Завідувач відділення реанімації та інтенсивної терапії в Міській клінічній лікарні швидкої медичної допомоги Мінська Юрій Сірош в інтерв’ю “Радыё Свабода” розповів, у якому стані привозили демонстрантів після зіткнення з ОМОН.
“На них було страшно дивитися – людей тупо “відпрацьовували”. Коли привозили людей із комбінованими травмами – живого місця на них не було, ти піднімаєш футболку – а там місиво, все синє, фарш. Ви намагаєтеся перевести хлопця з носилок на каталку, а він реве від болю”, – розповів лікар.
Сірош сказав, що побитим ставили мітки незмивною фарбою на лоб і руку.
Реаніматолог розповів, як бригади швидкої допомоги ввечері 9 серпня привозили поранених від світлошумових гранат.
“Ми очікували більше пацієнтів, але основний удар узяв на себе військовий госпіталь. І це правильно, адже мінно-вибухова травма, вогнепальне пошкодження – це їхній профіль… Військовий госпіталь має певні розміри, не зможе прийняти всіх. Наша лікарня працювала всі ці дні з резервом”, – додав він.
Сірош розповів, що силовики не пускали медиків надавати медичну допомогу постраждалим на місці.
“Здається, 11 серпня “швидким” туди забороняли приїжджати. Бригади могли виїхати на місце, до місць опору, лише на виклик міліції – 102. Їх туди не пускали! Це дуже нас засмутило, адже це бойова травма: що швидше ти надаси допомогу, то більше шансів у потерпілого вижити”, – сказав лікар.
Із 4-го до 8 серпня в Білорусі проводили дострокове голосування на виборах президента, а 9 серпня відбулося основне. На пост президента балотувалося п’ятеро кандидатів. 14 серпня ЦВК оголосила остаточні підсумки виборів президента. За офіційними даними, перемогу здобув чинний президент Олександр Лукашенко, за якого проголосувало 80,1% виборців. Друге місце з 10,1% голосів посіла опозиційна кандидатка Світлана Тихановська. Решта кандидатів набрала менше ніж 2%. Водночас альтернативні екзитполи демонстрували протилежну картину – впевнену перемогу Тихановської.
Вибори в Білорусі проводили без незалежних міжнародних спостерігачів. Після закриття виборчих дільниць 9 серпня в кількох містах почалися протести, які тривають до сьогодні. До акцій долучилися трудові колективи найбільших білоруських підприємств. Мітингувальники звинувачують владу у фальсифікаціях і вимагають проведення нових виборів. Для розгону протестувальників силовики застосовували спецзасоби, зокрема в Мінську вони використовували світлошумові гранати, гумові кулі й водомети.
Під час протестів затримали приблизно 7 тис. демонстрантів, сотні дістали травми і поранення. Відомо про двох загиблих. Водночас зі звіту правозахисників з освітньо-громадського об’єднання “Звяно” випливає, що під час вуличних протестів загинуло щонайменше четверо людей. Міністерство внутрішніх справ Білорусі 17 серпня повідомило про смерть одного із протестувальників унаслідок ДТП уночі 16 серпня в Мінську. Журналісти стверджують, що протестних акцій у столиці Білорусі в цей час не було.
За інформацією міністерства внутрішніх справ Білорусі, станом на 17 серпня у слідчих ізоляторах Білорусі залишається 122 затримані на акціях протесту.
16 серпня в Білорусі відбувся найбільший в історії мітинг – на опозиційну акцію протесту в Мінську, за оцінками білоруських журналістів, вийшло понад 200 тис. осіб.