити до складу інших держав, “навіть братської Росії”, і що він не хоче ввійти в історію як останній президент Білорусі.
1 вересня 2020 року, коли в Білорусі почалися протести, Лукашенко заявив про бажання “зберегти спільну батьківщину з Росією”.
3 вересня після зустрічі з Лукашенком прем’єр-міністр РФ Михайло Мішустін повідомив про прогрес у створенні Союзної держави РФ та Білорусі. Лукашенко анонсував свій візит у РФ, щоб “розставити крапки над” і “.